Constructii machete

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

george

New Member
5 Februarie 2016
5
0
Arad
LOCATION
Arad
Bună,
Sunt un inpatimit al trenuletelor. Am inceput constructia unei diorame.
Nu am putut sa realizez o diorama la scara mare deoarece stau la bloc.
Diorama mea are 195 cm./135 cm. şi o inaltime de 32 cm.
Lungimea cai de rulare (Cale ferata), are au o lungime totala de 1900 cm. Sunt instalate douasprezece macaze fiecare avand motor de actionare. Pentru acestea am folosit produse PIKO.
La realizarea terasamentului am folosit pietris natural pe care l-am lipit si vopsit, la final pentru fixare pentru a pute fi sters de praf, am aplicat un lac ecologic, pastrand aspectul real.
Sunt poze postate la galeria de imagini.
La realizarea machetei am folosit pentru teraformare produse NOCH, case, covor de iarba.
Masa pe care am amplasato am confectionat-o singur, folosind un blat de pal, care l-am izolat cu un material tip ampora de densitate mare si avand 8 mm.
Am mai instalat doua semnale, urman sa maresc numarul acestora.
Pentru comenzi analog folosesc o centrala PIKO, iar pentru digital am achizitionat o centrala ROCO.
Toate case, garile, depoul si peronul sunt iluminate, urmand sa incep realizarea iluminastului stradal.
Am inceput demersurile pentru a putea fi actionate trenuletele atat in analog cat si in digital.
Problema cu care ma confrunt este ca aceasta pasiune inghite importante resurse financiare si nu am un magazin unde sa pot sa vad produsele (sa le palpez) singura solutie fiind comertul on-line. Produse sunt destule.
Voi revenii cu noutati.
George
z701.jpg

z702.jpg
 
salut trenulistilor!!!!!

<r>Si eu lucrez la o diorama(azi am trimis un mail cu pozele catre rally).Sper sa apara in curand in galerie.<br/>
Am "proiectat-o" din 4 module: 1 modul central mare si 3 module mai mici(lipsa spatyiului).In total are o lungime de 2 m si o latime de 1,5.<br/>
Am facut-o mai mult dupa ce am avut disponibil.Iar ce nu am avut, mi-am mai cumparat <E>:)</E> (aici ma refer la sine + macaze).<br/>
Am instalate :<br/>
- 2 macaze Mehano cu act. electrica<br/>
-2 macaze Roco cu act. electrica ( astea aU SINA DE 2.5 MM)<br/>
-2 macaze Piko cu act. electrica( 1 stanga +1 dreapta)<br/>
-1 macaz triplu PiKo cu act. electrica<br/>
-1 macaz curb dreapta Piko fara actionare electrica (deocamdata)<br/>
-1 intersectie dublu macazata DKW Piko -fara actionare electrica (deocamdata)<br/>
Sinele sunt de tip Mehano-Piko,daca nu ma insel R2 431 mm.<br/>
am tinut mortis sa fie de 431 mm si nu si de 360 mm ,pt. ca vreau sa achizitionez(in viitor) o BR 01 de la piko si loco aceasta nu merge decat pe sine cu raza mai mare de 360 mm.<br/>
Terasamentul sinelor l-am facut din pluta de 3 mm, taiat fara sa tin cont de vreun tipar. In mare parte mi-a reusit,zic eu <E>:D</E> . Sina am lipit-o de pluta cu super adeziv DENBRAVEN(UN FEL DE SUPER GLUE,DAR NET SUPERIOR A TOT CEEA CE SE GASESTE PE PIATA).Terasamentul astfel confectionat + sina de pe el le-am lipit de placa OSB cu silicon sanitar transparent.Si stiti de ce am optat pentru silicon? Pentru cfa e un byn adeziv,dar ,in acelasi timp,daca cumva te razgandesti si faci un traseu diferit,terasamentul se poate dezlipi cu usurinta. Incercati!Dupa aceea am dat cu pensula cu aracet si am presarat pietris Ho Tillig. Este o munca de nebun linistit-ca sa zic asa-dar merita cu varf si indesat chinul .<br/>
pozele acestea sunt un pic mai vechi,eu intre timp am mai inaintat cu lucrul -in sensul ca am terminat de pus toate sinele.<br/>
Urmeaza sa pun fac niste foto cu intreaga diorama in constructie.<br/>
Enumerand numele de producatori mai sus,nu am intentionat in nici un fel sa fac vreo reclama ascunsa.Va multumesc si am sa revin cu poze noi.<br/>
Va astept cu sugestii,reclamatii <E>:D</E></r>
 
RECLAMA

<t>Salut Sesamcave !<br/>
Asteptam pozele cu actualul stadiu al dioramei.<br/>
Cat despre reclama ascunsa , am scris clar de la inceput ca puteti scrie despre orice firma sau site din tara si strainatate fara oprelisti.<br/>
Administratorii Forumurilor care baneaza posturi ce mentioneaza despre<br/>
Concurenta uita ca traim in plina era informationala si ca membrii lor ,<br/>
daca sunt cu adevarat pasionati , cunosc deja cam tot ce misca in tara noastra ,in domeniu. Deci eu unul nu vreau sa intru in acest absurd "sindromul cap de strut ". <br/>
Scrieti fratilor , schimbati informatii ... eu nu va opresc.<br/>
rally</t>
 
Salut Sesamcave

Am citit ce ai scris sunt curios cu privire la adezivul de care ai scris, respectiv DENBRAVEN, daca poti si vrei spune-mi si mie de unde l-ai achizitionat?
Poti sa publici pe pagina de forum aici sau poti sa dai raspunsul la [email protected]
Cu stima
 
salut din nou!

<t>adezivul den braven este tot un super glue (cyanoacrilate)dar este de o calitate mai buna.eu lucrez in domeniul instalatiilor sanitare si de acolo il cunosc. Se poate cumpara de la orice magazin cu profil de materiale de constructie,instalatii sanitare,chimice etc.. ,si este "imbuteliat" la sticluta de 20 g si costa cam 12.5 ron(atat dau eu in bucuresti pe el). Cu ajutorul lui am lipit pluta de sina,cu rezultate f. bune.Dar poti sa lipesti aproape orice cu el:fier,ceramica,lemn,etc.Conditia este sa nu stea mereu sub apa.</t>
 
salut!

<t>Salut rally! Salut oameni buni!Pai am mai zis si mai devreme: lipesc sina de pluta ,iar pluta + sina se vor fixa pe placa OSB,masa(depinde fiecare ce are ) cu silicon sanitar transparent. Si la silicon eu prefer tot marca Denbraven. Siliconul are proprietati foarte bune de lipire,dar permite in acelasi timp si sa fie dezlipit(muncesti putin ,dar merita). Eu asa am facut de 2 ori: nu mi-a convenit traseul ,deja lipisem cu silicon sinele+pluta de placa OSB,si atunci le-am dezlipit bagand cu atentie o panza de bomfaier inte placa osb si pluta+sina.Am inceput sa tai si voila! Dupa ce am dezlipit pluta+sina,am purces la curatarea ei de siliconul deja uscat.Se curata f. usor.<br/>
Dar ATENTIE!!!!<br/>
Cand puneti silicon pe pluta +sina ,puneti doar in 2-3 locuri de pe suprafata terasamentului de pluta+sina. Atat. Si puneti doar atat cat trebuie,nu trebuie neaparat sa dea pe dinafara,ca sa fiti nevoiti sa stergeti. Presati putin pluta+sina pe Placa OSB(sau ce suport avet voi).<br/>
Siliconul se usuca aproximativ intr-o ora.</t>
 
imagini

<r>Salut B74MRV !<br/>
Singura sansa ca sa ai mai multe imagini cu Baden-Baden ar fi sa o<br/>
cumperi direct de la NOCH <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <br/>
In tara nu cred ca e si oricum e doar pt scara N si Z <E>:x</E> <br/>
rally</r>