Despre lubrefianti alternativi

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
I

IonutM

Guest
Cu ceva vreme in urma am inceput sa utilizez pulberea de grafit pentru ungerea mecanismelor fine. Avantajele fata de ulei il reprezinta faptul ca puterea de patrundere si imprastiere este mult mai mare iar in timp pulberea respectiva nu aduna praf/scame care sa accelereze procesul de murdarire/uzura a subansamblelor. Din pacate nu stiu unde s-ar putea gasi in RO asa ceva (eu am un tub adus din SUA), dar sunt convins ca se poate face rost (eventual prin comanda in afara).
 
pulbere de grafit de la titu de la uzina de electrozi speciali. alta sursa, macini mina de creion hb foarte marunt.
 
lok a spus:
pulbere de grafit de la titu de la uzina de electrozi speciali. alta sursa, macini mina de creion hb foarte marunt.

Daca ziceti ca merge si tot este mina de creion cred ca merge de tarie B2 sa u B3 deoarece este foarte, foarte moale.
Incercati cu rezerve pentru creioanele mecanice de 0,7 sau 0,9 mm.
 
@cRistinel

cu ce te speli pe maini cand te murdaresti de ulei? :roll: :p
te-ai prins...iei frumos boghiurile sau rotile,depinde ce ai murdar si le dai o baie
bine imbaiata cu Ariel sau cu sapun sau cu orice alt deterjent pe placu´ inimii
matale,le usuci si sa vezi ce osii curate o sa ai,de mai mare dragu´ :D :D
 
cosmin78 a spus:
@cRistinel

cu ce te speli pe maini cand te murdaresti de ulei? :roll: :p
te-ai prins...iei frumos boghiurile sau rotile,depinde ce ai murdar si le dai o baie
bine imbaiata cu Ariel sau cu sapun sau cu orice alt deterjent pe placu´ inimii
matale,le usuci si sa vezi ce osii curate o sa ai,de mai mare dragu´ :D :D

:kiss: ms mult !
 
WD 40 unge bine sau doar curata?
am inteles ca se gaseste in magazinele de piese auto.
se potriveste bine si la locomotivele noastre? nu e prea dens? e neutru chimic pentru plasticul machetelor?
 
eu prefer sa ung locomotivele cu ulei de cutie de viteze sau vaselina siliconica. nu imi place sa vad negreala pe rotite :D imi dau senzatia ca trebuie curatate.