Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Deci ca sa incep cu inceputul, desi nu stiu cat de mult conteaza si cat de mult intereseaza pe cineva, intr-una din dupa-amiezele trecute, dupa o linistita motaiala de o jumatate de ora, m-am trezit cu o pofta adanca sa insir pe jos TT-ul digital si sa ma joc. Dar dupa cum nu aveam chef sa strang canapeaua si sa insir sinele ca apoi sa le strang imediat, am hotarat sa imi pun pofta in cui, mai ales ca trebuia sa si plec de acasa in scurt timp.
Dar o idee, care drept sa spun tine de domeniul fantezist descris mai sus in raspunsul dat lui rally pe 16 ian, nascuta din aluzia sotiei mele facuta candva mai demult, cum ca ar fi haios sa fac in mijlocul dioramei HO o mica diorama TT, adica o diorama la toate scarile, fiindca probabil in mijlocul celei TT as fi bagat si ceva N, asta insemnand sa maresc latimea si lungimea diorameio actuale. Nu am luat in consideratie aceasta idee, deoarece nu am vrut sa fac o ciorba cu toate ingredientele aruncate la un loc, dar pe baza acestei idei s-a nascut urmatoarea idee.
Cum TT-ul statea doar intr-o cutie nefolosit si cum aveam in dotare si un mic trenulet electric din doua vagoane despre care tatal meu spunea ca seamana cu un tranvai, iata ca am montat sina TT dealungul drumului si astfel mi-am dotat orasul cu tranvai. ulterior am schimbat nitel traseul si, din lungul soselei, linia mea de tranvai serpuieste acum printre cladiri care multe dintre ele duc a TT decat a HO.

Cateva poze.




tranvaiul este perfect functional, separat de linia HO







 
Tot zilele acestea ajungand prin Carrefour Orhidea am gasit urmatorul tir majorette la scara 1/87 HO dupa cum scria pe cutia lui si pe fundul lui. :D







mai erau doua modele inafara de acesta. unul transporta un tractor si altul era tip container. dar nu mi-ai placut modelele cabinelor. am preferat pe acesta pentru ca cabina lui imi aminteste de tirurile americane cu care ma jucam pe calculator intr-un simulator de tiruri.
 
multumesc prognosis.
chestia este ca el nu se va invarti intr-un oval, nefiind loc pentru asa ceva. e o sina care traverseaza diorama dintr-un capat in altul. as vrea sa fac o mecanizare in asa fel incat tranvaiul sa mearga singur dintr-un capat in altul fara ca eu sa tot invart de transformatorul ala si sa am grija sa nu zboare de pe diorama. in sensul acesta am sa-i fac niste capete de sina care sa asigure o protectie impotriva decolarii nevoite de pe diorama via podea. insa cu mecanizarea liniei nu ma pricep.
 
stiu ca s-a mai discutat pe undeva despre chestia asta, dar cum nu dispun de timp sa citesc tot forumul ca sa aflu un scurt raspuns, indraznesc si sper sa-mi raspunda si mie cineva la o nedumerire

cum pot sterge vopseaua de pe un vagon? vreau sa-l revopsesc. pot sa o fac peste vopseaua initiala sau trebuie sa-l frec cu ceva????

ar fi interesant daca moderatorii ar culege informatiile imprastiate prin tot forumul intr-un singur topic organizat pe capitole. asa am afla raspunsurile mult mai repede, decat sa ne apucam sa scotocim prin topicul fiecaruia in cautarea unei solutii pentru problemele noastre.
 
multumesc prognosis. unde citisem parca tot de asa ceva era vorba. nu mai stiu despre ce fel de lichid de frana se mentiona in topicul respectiv.
 
multumesc pentru sfaturi. problema este ca m-am uitat la vagon si nu pot separa carcasa de roti si nici nu pot scoate geamurile decat daca rup din niturile carcasei. Doar acoperisul poate fi indepartat. e un vagon foarte vechi
 
si un accident feroviar mai serios cauzat de neatentia subsemnatului, care a sters macazul de mizerie schimband directia si uitand sa o puna la loc cum trebuia. automotorul care tocmai sosea cu o viteza potrivita a intrat in vagoanele de marfa de pe linia moarta. din pacate vagonul care transporta masina de pompieri nu l-am putut prinde in brate la timp, precum am facut cu celalalt care transporta caruta de circ, asa ca l-am cules de pe jos. urmarile se vad in fotografie.