Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Dupa "evenimentul" de acum cateva zile s-au intreprins sapaturi aprofundate print-un anume sifonier si au fost incununate de succes:

Din pacate se pare ca asta e tot ce a mai ramas dintr-o colectie destul de bogata...Deh...pacatele tineretilor... :(
 
Salut. Ma numesc bogdan am 24 de ani, Constanta, marea mea pasiune e aviatia, dar am timp si pentru trenuri. Pana acum, doar la nivel de fotografiat, dar,ca dupa ce am strans o colectie destul de bogata de modele de avioane, as vrea sa ma apuc de trenuri. Vorba aia, a new challenge: :D
 
Buna tuturor! :kiss:

<t>Sau poate in loc de buna ar trebui sa fac o traducere in limba ,,trenulistilor,,,, chuchuchu in limba locomotivelor cu abur sau cine stie sami spuna in liba celor disel sau electrice astept propuneri!<br/>
deci....saw....<br/>
pentru inceput mam molipsit sunt infectat cu acest virus de la craciun in coace tot in domeniul asta ma tot informez si asa mai departe oricum cea ce vreau sa realizez e o diorama nu de prea mari dimensiuni ca va fi pusa pe un fost birou dar vreau daca nu sunt pretentios sa aibe tunel, pod pt inceput nu stiu ce cerinte voi avea peste 1-2 ani<br/>
oricum o zi buna la toti</t>
 
vroiam daca se poate sami raspundeti la o intrebare din ce as putea sa construiesc o casa, o gara scara H0 :twisted:
 
Hop si Io ca e pe gratis !!!! :D
Bine ai venit Bobbo !
Ai intradevar o gasca tare de feroviari (machetisti) in zona ta .
vroiam daca se poate sa-mi raspundeti la o intrebare din ce as putea sa construiesc o casa, o gara scara H0
Depinde cum stai cu talentul lucrativo - artistic.
Vanzatorul din mine iti propune sa-ti formezi mana pe modele demontate, care oricum o sa-ti dea batai de cap .
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=c022
Cred ca asta-i prima gara a machetistului roman... se cheama "faza Burgerstein"
:D :D :D
 
bobbo a spus:
vroiam daca se poate sami raspundeti la o intrebare din ce as putea sa construiesc o casa, o gara scara H0 :twisted:

Ei uite ca io, io personal, nu sunt in acord cu colegii mei care spun sa "iti faci mana" pe un kit ca sigur nu ti-o faci.

Sustin observatia lui rally "Depinde cum stai cu talentul lucrativo - artistic"

Legat de materiale poti folosi ce se gaseste prin casa: carton de dosare si cutii din carton pentru ambalaje sau sa cumperi materiale speciale pentru modelism: balsa, abs, forex si ce o mai fi pe acolo.

Daca vrei o cladire de pe la noi sigur nu o sa gasesti pe la producatorii de kituri.

Daca o faci de la zero munca este ceva mai complexa: desene de executie, materiale si, nu in ultimul rand, indemanare.
Satisfactia este pe masura.
Tu ai facut totul.

Tu alegi.

Si ... apropo...

Bine ai venit printre noi!
 
Cred ca multi colegi de ani nostri , mai tineri, au sarit acea etapa de la 8-10 ani de montat chituri de avioane si vapoare... datorita acelui vacuum modelistic de dupa "89 :oops:
De aceea i-mi sustin ideea ca daca te apuci, pt prima oara, o faci cu kituri de-a gata sau da cu materiale gasite la librarie... DAR sub supravegherea unui "guru" in tr-un club de modelism sau alta forma de organizare didactica.
De capul tau, fara cunostinte elementare de desen, sau macar scheme dintr-o revista de specialitate risti sa scoti niste caricaturi de modele ... cum am vazut si pe aici, niste peroane, de ma infioram la gandul ca o sa le vada si modelistii francezi (astia fiind cu detalierea la NIT ) sau germanii (cei ce i-am vazut prin topicul "dioramele altora :-x )
Tinerii ce sunt atrasi de pasiunea modelismului, fara o indrumare "la sange" o chicsulesc :x si mai grav , le piere cheful jucandu-se cu cartoane de dosar.
Asa ca insist sa se "chinuie" cu un prospect de kit la gata, satisfactie garantata :!:
Peste ani , unii vor deveni acei super modelisti de fac din "rahat bici" folosesc te miri ce materiale casnice, in crearea unor mici opere de arta, in timp ce nevasta crede ca-i cu amanta, amanta crede ca-i cu nevasta, iar el ascuns in debara printre vrafuri de materiale "SE JOACA" :D :D
Asa ca
 
"cum am vazut si pe aici, niste peroane, de ma infioram la gandul ca o sa le vada si modelistii francezi (astia fiind cu detalierea la NIT ) sau germanii (cei ce i-am vazut prin topicul "dioramele altora :-x )"
Rally,daca ar mai trai,Dali ar fi mindru.E si asta o forma de exprimare.Mai bine ar fi daca am putea avea rabdare si cei care stiu sa le explice celor care gresesc.
Oare avem un topic despre constructii de la 0?(Daca este,iertati-ma)
Ar fi bun chiar un tutorial despre constructii de case din Kit-uri.
Uite,si eu,cal batrin,gafez monumental si mai uit sa pun hirtie neagra in interiorul constructiilor.Dupa citeva luni,cind sa pun becuri,muncesc acelasi lucru din nou :(
 
stii cum e dupa 4 ani de arte cred ca ar trebui sa am indemanare dar oricum cand la cluj nu ai un magazin de prezentare si vanzare a machetelor, scuzama taxa aceeia de a curierat ti se pare enorma de acei bani iti iei 3 pungi de iarba daca e pana acolo, si cum studenti stau prost in acest domeniu cu resursele e mai bine sa crezi din rahat scuzama expresia oricum mersi mult de invitatie sandy la club nu stiu daca va voi putea onora cu prezenta fiind ultimul an am multe de munca pe acolo dar oricum sper....si LDH multumesc foarte mult de incurajare :p
 
si staui calm rally ca nu am intrat pt ca e pe gratis dar fie daca te deranjez cu prezenta pot sa ies oricum foarte des nu voi posta