Diorama lui IonutM (The making of)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
IonutTrif a spus:
Cu ce ai macinat pamantul fin ?

Cu blender-ul sotiei :D
De preferat sa iei pamantul din gradina, mai deschis la culoare. Eu cu zapezile astea am apelat la pamant de flori care e mai inchis decat ar trebui.
Pietrisul e din cel pentru acvarii, de asemenea uscat la cuptor.
 
Azi am avut si prima tentativa de weathering. Metoda e urmatoarea:

De la un magazin de chinezarii am cumparat un fel de creta numita prin afara "chalk" (la noi se gasesc cu denumirea de pasteluri). La consistenta e identica cu creta de croitorie. Culorile cele mai interesante sunt negru, gri si ruginiu. Inca o data trebuie apelat la nevasta si intrat in posesia tubului de fixativ :D Mai e nevoie de cateva pensule.



Cu o lama se racaie pastelurile pt a forma o pudra si cu pensula inmuiata in fixativ si trecuta apoi prin aceasta pudra se purcede la imbatranirea subiectului (un pod in cazul de fata - remorca era doar de test). Ce a iesit se poate vedea in continuare:



Deocamdata nu am mers mai departe dar ideea promite. Trebuie sa vandalizez cateva masinute pana sa trec la vagoane si locomotive :D . Solutia nu imi apartine ci am gasit-o pe http://www.87thscale.info/pastel_weathering.htm
Banuiesc ca principiul e asemanator si in cazul kitului de weathering de la rally.
 
IonutTrif a spus:
IonutM a spus:
Cu blender-ul sotiei :D

Cred ca ar fi ultima mea actiune ca si modelist.

Poti lua um blender ieftin din piata sau il macini intre doua caramizi. Blenderul mai e util si pentru realizarea verdeturilor din burete amestecat cu vopseluri cum arata acest site: http://www.geocities.com/thorshammer73/foam.html.
 
IonutM,

Pana la urma ai conis-o :D

Pastelurile sunt excelente pentru "umblat" la machete.
Sunt asemanatoare cu ce ofera Noch care are in plus o solutie ce seamana cu aracet diluat cu apa ce se aplica inaintea prafurilor.

Nu stiu cum se comporta pastelurile tale, daca se sterg de pe macheta cand umblii cu ea, si cred ca ar trebui "sigilat" modelul cu un lac mat ca sa protejezi lucrarea.

Remorca este 1:72?
 
o idee :idea: :idea: :idea:
Pensula mare si rotunda, scurteaza-i firele la circa 8-10 mm.
Inainte de a da pe model, stergi pe o hartie grosul de praf colorat, ca sa obtii un plus de realism.
:!: :!:
Nefericita forma traseului rotunda, o sa ai dureri de gat cumplite cand o fi gata :D :D :D
 
LDH a spus:
IonutM,

Pana la urma ai conis-o :D

Pastelurile sunt excelente pentru "umblat" la machete.
Sunt asemanatoare cu ce ofera Noch care are in plus o solutie ce seamana cu aracet diluat cu apa ce se aplica inaintea prafurilor.

Nu stiu cum se comporta pastelurile tale, daca se sterg de pe macheta cand umblii cu ea, si cred ca ar trebui "sigilat" modelul cu un lac mat ca sa protejezi lucrarea.

Remorca este 1:72?

De comis trebuia sa o comit pana la urma, numai ca pana de sarbatori am fost foarte ocupat cu serviciul si am fost nevoit sa tot aman lucrul la diorama. N-am pretentia ca e o diorma in toata puterea cuvantului ci mai degraba un exercitiu bazat pe un concept care mi s-a parut interesant. Ati observat probabil ca sunt avocatul machetelor mici care nu ocupa mult spatiu si pot fi terminate intr-un timp relativ scurt si fara mari investitii.

Referitor la pasteluri, ce am eu nu cred ca e foarte bun calitativ, dar se pare ca la cateva ore dupa aplicare nu se mai sterg nici daca insisti. Probabil e de vina fixativul. Deocamdata sunt destul de multumit de aceasta tehnica, dar mai trebuie exersat la partea artistica si realism.

Remorca e mai degraba 1:43 sau 1:32.
 
In mod normal daca esti la prima diorama este chiar indicat sa o faci mica (chiar asa un cerc cum ai facut). Pentru ca indiferent de dimensiune ai de parcurs toate etapele: de intins sine, de pus pluta, de pus terasament, de facut munti, etc...
Asa ca iti faci mana pe ceva mic fara sa iti para rau ca ai stricat. Cand esti multumit de toate etapele poti sa treci si la diorama mai mare perfecta (daca ai spatiu evident)
 
Intr-adevar, o diorama mica te poate trece prin toate etapele. Pana acum sunt destul de multumit cu ce a iesit, dar stiu ca e loc si de mai bine.

Azi am continuat tentativele de weathering si m-am indreptat asupra sinelor pe care le voi monta in curand. Am folosit aceeasi tehnica prezentata anterior. Partea de contact a sinei a fost stearsa imediat cu alcool izopropilic deoarece fixativul face dificila indepartarea vopselei dupa cateva ore. In imaginea 2 se afla ultima achizitie de material rulant.



 
frumos. dar de ce un cerc? de ce nu ceva mai mare? de ce nu mai multe linii? ce garnituri poti rula pe un cerc?
 
lupul_alb a spus:
frumos. dar de ce un cerc? de ce nu ceva mai mare? de ce nu mai multe linii? ce garnituri poti rula pe un cerc?

Am explicat undeva intr-un post anterior. A fost mai mult un experiment ca sa pot pune in practica cat mai mult din cat am citit in ultimele luni. Mi s-a parut normal sa testez diverse tehnici pe ceva mic. Pe de alta parte, asa cum am mai spus, imi plac dioramele mici. E fascinant ce pot face unii intr-un spatiu atat de mic. Cum nu am la dispozitie prea mult spatiu probabil voi continua pe acest principiu cu urmatoarea diorama. Sper ca la un moment dat sa pot ajunge la o expozitie cu una din ele, dar mai am mult de muncit pana acolo.

Si mai e un lucru....nu cred ca ideea de modelism are de-a face cu dimensiunea sau forma machetei.
 
iti doresc mult succes si sper sa iti implinesti visul de a-ti prezenta mica diorama la o expozitie.
cu siguranta, modelismul nu are de a face cu dimensiunea si forma machetei, dar, in general, modelistii nostrii o vor cat mai mare, cu cat mai multe sine,macaze, triaje, ............................................
insa, e binevenit un machetist care sa ne arate ca si in spatii mici se poate face arta feroviara. :aplauze:
 
Ionut
Nota 20 pentru prima intalnire cu ipsosul , iarba , culorile si tot ce ai pe diorama .
Imi place ideea , poate faci o diorama hexagonala , una ovala , una sub forma de spirala ,in genul celei rotunde si zau ca ar fi ceva inedit .
Spor la manuit materialele de teraformare si un sfat (cumpara-ti niste forme pentru turnat stanci de la Noch), daca ai vazut la nebunia mea eu am folosit la toate stancile alea 1 singura forma deci face banii, iar dupa cate am vazut ai mana si talent ca sa te joci cu ele.
Astept noi poze cu realizarile tale ,mi-ai facut o pofta de lucrat cu ipsosul :( dar trebuie sa stau cuminte 2 luni ca am buba la mana dreapta :( asa ca ma uit la ce faci tu :D
 
BOGDAN I a spus:
Ionut
Nota 20 pentru prima intalnire cu ipsosul , iarba , culorile si tot ce ai pe diorama .
Imi place ideea , poate faci o diorama hexagonala , una ovala , una sub forma de spirala ,in genul celei rotunde si zau ca ar fi ceva inedit .
Spor la manuit materialele de teraformare si un sfat (cumpara-ti niste forme pentru turnat stanci de la Noch), daca ai vazut la nebunia mea eu am folosit la toate stancile alea 1 singura forma deci face banii, iar dupa cate am vazut ai mana si talent ca sa te joci cu ele.
Astept noi poze cu realizarile tale ,mi-ai facut o pofta de lucrat cu ipsosul :( dar trebuie sa stau cuminte 2 luni ca am buba la mana dreapta :( asa ca ma uit la ce faci tu :D

Nimic din ce vezi nu e facut cu ipsos. Am "scobit" in polistirenul extrudat toate formele de relief, am acoperit cu chit de cutit crapaturile si am vopsit. Am pus mai demult un tutorial video la Link-uri Utile, despre realizarea reliefului din polistiren, de unde m-am inspirat. SI iarba tot de acolo am invatat sa o pun desi data viitoare cred ca imi iau un aplicator electrostatic pentru mai mult realism.

LE: Aici e tutorialul de care zic http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1037. Singura modificare pe care am adus-o a fost sa aplic in strat foaste subtire de aracet nediluat pe partea plana a dioramei, peste care am presarat pietris de rau, inainte de a pune pamantul si iarba. Pietrisul imbogateste textura, iar fixarea lui e mult mai facila daca sa aplica mai intai acel strat subtire de aracet.