Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
E 93 isi gaseste si el garnitura complectata prin achizitionarea celui de al doilea vagon Piko 53276 epoca III, de colectie, precum scrie pe cutia lui.

Ma rog, chestia cu colectia nu scrie, dar se intelege.





 
nenea,sa pui neste pereti de plexiglas pe marginea makketei unde ai linia aia in
gara aproape de margine,ca sa nu aduni vagoanele de pe jos
E93-ul....trebuia sa ii pui ceva de marfa
 
cosmin, mie imi place E 93 cu vagoane de calatori. cat despre plexiglas.... ai dreptate. asta va fi in viitor.
 
Lok E93 a fost o locomotiva pt trenurile de marfa epoca II-c adica '38-'45
Daca vrei neaparat sa-i atasezi vagoane de calatori, cele pe care ni le-ai aratat nu merg
La Piko gasesti urmatoarel vagoane :
53277 cl 2/3, 53278 cl 3 aparute deja
53174 vag de bagaje care va apare in trim II
 
amiel cu siguranta, atat tu cat si cosmin, aveti dreptate. voi cunoasteti mai bine datele acestea. la mine insa mai valoros este glasul inimioarei mele. si daca mie imi plac vagoanele astea de calatori si daca pe ele le atasez la E93 care ar trebui sa traga vagoane de marfa sau nu stiu ce alte vagonane, asta e, pacatul meu ca distrug realitatea cu asemenea blasfemii.
 
lupul_alb a spus:
amiel cu siguranta, atat tu cat si cosmin, aveti dreptate. voi cunoasteti mai bine datele acestea. la mine insa mai valoros este glasul inimioarei mele. si daca mie imi plac vagoanele astea de calatori si daca pe ele le atasez la E93 care ar trebui sa traga vagoane de marfa sau nu stiu ce alte vagonane, asta e, pacatul meu ca distrug realitatea cu asemenea blasfemii.

Cred ca am fost inteles gresit
Ar fi trebuit sa stau in banca mea, ceea ce o sa si fac de acum incolo
Scuzati

O sa cer admin. sa stearga postul
 
amiel a spus:
lupul_alb a spus:
amiel cu siguranta, atat tu cat si cosmin, aveti dreptate. voi cunoasteti mai bine datele acestea. la mine insa mai valoros este glasul inimioarei mele. si daca mie imi plac vagoanele astea de calatori si daca pe ele le atasez la E93 care ar trebui sa traga vagoane de marfa sau nu stiu ce alte vagonane, asta e, pacatul meu ca distrug realitatea cu asemenea blasfemii.

Cred ca am fost inteles gresit
Ar fi trebuit sa stau in banca mea, ceea ce o sa si fac de acum incolo
Scuzati

O sa cer admin. sa stearga postul


Mai nenea amiel!
Chiar daca pentru LA postul tau inseamna doar o informare pentru altii inseamna "de ce trebuie tinut seama" asa cu sau fara voia ta nu o sa sterga nimeni postul.
 
LDH a spus:
Mai nenea amile!
Chiar daca pentru LA postul tau inseamna doar o informare pentru altii inseamna "de ce trebuie tinut seama" asa cu sau fara voia ta nu o sa sterga nimeni postul.


sunt de aceasi parere.
 
vagoanele pe care amiel mi le-a recomandat pentru E93


piko 53278

53278piko.jpg


piko 53277

53277.jpg


eu le gasesc destul de asemanatoare cu cele doua pe care le am. nu vad de ce ale mele nu s-ar potrivi?
 
simplu. daca vrei sa inveti ceva despre epoci, ok. daca nu, nu e nici o problema. vagoanele tale sint ep 3, cele recomandate de amiel sint ep 2, ca si locomotiva ta, de altfel. pur si simplu, ai pus o masina de marfa ep 2 la o 'garnitura' de calatori ep 3. pentru unii dintre noi e puternic 'contrastant'. ca sa nu mai discutam ca sint obb.
 
no problem if it is very bad for same people. it is OK for me.

I like it and I hope that the trouble is not very big.
 
Lupane !!! :D Inca n-am deschis sectia in engleza a forumului. :D :D :D
Lok-son, tema epocilor, e o chestie complicata ce nu trebuie transformata intr-un conflict intre "colectionari" si "peisagisti" ... Pace !!!
Eu il inteleg pe lupanul , e treaba lui ce-si pune pe diorama, si mie imi place un BR38 de care este agatat un vagon Morell galben , un Burlington verde cu o cisterna SHELL epoca 5 la coada, serpuind printr-un peisaj "alpii elvetieni" in care indienii vaneaza cu arcul bizonii :D :D :D Blasfemie o sa urle unii !!! Dar in universul paralel al unui "peisagist" orice e posibil . Asta da "contrastant" . :-|
 
rally. inca nu e razboi. dupa cum vezi la mine nu a inceput inarmarea. desigur, respect parerea celorlalti. sunt de acord ca au dreptate. ei cunosc mai bine epocile decat mine. ce-i drept, eu nu prea m-am interesat de epoci. si ce e mai drept, diorama mea are o tenta fantezista. eu nu caut realitatea, ci un coltisor imaginar, o lume a mea. aceasta e diorama mea. desigur, nici pana acolo unde ai ajuns tu cu indienii care vaneaza bizoni in alpii elvetieni. dar, pe aproape.
 
Sunt foarte de acord cu lupul alb. In diorama incerc sa scap de realitate. Intr-un fel! Oricum nu am vrut si nu vreau sa respect o anumita realitate. Totusi nici nu vreau sa reprezint ceva utopic, dar, in anumite limite ale bunui simt artistic, reprezentarea unei imagini pe diorama, in general, este pur utopica, din mai multe rationamente. In primul rand reproducerea exactamente a unui loc anume reprezinta apanajul, obiectivul, unor foarte talentati si incapatanati modelisti! Trecand peste dificultatile de reproducere la scara a curbelor..... hmmm! Pe de alta parte, copilul din mine, vrea o diorama cat de cat realista, dar nu stricta si incorsetata in principii si epoci bine definite. Prin prisma celor relatate nu ma vad eu un modelist atat de consecvent (care tinde spre perfectiune) ... :-? Las asta celor muuult mai priceputi decat mine!
Oricum, voiam sa spun ca, desi voi atrage oprobiul pasionatilor perfectiunii in alcatuirea unei garnituri, eu unul prefer sa rulez garnituri abstracte poate, dar care imi produc mie placerea de a le vedea ruland!

Hai ca bat campii cu mare precizie! :D
 
Salutare
Sunt un nou venit pe acest forum, dar va rog a-mi permite o simpla parere, sustinuta de faptul ca de peste un an de zile va urmaresc realizarile si performantele, sperand ca intr-un viitor nu foarte departat sa pot concepe si eu ceva macar in parte la fel de valoros ca si voi
Parerile referitoare la consecventa cu care se respecta specificul unei epoci in modelism, ca de altfel in toate activitatile cu caracter artistic sunt impartite: pe de o parte se poate alege respectarea cu strictete detaliilor si parametrilor care definesc un subiect (in speta o epoca), iar pe de alta parte se poate da frau liber imaginatiei evident in detrimentul realitatii concrete
Cred ca depinde de ceea ce vrea fiecare, dar in fod, modelismu, ca orice alt hobby, presupune refugiul intr-o lume proprie care aduce destindere celui care il practica
Deci, cred ca uneori, este posibil a renunta la exactitatea si rigorile unui aspect nu doar "for fun", ci pentru ca asa simtim noi in acel moment
 
Exact asta voiam sa zic, dar cum filozoful din mine a lipsit de la orele de filozofie,m-am exprimat asa... empiric! Adecatelea dupa mine, "nu-i frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie!" Asta nu exclude si frumusetea a ceea ce e fumos! Nu neaparat a ceea ce-mi place mie! Pe de alta parte, admir consecventa celor ce urmaresc cu strictete reproducerea unei epoci anume! Toata stima!