Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
In perioada 10-15 decembrie 2018, forumul poate sa functioneze cu intreruperi, se face upgrade.

Gara lui DAN-CFR

Diorama la care lucrez

Moderator: rrzxxx

Scrie răspuns
LDH

Mesaj de LDH » Mie Oct 04, 2006 9:55 pm

Bine ca ne-am lamurit
Hai sa trecem la subiect si sa-l lasam pe Dan sa se desfasoare iar noi chibiti
Toate cele bune,
LDH
[Link Removed for Guests]
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Joi Oct 05, 2006 12:05 am

Citind toata discutia de mai sus sincer eu am ales o solutie mai ciudata la care nu s-a gandit nimeni .Am diorama de 5/2m cu remize , 2 gari 4 circuite independente , de la aceasta diorama plec cu un traseu dublu (pentru a nu avea probleme cu "vizualizarea" trenurilor pleaca doar 2 de pe diorama fiecare pe linia lui ), sina prinsa pe suporti pe perete si din cand in cand pe traseu 2,3 tunele , cateva halte si orasele (mentinand tronson dublu dar cu ramificatii aferente garilor ,etc) iar in capatul tronsonului o bucla dubla de intoarcere e nevoie de aprox 1,2 pe 1,2 unde sa fie mascat totul de un tunel si un deal imens cu un oras de munte pe el si o gara mare la intrare in tunel (pastrand tronsonul dublu) .Astfel trenurile intorc fara sa interactioneze intre ele ,doar daca vrei ...
Fiecare halta sau gara comandata separat (macaze si semafoare) in analog print-o mica schema .
Asta am de gand sa fac in viitor (diorama este 90%gata) m-am apucat de adunat materiale .
Avantaj te poti extinde cat vrei , in cate camere vrei iar muntele cu bucla de intoarcere il poti muta unde vrei....
LDH

Mesaj de LDH » Joi Oct 05, 2006 1:16 am

Toti vorbiti de scheme dar nimeni nu pune una pe forum si eu am ragusit, a se citi am facut bataturi la buricele degetelor, strigand (scriind) SUNT PE ANALG FRATILOR
Toate cele bune,
LDH
DORIN

Mesaj de DORIN » Joi Oct 05, 2006 7:34 am

Bogdan are o idee buna si cred eu o viziune buna asupra a ceea ce vrea sa faca. daca poti sa realizezi o astfel de macheta doar intr-o singura camera avind spatiu suficient este super. eu am inteles foarte bine ce vrea sa faca deoarece ideea seamana in mare cu a mea, mai putin bucla de intoarcere la care poate ar trebui sa ma mai gindesc... :idea: imi place cum a reusit sa explice clar cam cum va arata circuitul si care va fi principiul de montaj si functionare.
LDH, se pare ca noi cei ce suntem pe analog stam mai prost cu aparatele foto. dar se va rezolva si asta si vom avea si poze...
DAN CFR, poate va reusi sa imprumute un aparat digital de la cineva si atunci vom vedea ce si cum. eu voi rezolva aceasta problema (aparat digital) cam in 6-7 saptamini. :P
PARFUMUL DE EPOCA INTRETINE PASIUNEA ...
LDH

Mesaj de LDH » Joi Oct 05, 2006 11:28 am

Pai eu sper sa rezolv astazi :D
Toate cele bune,
LDH
DAN C.F.R.

poze

Mesaj de DAN C.F.R. » Sâm Noi 04, 2006 12:38 am

made in home
remiza

Nu merge

Mesaj de remiza » Sâm Noi 04, 2006 12:42 am

Pentru Dan CFR
Referitor la poze, incearca si micsoreaza-le pentru ca acolo s-ar putea sa fie problema. Micsoreaza-le in Microsoft office picture manager, dai compres pictures si apoi in dreapta ai web pages.
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Noi 04, 2006 12:44 am

Dieselul e BR 216?
Toate cele bune,
LDH
DAN C.F.R.

poze gara DAN C.F.R.

Mesaj de DAN C.F.R. » Sâm Noi 04, 2006 12:45 am

[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]
made in home
DAN C.F.R.

poze gara DAN C.F.R.

Mesaj de DAN C.F.R. » Sâm Noi 04, 2006 12:52 am

Gara se afla infaza ''la rosu''.

made in home
DAN C.F.R.

Gara lui DAN C.F.R.

Mesaj de DAN C.F.R. » Sâm Noi 04, 2006 12:57 am

made in home
LDH

Mesaj de LDH » Sâm Noi 04, 2006 1:00 am

Faza de "rosu" faza de "rosu" d'a o mica automatizare tot ai facut
Toate cele bune,
LDH
DAN C.F.R.

GARA MEA

Mesaj de DAN C.F.R. » Sâm Noi 04, 2006 1:05 am

Regret faptul ca nu ma pricep la postat poze.....insa e un pas!

[Link Removed for Guests][Link Removed for Guests][Link Removed for Guests]
made in home
connectorxp

Re: GARA MEA

Mesaj de connectorxp » Sâm Noi 04, 2006 1:07 am

Salut , ce fel de comutatoare ai folosit la panoul de comanda , sunt cumva de tipul care revine in pozitia initiala dupa ce este apasat ?
DAN C.F.R.

tabloul de comanda

Mesaj de DAN C.F.R. » Sâm Noi 04, 2006 10:06 am

Acum ca am reusit sa postez cateva poze cu gara mea,pot explica mai usor anumite lucruri,fiind ajutat de imagini.
Panoul de comanda l-am confectionat dintr-o cutie din material plastic,ce se gaseste in comert,in care se pun pe sortimente,piulite,cuie,piese fine,e.t.c,cutia fiind compartimentata.Materialul plastic din care este confectionata cutia,este oarecum usor de prelucrat,intrucat nu este casant.Pentru a putea taia spatiile destinate butoanelor,fara riscul unor fisuri in material,am folosit un spiral de 2mm,cu care am dat gauri,din aproape in aproape,pe conturul spatiilor respective.Ulterior am folosit pentru taiere un cuter iar pentru finisare,pile drepte fine.Butoanele sunt achizitionate din magazinul de produse electronice din zona Universitate si sunt genul"inchidere-deschidere circuit simplu''.Butoanele sunt asezate grupate,conform schemei garii,fiecarui segment de circuit fiindu-i repertizat un buton care alimenteaza sau opreste alimentarea cu curent.Toate circuitele sunt legate in paralel intre ele si in serie cu variatorul de tensiune si alimentatorul "MEHANO"

made in home
Scrie răspuns

Înapoi la “Prezentari si discutii despre diorame”