Nebunia lui Gam3

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
la auhagen sint doua serii de produse. cele h0/tt de productie veche cu matrite vechi de circa 30 de ani si cele noi evident cu matrite noi. cele vechi sint cu tehnologia de atunci, plus uzurile matritelor, fiind foste produse rdg-iste ale mamos si vero. la acestea apar probleme de asamblare. unele au fost proaste din start altele s-au deteriorat in timp. chiar pe vremea lui ceausescu am avut probleme cu unele modele, in special mamos. cele vero mergeau 'singure' comparativ cu mamos. daca luati produse din gama noua auhagen, veti fi placut surprinsi de calitate. opusul se intimpla cu produsele din gama veche. de exemplu setul de case in constructie il stiu dintr-un catalog mamos de prin 1975. ca si o mica parte din cotetele mele. dar cu rabdare si scule pot fi facute sa iasa impecabil. poate un pic mai mici decit ar trebui :D

@tyco
daca imi spui codul de produs iti pot spune daca e din seria veche sau ca... nu stiu :D
 
Stiam ca Auhagen are matritele vechi. Primul lucru cand am inceput sa ansamblez peronul a fost sa imi zic in mintea mea "Kitul asta sigurat e dupa o matrita facuta inainte sa ma nasc eu" :D Codul la biserica este 12229. Sau ar mai merge setul 15200 care contine aceiasi biserica insa impreuna cu 2 case si ceva pomi. Iese mai ieftin decat luate separat (In plus am nevoie de niste casute mici pentru satul de pe munte :)) )
 
salutare,

sunet si fum:






sunetul de la herkules e de la o filmare de a lui 060-EA(paul) cu herkulesul lui.



 
Nu a castigat nimeni pentru ca nu a fost nicio intrecere :-? :-?
 
Locomotiva BR 50 DRG cu deflectoare mari Wagner, epoca II:-Roco





Poze de pe diorama lui Michael




Ggs-ul CFR Marfa si Esx-ul CFR Marfa KleinModellbahn



 
@Gam3

Referitor la BR 50, doresc sa te intreb daca exista posibilitatea de montare decodor de sunet si generator de fum in ea? Doresc sa-mi cumpar una, dar din cate am auzit nu prea ar fi loc pentru montare sunet si fum. Care este parerea ta?

Multumesc frumos!

Cu respect,
 
Robert
Totul se poate cu indemanare si rabdare - ceva ostensile (cutter,freza,etc dupa caz) merge montat apropape orice pe orice locomotiva .
Eu am montat pe mititica BR 80 roco decodor cu sunet (difuzor mare)iar fum avea deja montat :p
Daca se indura colegu Gam3 sa desfaca bijuteria si sa ne pozeze interiorul iti pot spune ce , unde si cum ...
Iar daca mai ai rabdare aprox 2 saptamani (sper eu) poate o sa ai ceva poze fumegand si un filmulet cu sunet :twisted:
 
BOGDAN I a spus:
Robert
Totul se poate cu indemanare si rabdare - ceva ostensile (cutter,freza,etc dupa caz) merge montat apropape orice pe orice locomotiva .
Eu am montat pe mititica BR 80 roco decodor cu sunet (difuzor mare)iar fum avea deja montat :p
Daca se indura colegu Gam3 sa desfaca bijuteria si sa ne pozeze interiorul iti pot spune ce , unde si cum ...
Iar daca mai ai rabdare aprox 2 saptamani (sper eu) poate o sa ai ceva poze fumegand si un filmulet cu sunet :twisted:

Multumesc frumos! Abia astept!
 
Robert,


Am vazut locomotiva lui 060-EA (Paul din Oradea).
Locomotiva vine pregatita pentru instalarea de generator de fum Seuther nr. 11.Nu este loc de pus difuzorul cu tot cu camera de rezonanta.Paul a pus difuzorul pe tavanul marchizei.Poate un difuzor mai mic ar incape in cazan :?: :?:
 
Carcotasule :p
"Locomotiva vine pregatita pentru instalarea de generator de fum Seuther nr. 11"

Iar pentru a instala generator de fum intr-o locomotiva nepregatita pentru asa ceva , intre partea metalica si tot ce este plastic (cazan, horn etc) se pune o fasie de "pasla termoizolanta ". Astfel nu se mai topeste decat mecanicu de caldura :twisted:
 
BRIKO , PRAKTIKER , BAUMAX sau la magazinele cu (fitinguri , centrale temice , calorifere , robineti etc..). eu am gasit la BAUMAX si sunt sub forma de "bureti de bucatarie pentru vase" e cea mai buna explicatie si sunt gri maronii .
PS. vezi ca daca iti pui generatoare de fum trebuie sa-ti montezi si un decodor cu sunete de aburoasa :D
 
Chiar daca se rezolva cu izolatia cosului tot mai ramane o problema.
Unele locomotive nu au destul loc pentru generator din cauza becurilor.Se poate rezolva prin inlocuirea bucurilor cu leduri.
 
Salutare,

Primele achizitii din acest an.

3 vagoane cisterna de la Roco.











 
Deci ne pregatesti ceva surprize...catenara prinde forma :aplauze:
 
Pregatesc mai multe surprize.

Prinde forma catenara dar f.greu.Daca as gasi in tara de cumparat ar fi tare bine.