Trenuletele MEHANO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
HUDSON

<t>VINEEE !!!<br/>
In maxim 10 zile vin produsele Mehano, pt prima oara si un HUDSON digital cu sunet , Santa FE-ul lui Bogdan etc, etc . Noutate absoluta, startseturi , locomotive ALCO FA2 si vagoane pe format N (9mm sina).<br/>
Ce-i nasol la formatul N , nu am sine separate ci doar in startseturi.<br/>
rally</t>
 
am studiat in ultima perioada mai in amanunt produsele MEHANO si in special locomotivele. locomotivele cu abur sunt in general bine realizate dar nu toate tipurile in aceeasi masura de bine... 2-10-2 face parte din clasa PRESTIGE, este foarte bine realizata asa cum spunea si BOGDAN 1, are foarte multe detalii si multe dintre ele din metal. apoi cu multe detalii si bine lucrate sunt si MOUNTAIN 4-8-2, si HUDSON 4-6-4. chiar pot spune ca HUDSON are un farmec aparte. cred ca la vremea ei a fost una dintre cele mai frumoase locomotive din lume. si e bine ca MEHANO o face in asa de multe variante si cu 2 tipuri de tendere. dar pe mine in primul rind m-au impresionat detaliile la aceste trei tipuri de locomotive amintite mai sus si de aceea le voi recomanda tuturor iubitorilor de locomotive cu abur.
apoi ca si calitate si ma refer aici la realizarea detaliilor eu consider ca sunt locomotivele MOGUL 2-6-0, si AMERICAN 2-2-0. sunt doua din locomotivele mai mici de la MEHANO, dar dragute si bine lucrate. poate trebuia insistat mai mult la bielele manivele dar in rest nu am ce sa le reprosez. au si ele de asemenea multe detalii de finete. studiati-le cu atentie si va veti convinge.
 
continuind in ideea celor spuse mai sus, nu pot sa nu amintesc si de varianta a doua a locomotivei MOGUL, camelback, de asemenea foarte bine detaliata chiar daca din punct de vedere al modelului nu este una din preferatele mele.
in continuare, pe urmatoarele locuri ca si realizare, eu am clasat locomotiva CONSOLIDATION 2-8-0 si sora ei mai mica 0-8-0 SWITCHER. chiar daca au bielele mai complete decit AMERICAN si MOGUL, totusi in ceea ce priveste detaliile sunt ceva mai sarace si de aceea le-am clasat pe acest loc in clasamentul meu.
pe ultimul loc si cele mai sarace in detalii consider ca sunt MIKADO 2-8-2, PACIFIC 4-6-2 si PACIFIC STREAMLINED. aceste 3 tipuri de locomotive au detalii putine si o parte din cele pe care le au sunt lucrate simplist si nerealist. lucru pozitiv la aceste modele este faptul ca bielele se apropie de realitate ca si complexitate si le schimba in bine imaginea. consider ca se pot modifica destul de usor pentru a fi aduse mai aproape de realitate.
asta este parerea mea despre productia MEHANO de locomotive cu abur asa cum am precizat, din punct de vedere al detaliilor.
in ceea ce priveste motoarele, eu consider ca acestea sunt foarte bune si foarte silentioase cu un consum mic si cu o putere suficienta ca sa satisfaca exigentele unui machetist de apartament :wink: .
astept si parerile altor pasionati care au inceput sa indrageasca si acesta marca MEHANO, alaturi de mai cunoscuta la noi, PIKO.
 
am si eu o mica nelamurire.
nu scrie nicaieri pe locomotiva, vagon sau ambalaj ce cod au fiecare in parte?
tocmai am cumparat startsetul mehano T722 si va vad vorbind aici de diverse locomotive si vagoane iar eu nu stiu ce cod are locomotiva care vine in set. :cry:
pare a fi un SD 35 T155 dar nu sunt sigur.....pentru ca-s novice in sportul asta.
 
Salutare!
As dori sa cumpar si eu o locomotiva mehano si as fi curios ce mi-ati recomanda.Lista am redus-o la 2 locomotive:
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=me85 si http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=ME76
Care credeti ca ar fi mai buna?Din pacate nu am destui bani sa le cumpar pe amandoua fiindca doresc sa comand si un start set(cel mai probabil acesta: http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=te009 )
Va rog sa ma ajutati pentru ca ma aflu in dilema de a face o alegere foarte dificila.
Multumesc anticipat!
PS:Daca considerati ca un alt start set sau alta locomotiva ar fi mai buna va rog sa ma anuntati.
 
Alegere

<r>Salut Tyco !<br/>
Startsetul e super si locomotiva are mufa decodor digital desi eu as prefera CONEX-ul si asta deoarece culorile sunt mai variate si dupa gustul meu da mai bine pe diorama.<br/>
<URL url="http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=te034">http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=te034</URL><br/>
Cat despre cele 2 Loco de la MEHANO , doar Santa Fe are mufa decodor ,<br/>
iar daca asta n-are importanta , pur si simplu da cu banul... cap sau pajura... <E>:D</E> <E>:D</E> <E>:D</E> <br/>
rally[/img]</r>
 
Salut posesori de Mehano !

Am si eu ceva de la firma asta si-mi plac foarte mult.
Prima remarca a fost silentiozitatea motoarelor comparativ cu Piko
Aproape ca nu se aud
Legat de detalii, cu exceptia vagoanelor de calatori, restul sunt ok
Toate sunt starturi:

342_c44eda1f1327aa75c86aa59bc103efe0_b.jpg


161_feb2c321af79667337180379f064457e_b.jpg


care sincer este o bijuterie si...cea mai galagioasa

si asta

158_eae8eb2c6a8cad80df88a65b49a13fe3_b.jpg


dar cu locomotiva mica si verde

IMG_1121.jpg
 
am si eu setul acela cu loco diesel si 4 vagoane de calatori si sunt foarte multumit de el. vagoanele am de gind sa le modific mai ales ca am 4 vagoane in 4 culori :wink: si nu prea e bine. am inteles ca au fost norocosi care au cumparat setul cu 3 vagoane verzi ceea ce e super... de locomotiva diesel sunt foarte multumit, aceasta fiind una din locomotivele diesel preferate de mine. cind voi putea o sa pun si poze cu ea pe forum, chiar daca este o locomotiva foarte cunoscuta. dar eu sunt mindru de ea ... :wink: si cred ca merita sa fie tratata ca o mica vedeta :p !!!
 
Poti sa stii ca este vedeta chiar daca este, cum spun unii, un amarat de BR118

Poate il mai fac si altii dar eu nu am cunostinta
Si vagoanele mele sunt in patru culori si ma cam supara, le voi revopsi
Atentie daca le desfaci: tavanul este corp comun cu ferestrele si trebuie umblat cu mare grija

Si o surpriza pana pui poze

IMG_1120.jpg
 
Pisica (jumatatea pufoasa si gri din susul paginii) asteapta trenul in gara ?
Trebuia sa obtezi pentru varianta de gradina asa puteai sa plimbi si pisica :wink: nu varianta HO :wink:
 
Si eu am acasa mini ZOO , 1 pisica tarcata portocalie maidaneza , 1 porcusor de Guineea , 1 acvariu de 500 Litri , 1 pereche perusi .Imi plac animalele la fel ca si trenurile
 
????

<r>Sa fie vreo legatura intre papagali si trenulisti ?<br/>
Cunosc chiar foarte multi "CFR-isti" care au si pasarelele astea colorate <E>:lol:</E> <br/>
Io am avut 12 papagali , dar ma luase de cap si am renuntat ...<br/>
Coobra se gandea la o garnitura pe un mare ... cum i-o zice , etc, etc</r>
 
da da da si aici este prezent un micul (as fi vrut eu marele) Alexandru si un acvariu de 40 de litri. 8)
 
multumesc pentru informatii LDH. chiar nu stiam sa desfac vagoanele. cind o sa ma apuc de ele o sa iti cer mai multe date.
pisica e foarte draguta si am avut una la fel de neagra dar avea o pata alba pe piept. din pacate nu o mai am... si nici spatiul nu imi permite sa imi iau alta :cry: eu sunt un mare iubitor de animale...
a...............si multumesc pentru fotografia cu dieselul meu preferat! ! !
se pare ca noi analogistii iubim acelasi tip de diesel (are si DAN CFR unul dar nu e de start set :wink: )
 
si revenind la topic, la produsele MEHANO.........va recomand HUDSONUL cu cea mai mare incredere. pretul e foarte bun iar locomotiva e o nebunie. foarte multe detalii, silentioasa, puternica. e o reprezentanta demna a locomotivelor cu abur si mai ales a locomotivelor cu abur americane. cred ca e una din cele mai frumoase locomotive cu abur... daca puteti, ar fi bine sa o studiati mai in detaliu si veti vedea...
si inca o data subliniez PRETUL ! ! !