Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
n-as zice ca e vb de nestiinta.Mai mult de actiuni invazivo-intruzive cu posibile consecinte nefaste :D
eu nu mi-am facut nici un fel de griji in privinta greutatii modulului, lucru pe care l-am si spus.Stiam cata caramida am bagat si stiam si cat glet/ipsos am folosit.Chestia asta ca "materialu` ala ii mai bun ca ii usor si ala ii rau ca ii greu" ii naivutza.Conteaza rezultatul vizual al materialului folosit.In plus isposul e greu in primele zile de la aplicare pentru ca are apa multa in el .Cand culoarea lui vireaza de la gri la alb stralucitor e semnul ca a scapat de mai bine de jumatate din greutatea lui initiala.
Spor la modelit
 
@Alin - cata dreptate ai cu greutatea si pot sa-ti mai spun ceva - ia pune acelasi volum 1 kg de ipsos (apa cu praf) ud este mai greu decat 1 kg aracet cu ziare , dupa uscare este exact invers :confused: eu am facut acest experiment pe un cantar electronic si sincer nu mi-a venit sa cred - de aceea eu am apelat la ipsos pentru munti nu la aracet :D
 
  • Like
Reacții: Cai Ferate Romane
Cand am multiplicat portalele Noch

am vazut ca erau grele imediat dupa turnare si dupa ce se dormitau vreo 3 zile pe calorifer erau usurele bine de tot.MYTH BUSTED
 
As avea o rugaminte, cand postati pozele dati si codurile la iarba pomi pietris etc cu care ati lucrat ..ptr incepatori ar prinde bine :lol: (si modul de aplicare sau montare)
 
jak a spus:
As avea o rugaminte, cand postati pozele dati si codurile la iarba pomi pietris etc cu care ati lucrat ..ptr incepatori ar prinde bine :lol: (si modul de aplicare sau montare)

Pai multe din tehnologiile de realizare sunt prezentate aici:

http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=246&start=0

Daca ai timp citeste cu atentie
 
BOGDAN I a spus:
@Alin - cata dreptate ai cu greutatea si pot sa-ti mai spun ceva - ia pune acelasi volum 1 kg de ipsos (apa cu praf) ud este mai greu decat 1 kg aracet cu ziare , dupa uscare este exact invers :confused: eu am facut acest experiment pe un cantar electronic si sincer nu mi-a venit sa cred - de aceea eu am apelat la ipsos pentru munti nu la aracet :D

Poate la sfarsit o sa facem o colectie de sfaturi . Oricum unul dintre ele e sa folositi pasta de glet cu aracet cu cea mai mare incredere. Acuma imi pare rau ca ne-am chinuit cam toata diorama sa facem cu servetele speriati fiind de greutate. Cu aceasta pasta merge extraordinar de repede in plus poti sa frumos forma terenului fara colturi nenaturale.
Vorba lui Alin : servetelele au fost pe vrema cand nu era polistirenul, acuma cu polistirenul se castiga enorm la greutate.

Ca si concluzie: dupa ce am incercat n tehnici , eu recomand combinatia polistiren + pasta glet
 
jak a spus:
As avea o rugaminte, cand postati pozele dati si codurile la iarba pomi pietris etc cu care ati lucrat ..ptr incepatori ar prinde bine :lol: (si modul de aplicare sau montare)

Am face noi si asta dar avem un mare inamic: timpul. Toti suntem cu servici, abia reusim sa fugin cateva ore pe saptamana la club , facem un efort sa prezentam cat de cat ceea ce facem.
Si noua ne-am placea mai detaliat dar deocamdata asta e tot ce putem.
O sa incercam oricum sa prezentam si coduri de produse pe cat posibil. Dar o sa-ti fac niste poze in care sa vezi cum avem in 3 cutii cred ca peste 30 de produse Noch folosite: iarba de toate felurile si lungimile si culorile, burete noch , busch,frunze noch busch. Si incercam sa combinam cat de multe sa nu ne iasa o "mocheta"
 
Tot mai multa lume stie de boala mea asa ca atunci cand e vorba de cadou pentru mine lumea se gandeste la trenulete :). Asa a fost cu cumnatul meu , care avand in vedere ca urmareste evolutia dioramei mi-a cumparat de mos o serie de produse pentru diorama (nu chiar de capul lui , pentru ca avea o lista de hint-uri de la mine)

Un produs foarte important si care il caut de un an de zile si care vine la momentul perfect cand muncim la detalii este trusa de "mistrii" de modelism:



Intrucat lucrez la o gara, iar o gara fara un peron frumos si populat nu se poate, am primit un set de pasageri si personal de gara:



si doua lampi:



Precum am spus in posturile anterioare am primit si un kit de semnal. Trebuie sa-l desfac si sa-l bibilesc pentru ca are o gramada de piese marunte:



Ii multumesc pentru cadou si abia astept sa le folosesc :D
 
Salut,

semnalul e cumparat din conrad (www.conrad.de) si este produs chiar de ei (con 211222) la un pret de 11 euro.
 
Multumesc :D oricum cum spuneai e pentru diorama...asa am cerut si eu cadourile ca sa fie pentru diorama.
Oricum am vorbit deja cu Alin si i-am trasat sarcini sa le monteze. Ele are skilul, uneltele si rabdarea necesara....pe mine mai bine ma pui sa fac doi munti de polistiren decat un semafor de asta.
 
Salutare!
Azi am trecut scurt pe la club deoarece Alexa,fiica-mea si-a dorit tare mult(Tataaaaaa,vreau la casa cu trenulete! :lol: ).
Am citeva observatii pentru colegii mei:
-Brazii sint excelenti dar mi se pare ca sint prea mici fata de copacii "natur",ori cei din urma sint prea mari.Mi se pare destul de mare discrepanta.Ca solutie vad doar "micsorarea" foioaselor care acum aduc mai degraba a sequoia.Ca sa va dati seama de rapoarte,ar trbui facute niste poze cu macro de la nivelul" solului",ca si cum te-ai afla in realitate.In rest,pamintul lui Alinoch e super.
-Florin,cred ca ar fi fost bine sa dam un strat de vopsea cu erograful inainte de fixarea pilonilor de pod,astfel ar fi fost mai usor.In plus,ma gindeam sa scriu niste porcarii pe acei piloni(ca-n realitate,nu?) dar acum imi vine destul de greu :D
Saptamina care vine va pot sta la dispozitie mai multa vreme si mi-as dori sa inverzim si pe modulul meu citeva zone,ca sa ma duc linistit si eu la ski.
s
 
de ce nu incercati sa puneti brazii mici in plan indepartat iar in primul plan puneti
ce aveti mai mare,astfel incat sa creeati senzatia de profunditate...
 
@cosmin,
Teoretic asa ar fiproblema e ca diorama e mult prea mica incit sa poti realiza acest efect.Adica,gradul de descrestere de la primul rind de brazi pina in profunditatea dioramei nu corespunde cu gradul de indepartare dat de dimensiunile modulului.
@Florin,as sugera sa nu asteptam sa creasca :lol: Bradul creste greu,in general.Puem admite ca sint brazi de craciun si sa rugam pe cineva sa faca niste instalatii in ei.Pe post de Mos Craciun-Soferul de la IMS(care are inmatriculare cehoslovaca). :lol:
 
nu e mica....ingusta vrei sa spui.incercati efectul asta in colturi,unde diagonala
face sa para mai larga maketa