Anunturi de intalnire a membrilor Asociatiei

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut !!!!
Prezent si eu!!!
Aduc si eu KOF-ul meu digital(de Piko,evident) :D .
Si eu sunt interesat de felul in care merge Kof-ul pe macaze.....
 
Salut baieti!

din experienta de la Cluj, va dau un sfat prietenesc, organizati si voi intalniri fara material rulant, si noi am fost uneori nevoiti sa procedam asa, nu de alta, dar cum zice si LDH, sa mai puneti osul la treaba :D .

Nu vreau sa fiu inteles gresit, dar mi-ar placea tare mult sa vad ca demarati si voi proiectul dioramei si multe altele.

Salutari si spor la treaba!
 
Pai asta am si propus.
Lok are derogare deorece vrem sa facem niste probe cu macaze modificate de el care permit rularea la viteza mica si a unui Kof care stim cam ce lungime are la 1:87.
Cum pe macheta noastra probabil ca o sa se preumble si masini de manevra testul este necesar ca sa ne hotaram si ce fel de linii cumparam ca, pana una alta, unii sunt hais, altii cea iar restul nu au opinie.
 
Pai ce linii cumparati?

Din punctul meu de vedere, aveti doua optiuni, tillig elite sau piko.

Am spus 2 optiuni pentru ca stiu ca tineti neaparat sa rulati modele vechi, altfel as fi spus ca aveti o singura optiune si anume tillig elite. De ce? la pret sunt asemanatoare cu piko (diferenta mica), la calitate depasesc pe toti.
 
Salutare,
Nici eu nu vreau sa dau cu barda,dar am constatat ca in fiecare grupare-asociatie sau cum vreti sa-i spuneti exista mai multe categorii de pasionati:
-colectionarii,care vor dori vesnic sa puna ceva pe sine
-muncitorii modelisti(sau "negrii") care sint obsedati de gauri,fierastraie,suruburi etc
-"artistii" care intra doar la chestii care le place,cum ar fi relief si iarba
-"realistii" care sint pasionati de tot ce e 1:1 si nu s-ar prea baga la modele,din varii motive
-o categorie nedecisa,formata din chibiti si/sau combinatii ale celor de mai sus.
Noi am facut o "sala de sedinte" unde colectionarii sa-si ruleze trenurile,"realistii" sa dezbata si in general toti sa-i lase in pace pe "negrii" sa munceasca.De atunci avem liniste si pace deci cred ca am facut un pas bun pe care vi-l recomandam cu drag,in masura in care se poate.
Toate bune,
sandy :lol:
 
rally a spus:
Florine, daca stii, da-ne si noua niste preturi la Tillig Elite si sursa IEFTINA , ca dupa calculele initiale diferenta era de la dublu in sus.
Apoi, fiind prima diorama ... in grup, am zis sa ne formam mana pe bani mai putini.
RALLY

O selectie la cateva produse, ca sa va dau exemple de preturi:

---------- preturi conrad:

85500 sina flexi 1m - 1.09 euro
85018 Sortiment Elite -Traversa G1 228mm - set 14 buc - 6.7 euro
Asta e sina neasamblata, facanad un calcul, metrul liniar de sina asamblata traverse lemn ar iesi la : 4.24 euro.

Ar mai fi si sina gata asamblata (practic acelasi lucru, doar ca e bagata sina pe traverse)
85125 linie flexi 890mm - 4.2 euro (metrul liniar = 4.71euro)
85134 linie flexi 470mm (traverse beton) 2.59 euro (metru liniar = 5.51 euro)

----------- preturi LOKSHOP:

85500 sina flexi 1m - 0.88 euro
85018 Sortiment Elite -Traversa lemn G1 228mm - 0.39 euro / buc
85034 Sortiment Elite - Traverse beton flexibile de 110mm - 0.26 euro/buc
Asta e sina neasamblata, facanad un calcul, metrul liniar de sina asamblata traverse lemn ar iesi la : 3.47 euro.; iar cu traverse beton : 4.12 euro.

Linia asamblata:
85125 linie flexi 890mm - 3.36 euro (metrul liniar = 3.77 euro)
85134 linie flexi 470mm (traverse beton) 2.09 euro (metrul liniar = 4.44 euro)

Nu stiu exact care sunt preturile la sina flexibila piko, dar nu cred ca sunt departe.

Referitor la macaze e drept ca sunt mai scumpe tillig, dar si aici este alternativa,
macazul tillig elite asamblabil (cod 85450) (in romania eu l-am luat cu 55 lei), avantaje linie tillig elite, inima complet din metal, arata exact ca in realitate, dispunerea traverselor ca in realitate, si poate fi curbat in directia dorita (este flexibil) sau poate fi folosit ca si macaz drept.
pret conrad : 16.5 euro
pret lokshop: 13.25 euro.

Ce avantaje mai are linia tillig?

este maro, nu necesita vopsire, are profil cu ciuperca curbata, exact ca si in realitate, asta inseamna ca praful se depune mult mai greu si sinele trebuiesc curatate mult mai rar. (alti producatori au ciuperca dreapta sus facilitand depunerea prafului)

De ce v-am dat preturile de conrad si lokshop, e clar ca lokshop e mult mai ieftin, ei livreaza in romania, insa comanda trebuie sa fie de minim 300-400 euro sa va renteze la costurile de transport.

Cu conradu cred ca va putem ajuta noi, sau oricine merge in austria sau germania (nu stiu daca fac livrari in romania)

Va stau la dispozitie cu alte informatii daca e cazul.
 
macazul tillig elite asamblabil (cod 85450) (in romania eu l-am luat cu 55 lei),
Ei , aici era buba ... :( Primele module , acumuleaza un 300 x 60 cm , reprezentand o gara , cu zona de manevra si mentenanta, deci macaze multe.
Cumulate, duceau sinele tillig la vreo 2000 ron fata de 1000 RON PIKO.
Evident ca majoritatea va decide, iar eu ma conformez :D .
@Sandy
Ai dreptate, solutia ta, va trebui sa o punem si noi in practica , o zona separata de "studiu" video, cataloage, internet si bla, bla, bla cu bariera si taxa de intrare la diorama "negrilor" :D :D :D
 
Vin si eu! Lasa-ti vrajeala ca la club e multa treaba de facut. Eu am salopeta la fata locului, deci cu un mic efort maine terminam curatenia.

:D


Cu respect,
 
am uitat sa va spun aseara ca sint de serviciu in weekend. deci, la chemarea partidului plec :(
 
@IonutTrif
Intradevar noul sediu arata aproape de ceeace dorim a fi dar din cauza prafului nu s-au facut poze ,toata lumea prezenta in jur de 11 membri ai clubului au muncit pentru debarasarea locului de lucruri diverse ramase dupa zugravire ,parti de mobilier ,ramasite ale materialelor folosite la renovare ,gunoi si altele ,catre sfirsitul intilnirii s-au luat diverse decizii la achizitionarea celor necesare pentru finalizarea amenajarii clubului ,lampi fluorescente ,prize,intrerupatoare ,achizitia de scule necesare desfasurari activitati specifice clubului ,achizitia OSB-ului mecesar constructiei primelor module .Sambata ce urmeaza ne vom revedea sper in formula mai largita pentru finalizarea amenajarii clubului dar si pentru inceperea lucrului la module .La aceasta intilnire se vor face poze si se vor prezenta pe forum,se va anunta prezenta nominala si probabil ca presedintele si casierul vor face ceva anunturi privind restantele la cotizatie si alte decizii luate in cadrul intilnirii .Cam atit despre ce sa intimplat simbata trecuta la intilnirea de la club.Daca ar mai fi ceva de complectat rog pe cei care au fost prezenti sa completeze .Inca nu sa luat o decizie in ce priveste achizitia de material de cale rulanta pentru diorama ,inca dezbatem :(
 
Io ca de obicei, va stau la dispozitie :D
O problema, pe vremea asta, n-am gasit placi de OSB, pe nicaieri in cartier.
O sa mai "sap" in vreo 2 locuri...
Hornbach n-ar fi departe dar ne trebuie o masina de carat placile :( :( :(
@LDH
A-ti achizitionat sculele de taiere si gaurire ?
rally