Roco news 2008

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Vad ca n-ati citit cu prea mare atentie lista cu noutati Roco, altfel ati fi observat primul model CFR care va aparea in trimestrul II in acest an.
Vagonul de dormit WLABmh 174 in vopsirea noua
45064 H0 CFR V Schlafwagen blau/grau N08 II/08 47,50 €

Propun deschiderea unui subiect dedicat acestui vagon asa cum exista cele despre vagonul cu etaj Piko,Heris-uri....Discutiile vor fi binevenite chiar daca nu va tine cont nimeni de ele.
 
Multumim pentru informatie
Interesant si ma bucur ca Roco a decis sa scoata un vagon CFR. dar...
nu ca ar fi vreo problema prea mare, se pare ca lungimea vagonului va fi la scara 1:100 adica vor folosi matrita vag de dormit DSG (nr, catalog 45186)
Probabil ca Roco vrea sa testeze capacitatea pietei romanesti cu modele inscriptionate CFR
 
Apare o noua versiune de multimaus, is curios ce imbunatatiri aduce.
 
@Sandy si mai ales LDH
Ziceam sa deschidem un subiect pe tema vagonului.
Personal am acest vagon de Roco in versiunea DB-NachtZug si sunt foarte multumit de el.Detaliile sunt pe masura pretului,amenajarea interioara este de vagon de dormit si este pregatit pentru iluminare interioara adica are colectoare montate deja pe boghiuri.

@ALX Noua versine Multimaus adica Multimaus Pro este Funk adica wireless
 
si are ceva in plus fata de astalalt sau doar ca este wireless?
 
@LDH
Eu doream doar sa separam discutiile despre vagonul CFR de restul noutatilor Roco pentru ca poate sunt unii interesati si de alte modele,ca sa nu se discute in acelasi subiect doua teme si sa nu se inteleaga nimic.
Am spus " si mai ales LDH" pentru ca esti in masura sa deschizi un subiect nou daca consideri de cuviinta.
 
Roco Multimouse wireless :D in sfarsit le-a venit mintea la cap si si-au dat seama ca totusi suntem in "ERA FARA FIRE" nu de alta dar cand ai o diorama mai mare (cazul CJ sau eu) zau sa ma plimb cu firul dupa mine era chiar enervant :twisted: de aceea eu preferam Piko pentru anumite tronsoane si Roco pentru altele .
 
Iata stau cu catalogul in fata si mi se pare ca singurul care e ca cel romanesc este 45186 care,intr-adevar e 1:100.In catalog costa 41.70 euro,deci posibil ca cel romanesc sa fie peste 45.
Daca e asa cum intuiesc,inseamna ca e un pret exagerat pentru 1:100,nemaiavind importanta cum e interiorul(probabil e pentru oameni 1:100).In acest caz,recunosc ca imi pare rau daca am hulit vagoanele Tillig despre care am spus ca nu au interior de cuseta la banii aia.
Astept sa ma contrazica cineva sau,mai bine zis,sa aflam care-i realitatea.

P.S.Nu pot sa-mi sterg din posturile "acelea".Poate o face careva din admini.Multam :lol:
 
Sandy
Vagonul va fi de 303mm.Stiu ca in ultimul catalog Roco exceptand cel pe 2008 apare doar varianta 1:100 DSG dar de-a lungul anilor Roco a scos si modele "exact 1:87".Nu cu multi ani in urma scotea doua seturi de WLABmh unul cu 3 vagoane de 303 combinate cu acoperis drept si cocosat si unul cu 3 vagoane de 264 toate cocosate.
Vagonul meu e WLABmh 175.1(cod 45065 pret 51,80 euro,pagina 135 din catalog 2007-2008)adica cu acoperisul drept .
Daca ar fi sa il compar in detaliu cu vagonul de dormit tip P de la LS as spune ca e sub acesta insa sa nu uitam ca Ls Models e Made in China :wink: .

P.S. Am sa desfac vagonul si il pozez in interior maine.