Compania Feroviara MIT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

tudor_corbul

Well-Known Member
Trenulist
9 Mai 2007
498
2
Iasi
LOCATION
Iasi
Uite ca a venit timpul sa-mi prezint si eu actiunile din domeniul modelismului feroviar :D .Numele companiei,MIT,vine de la initialele numelui meu:Matrescu Tudor Ioan.
Istoria acestei "mari" companii incepe prima data cu o comanda de la rally venita prin luna noienbrie a anului 2007,au sosit atunci:10 buc linie dreapta G231 si un vagon descoperit.
Apoi martea ce tocmai a trecut a sosit si comanda ce a definitivat traseul:12 buc sine curbe R2,variator si clips PIKO si nu in ultimul rand o locomotiva BR218 :D 8)

Sa incepem prezentarea.Locomotiva BR218 piko si vagonul pe 2 osii tot de la Piko.





Toate cele bune!!!
 
Pai o sa se completeze nu-i problema.Problema este ca mi sa-u rupt de la loco alea de directionare a luminii pentru ledurile rosii :( :(
Intrebare este de unde pot sa mai fac eu rost,sau cum mi-as putea face eu 1 pereche? :(

Multumesc.Toate cele bune!!
 
Da,deja, :( :( dar din greseli se invata nu? :D Am incercat sa le lipesc dar nu mai conduce bine acum lumina.Oricum am sa dau comanad de 2 seturi pentru orice eventualitate :D


Multumesc rally.Toate cele bune!!
 
Au mai sosit noutati.Am primit cadou de la cineva drag start-setul Mehano "Burlington Northern".Setul e frumusel,dar e mult de munca la el daca vrei sa il faci calumea.


Acum sa vedem ce urmeaza.Toate cele bune!!
 
Misto, sa le stapanesti sanatos. De acum trebuie sa apara si niste figurine, copacei... etc. :lol:
 
Am zis sa incep sa-mi prezint si eu colectia mai detaliata,fiindca incetul cu incetul se aduna material rulant :D .
Dupa toate de cele prezentate mai sus in parcul meu de vagaone au mai sosit noutati.
2 vagoane de calatori Roco:



1 vagon CD,tot de la Roco:



Acum marfa :D 2 vagoane acoperite,pe 2 osii de la Roco:



1 vagon acoperit Sinalco si o gondola DB amandoua Piko:


Si 2 vagoane Shimmns DB Cargo:




Sper ca vor urma si altele :D .Toate cele bune!
 
Multumesc Hgdan,si asa sa fie.
Daca tot ai pomenit de noutati uite ca miau sosit 3 vagoane SBB lima.Unul de generatie noua si 2 de generatie mai veche:

2 vagoane de Clasa 1.Primul de generatie veche:



Si al-2-lea de generatie noua:




Si vagonul restaurant cu pantograf:



Ma gandesc sami fac o garnitura de SBB-uri.Acuma nu-mi ramane decat sa caut niste imagini cu garnituri elvetiene din care fac parte aceste vagoane.

Toate cele bune!
 
Am avut pe vremuri un set LIMA cu aceste vagoane , tractate de un RE 6 / 6 ( Verde ) . Dupa ce le-am schimbat rotile (erau de plastic ) , le-am lestat si schimbat cuplele au mers OK , apoi le-am dat lui sandy...

La fel de bine s-ar potrivi si RE 4 / 4 sau AE 6 / 6 , obligatoriu verzi.
 
Am sa caut locomotivele,si cu prima ocazie sper sami iau una.
In depoul Mit se mai afla o locomotiva(din pacate am uitat sa o prezint mai inainte),aflata in reparatii.Aceasta este BR185 Connex:



Toate cele bune!
 
Salutare tuturor.In ultimul timp am adunat materialele necesare pentru un mic modul.Am analizat spatiul pe care il am la dispozitie si am ales ca scheme orientative acestea:
http://i197.photobucket.com/albums/aa283/Doru_photos/Modul%20functional%20Lipanesti%20Halta/Plan%20linii/Modulplan21.jpg?t=1209840780
http://i197.photobucket.com/albums/aa283/Doru_photos/Modul%20functional%20Lipanesti%20Halta/Plan%20linii/LipanestiHaltamodulfunctional.jpg?t=1209840817

Acum urmeaza sa-mi iau placajul sa trec la treaba :)
 
Incerca sa faci in asa fel incat cota +/- 0,00 sa nu corespunda cu nivelul plansetei.
Pune liniile ceva mai sus decat grosimea terasamentului.
Nu de alta dar dupa ce trece de bariere linia este pe rambleu
iar la capatul celalalt dupa macaz la fel.

Nu iti face probleme, ridicate de alti modelisti, probleme nefondate, ca trebuie sa pui multa piatra intre linii ca nu trebuie. Spatiul se completeaza cu material de umplutura si abia dupa se pune piatra sparta.

:cafea:
 
Odata cu expozitia de la Brasov,am mai facut cateva achizitii.Printre acestea se numara un BR290 Roco:



Setul de 3 vagoane DB,ep.3 Lima+inca unul de clasa 2:



Si Gara Burgstein care se vede in fundalul pozelor.
Incetul cu incetul imi pregatesc materialele pt o diorama.
Toate cele bune! :D