Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
servus si bine ai venit. scuza-ma, dar eu sint un amarit de inginer, nicidecum un intelectual.
'Bis vincit, qui se vincit in victoria, qui obesse pote, timetur, cum etiam non adest.'
adica?
 
Imi dau si eu cu parerea dar cred ca:
Invinge acela care care in izbanda se invinge pe sine, care poate asculta, este de temut chiar si atunci cand nu se afla in scena.

Dar astept raspunsul lui INVICTUS, ca nu ma prea pricep.
 
Pai, nu merita acesti tineri ( ca varsta ...) aplauzele celor trecuti (in bulentin :p ) de prima tinerete!?

PDI
 
Pai acesti tineri sunt viitorul modelismului.E foarte bine ca incep sa fie cat mai multi tineri interesati.
Eu la 10 ani debia aflasem termenul de modelism :D Pe cand Alex deja vad ca scris si de o diorama :D
 
Deci, BRAVO LOR si aplauzele noastre! Ca sa-l parafrazez pe Rally chiar credeam ca "Modelismul romanesc a fost un pic in coma!" Nu poate decat sa ne bucure ca nu-i asa si ca avem continuatori de nadejde. Ce ar trebui sa ne preocupe, e organizarea cat mai multor manifestari care sa-i scoata in evidenta.

PDI
 
Pai BRAVO LOR zic si io si mai adaug ceva:

Se pare ca anul acesta chiar este invazie de modelisti tineri, ca varsta, si nu numai la trenulisti ci si la alte categorii.

Nu poate decat sa ma bucure asta deoarece schimbul este asigurat asa ca voi cei care stiti multe in acest domeniu nu fiti zgarciti la raspunsuri chiar daca uneori va mai incruntati cand apare iar si iar si iar aceiasi intrebare.

Asta daca vreti sa trecem si peste "ganguritul" modelismului si sa-l auzim cum vorbeste, merge si participa la prezentari si, de ce nu, la concursuri.

Sa auzim numai de bine,
 
Exact PDI.Dar vezi tu ca eu de exemplu trebuie sa vin pe la Bucuresti pentru epozitii si alte activitati pentru ca in Iasi putini stiu de trenulete,daramite sa mai organizeze expozitii(Gam3 stie cum e).
Pentru mine nar fi o problema transportul pentru ca am permis si i'm travelling for free :D Dar altii nu cred ca isi permit sa vina la Bucuresti avand in vedere costul biletului si timpul foarte mare pierdut pe drum si timpul foarte scurt pe care il ai la dispozitie sa stat in Bucuresti.
Eu am fost de mai multe ori prin Bucuresti dar am fost doar la o singura expozitie,cea de la Romexpo http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1100&start=30

LDH tare mar incanta niste concursuri adevarate.Dar de exemplu e fiind la cercul de Navomodelism nu am participat la nici un concurs adevarat ci numai la asa zisele "DEMONSTRATII".
 
Imi cer scuze dar mai bine mai tarziu decat deloc ,vreau sa ma prezint si eu desi am postat de multe ori pe forum :oops: :oops:
Deci sunt Matrescu Tudor din Iasi,am 14 ani,pasiunea mea cea mare este modelismul(cu toate ramurile sale:navo,aero,auto si trenulete) dar si trenurile.
Aceasta pasiune pentru trenuri a "incoltit" in mintea mea deoarece parintii mei lucreaza la CFR si o buna bucata de timp am stat la un bloc de langa Gara de N din Iasi.Apoi am inceput sa calatoresc din ce in ce mai multe cu trenul si incetul cu incetul am devenit din ce in ce mai interesat de trenuri :D .Si uite unde sunt azi :D

Scuzati din nou pentru ca m-am prezentat tocmai acum :oops: .Multumesc si toate cele bune!!
 
tudor_corbul a spus:
LDH tare mar incanta niste concursuri adevarate.Dar de exemplu e fiind la cercul de Navomodelism nu am participat la nici un concurs adevarat ci numai la asa zisele "DEMONSTRATII".

Pai nu depinde decat de voi, cei de la palat, sa organizati concursuri adevarate.
Cine va opreste?
Ma uit la automobilistii de la palatul din Bucuresti si vaz ca, numai in doua luni, au organizat doua concursuri pentru automodele Rc 1/28 On Road.
Deci se poate.
E drept ca voi trebuie sa asteptati dezghetul dar pana atunci va puteti pregati.

O sa va para rau mai tarziu ca nu ati profitat de posibilitatile pe care le aveti, asta minime asa cum sunt, si nu ati incercat sa faceti mai mult.

Expo au fost la AlbaIulia si la Brasov ca la Bucuresti nu am auzit desi multi se bat cu pumnii in piept ce multe au facut :confused: si, mai ales, cate fac :confused: pentru modelismul feroviar, adica CANCI :lautar:
 
LDH desi Iasi este un oras mare cred ca tot ce tine de modelism a murit :( Acum a mai rasatir o speranta.Un domn ce a deschis un magazin de modelism incearca sa adune toti modelistii(aero,navo si auto) pentru a forma o echipa a Iasului si poate ceva mai mult.Deci mai sunt sperante.
Insa la Palatul copiilor tot modelismul a murit.Profesorii sunt intradevar oameni deosebiti si pasionati dar pur si simplu nu au cu cine sa organizeze.Cred ca la cercul de navomodele nu sunt mai mult de 4-5 copii(si aici nu exagerez deloc)printre care acesti 4-5 copii sunt si eu.
Aici cu ce sa mai faci acitivitati cand nu mai exista catusi de putin interes in modelism.Sunt cativa pasionati dar asa cum zice si proverbul "Cu o floare nu se face primavara".
 
tudor_corbul a spus:
Profesorii sunt intradevar oameni deosebiti si pasionati dar pur si simplu nu au cu cine sa organizeze.Cred ca la cercul de navomodele nu sunt mai mult de 4-5 copii(si aici nu exagerez deloc)printre care acesti 4-5 copii sunt si eu.
Aici cu ce sa mai faci acitivitati cand nu mai exista catusi de putin interes in modelism.Sunt cativa pasionati dar asa cum zice si proverbul "Cu o floare nu se face primavara".

Pai ai reusit, in trei fraze sa sustii si sa te contrazici in acelasi timp.

Pai daca sunt pasionati printre voi cei ... cu tine 5, profesori deosebiti, exista un loc unde va puteti aduna invata si lucra se cheama ca sunteti ceva mai mult decat "O floare" dar va lipseste ceva.
Asteptati ca "nenea" cu magazinul sa va adune cand voi sunteti, intelegi ca sunteti, adunati intr-un cerc navo si celelalte si atunci aveti nevoie de ceva ca sa faceti treaba.
Este drept ca pe vremea mea materialele erau de la palat dar ce mai conteaza asta cand aveti cine sa va spuna ce si cum sa faceti in materie de modelism, de care o fi el.
Nu stiu daca se platesc taxe la palat dar si asa si tot este ceva sa ai un atelier, o masa unde poti lucra, o camera unde va puteti aduna sa schimbati impresii, sa va invete cineva.

Altii platesc bani pentru privilegiul de a avea unde sa se adune si nu sunt putini.

Sa fie un picior in fund ce va trebuie :p

Ca daca tot vorbim in zicatori si proverbe stii ce se spune si despre piciorul in fund.

In concluzie: baza exista, membrii sunt, cadre didactice aveti, ce pisici va mai trebuie?
 
Bine ati venit si va asteptam sa va desfasurati in voie pe forum ,incercam sa va raspundem la ce nelamuriri aveti .
 
Da deci am inceput sa ma contrazic de unul singur :D
Sincer LDH habar nam ce ne trebuie,dar un picior in fund sigur ne trebuie.Ma intreb doar daca o sa aiba efect? :D

Toate cele bune!!