Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Si eu am dus vreo 2 pungi primite cadou , dar ce stiu cei care mi i-au cumparat :D, sunt chestii de fineturi.
Acuma adevarul e ca o diorama perfecta nu se poate face cu asemenea copaci, iar la randul lor copacii cantaresc foarte greu in aspectul final. Copacii hobby Noch dau aspectul de lego land.

Pai eu zic ca deoacamdata nu-i musai sa-i vindem cateva motive:

1. La cat i-am denigrat cine ii mai cumpara :D
2. Nu stiu daca luam cine stie ce bani si numai ne chinuim cu colete
3. Ii putem folosi la eventuale minidiorame pentru expozitii sau pentru terze persoane, cine stie...
 
si
4.le putem da foc pe diorama si sa filmam si sa ne radem :D .Ce, in realitate nu sint incedii?Chiar avem si o masina de pompieri, fac eu ca sirena.Numa` ca o singura data ne merge jmekeria, a doua oara trebe` sa mai luam inca un set :mask: .
 
va dau si eu cativa copaci rotunzi pentru incendiu , dar sincer daca le tai trunchiul si ii pui unul langa altul ies niste boscheti de parc super ;-)
 
mai baieti...lasati naroziile :D :D
cum sa dai copacii?kiar daca arata urat,modificati-i ca sa arate bine,ca de aia
sunteti modelisti,nu?dupa cata munca puserati pe maketa,va poticniti in creci?
aia rotunzi bagati foarfeca in ei ca sa arate iregular,si tot asa mai departe :p
 
@Sandy: imi place tare mult cum a iesit stanca cu asa multa verdeata. Prima data credeam ca nu ar arata bine cu multa verdeata dar arata excelent. Avand in vedere ca era un versant asa abrupt, verdeata mai estopteaza din impresia de perete de stanca.
Din pacate Alin a intrat in greva si nu se aduce stanca Noch sa terminam acolo relieful (piatra + stanci) ca sa poti continua lucrarea in zona.
Oricum deja incepe sa arate a diorama (cu toata modestia)

@Florin : acolo cred in curtile tale pe margine e nevoie de un gard frumos . cred ca cel mai bine ar da unul de caramida rosie. Faci de mana ? sau segaseste de cumparat ? Imi imaginez curtea cu gardul, niste tufe pe langa gard, gramezi de fier vechi , camioane, muncitori....
 
@Cosmin: diferenta dintre pomi Noch hobby si cei care ii faci profesional e prea mare ca sa mai poti salva ceva. Risti sa strici complet tot aspectul dioramei cu improvitatii. Sunt de acord ca un modelist trebuie sa bage mana , dar sunt anumite lucruri care pur si simplu nu se mai pot corecta :)
Eventual iti fac o poza cu un copac Noch pus intre palcul pus de Alin sa vedem cum ar da.
 
am si eu pomi din aia de kko si perii de spalat sticlute imitand brazi,insa ma
gandeam sa ii modific un pic sau sa ii pierd prin "padure"...brazi am incercat sa
fac dupa metoda celor de la Noch,2 sarme intre care bag fire de in sau canepa,
le bag in bormasina si le sucesc pana apar ca periile de sticle,numai ca dupa
ii tund cu foarfeca pana ma multumeste treaba,merge si nu prea.... :(
 
Problema cu brazi e mai complicatata pentru ca nu poti sa corectezi cu frunze ca si la copacii normali. Noi cred ca o sa mergem totusi pe pista Busch, home made mai greu..in plus avem nevoie de cantitati impresionante :D
 
Salut,
Desi initial m-am opus ideii de a folosi copaci mai profi,subscriu la aceasta idee.Adica,la ce eforturi s-au facut in aceasta lucrare,sa nu ne impiedecam in niste copaci.Iar ideea de a include pomii de kko in pilcuri flancate de pomi ok,desi a fost si a mea,nu o mai consider buna.Cind lucrez machete de avioane,fac motorul in detaliu desi e acoperit de capota si nu se vede.Asa ca,Busch sa fie! :lol:
 
IonutTrif a spus:
@Sandy: imi place tare mult cum a iesit stanca cu asa multa verdeata. Prima data credeam ca nu ar arata bine cu multa verdeata dar arata excelent. Avand in vedere ca era un versant asa abrupt, verdeata mai estopteaza din impresia de perete de stanca.
Din pacate Alin a intrat in greva si nu se aduce stanca Noch sa terminam acolo relieful (piatra + stanci) ca sa poti continua lucrarea in zona.
Oricum deja incepe sa arate a diorama (cu toata modestia)

@Florin : acolo cred in curtile tale pe margine e nevoie de un gard frumos . cred ca cel mai bine ar da unul de caramida rosie. Faci de mana ? sau segaseste de cumparat ? Imi imaginez curtea cu gardul, niste tufe pe langa gard, gramezi de fier vechi , camioane, muncitori....

referitor la prima parte, DA, arata foarte bine, totusi parerea mea e ca nu e multa verdeata, se mai poate pune, pacat ca nu am poze de pe Cluj Oradea unde este peisaj asemanantor, perete de stanca vertical si verdeata din plin.

Acum referitor la a doua parte, Ionut, gardu a fost luat in calcul de la inceput, va veni si el :).
 
@Sandy: din pacate am povestit si cu baietii si , desi de mult observasem am vazut ca toti sunt de aceiasi parere: tufele de munte Noch fac parte din categoria "lego" , adica dau aspectul de plastic dioramei. Sa te uiti atent la toate produsele pentru ca avem o gramada de texturi frumoase mult mai naturale (mai putin iarba de padure :D, o sa vedeti de ce)
Asa ca am mai luat din ei pentru ca nu aratau bine deloc.

@All,

astazi am fost 5h la club impreuna cu Alin si cu Florin. S-a muncit mult, o sa revenim curand cu poze.
 
@PDI

raspund aici pentru ca sa pastram celalalt thread pentru evolutia dioramei.
Ceea ce ai vazut in poze e doar inceputul la muntele HOe. Astepata sa vezi pozele de astazi. In plus asteptam brazi sa facem padurea in spate...deci e inca departe de final
 
Am o intrebare,

urmeaza sa primesc de la cumnat cadou de craciun urmatorul semnal:

semnal.jpg


Imi poate spune cineva ce reprezinta (spre rusinea mea nu stiu nimic despre semnale) si cum se foloseste cel mai corect pe o diorama (adica unde se pozitioneaza) ?
 
Poate fi folosit ca si semnal de intrare in gara.Daca sunt ridicate ambele brate indica liber pe abatuta iar daca numai un singur brat este ridicat indica liber pe directa.
Mai poate fi folosit drept semnal de iesire din gara daca din acea parte garii se pleaca spre doua directii diferite.Un singur brat ridicat indica liber spre prima directei(principala) si ambele brate ridicate indica liber spre directia secundara.
 
Dacă tot se vorbeÂşte de astfel de semnale... ce semnificaĂžie au "lămpile" roÂşu Âşi verde (sus) Âşi galben mai jos? Este corelată "iluminare" lor cu poziĂžiile braĂželor? Dacă da, cum? Apar ele Âşi la semnale cu un singur braĂž?
Mai am o nelămurire: am înĂželes (am citi) că pentru liber braĂžul trebuie să fie "ascuns" de stâlp (adică lăsat jos de tot)... am fost neatent? Este valabil numai în America? Este valabil numai semnalelor cu un singur braĂž?
Multe nelămuriri :D... sper să nu enervez!