Pcg si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@LDH

Nu cred ca mai poti baga linii pe undeva cu exceptia remizei unde mai pun doua linii scurte. Detalii mai jos :

rem002.jpg
 
@pcg
cred ca ai mai putea baga o linie...linia 5 numarand de la perete inspre depou
ultima curba,o inlocuiesti cu un macaz curb astfel incat la intrarea in linie dreapta
ai doua linii in loc de una
o sa treaca la mustata pe langa linia din spatele depozitului :D
 
Salut ,

Sunetul este rezolvat doar pentru BR03. Br01 nu are inca sunet. Camera de rezonanta a fost pilita si bagata in marchiza cu tot cu difuzor.

Toate bune,
Pcg
 
Am (re)citit acest subiect de la inceput si tare mult mi-a placut :aplauze:
Te rog sa povestesti mai multe despre simpatica V65 Roco si sa asezonezi cu poze detaliate :D. De exemplu, luminile ei sunt directionale alb/rosu? Cate cauciucuri de frictiune are si unde sunt pozitionate? Cati poli are motorul si daca are volant etc.etc. :)
 
am si eu o intrebare pcg, ce ai folosit sa schimbi polaritatea podului turnant la placa fleischmman ? eu ma gindisem la LK100 de la Lenz.
 
Salutare ,

@DRG

Ti-am raspuns PM.

Nu prea am mai avut timp de postat , dar zilele acestea am reusit digitalizarea micutei Ko I de la Piko. Fara lumini , dar digitala.

IMG_5244.jpg

IMG_5245.jpg

IMG_5246.jpg
 
@mpursu

V-65-ul a fost achizitionat acum 2 ani. Din cate stiu nu se mai fabrica. Doar Fleischmann incearca sa scoata anul asta o noua serie. Are lumini directionale , doar galben in functie de sens , motorul este in cinci poli cu volant . Fara cauciucuri de frictiune. Este o piesa rara. Foarte silentoasa.

Toate bune,
Pcg
 
Multumesc! Intre timp am reusit sa gasesc aici caracteristicile locomotivei V65. Din pacate, este adevarat ca nu se mai fabrica :(. Sunt foarte curios ce va face Fleischmann :D.
Felicitari pentru digitalizarea micutei Ko I :aplauze:! Pentru farurile ei as recomanda mini-LED-urile SMD de aici; este adevarat ca nu sunt warm-white, dar sunt livrate cu firele de alimentare gata lipite pe ele, ceea ce le face mai usor de manevrat ;).
 
Dupa o pauza mai indelungata, revin cu primele patru semafoare montate pe ieirea din gara. Mentionez ca functioneaza dupa un set de conditii aplicate fiecarui block automat.Trenul care pleaca are semnal verde, iar daca primele blocuri din spate sunt ocupate sau rezervate de alte trenuri , nici un tren nu poate pleca, iar semnalele stau pe rosu.Filmuletul mai jos:



http://www.cpsolution.ro/movies/MVI_5327.html
 
frumos. dar incorect. nu poti avea mai mult de un semnal pe liber la iesire. daca ai introduce si pozitiile macazurilor in ecuatie ai obtine fix asta. in mod normal se face intii parcursul si apoi se pune semnalul pe liber daca sint indeplinite toate conditiile de siguranta.
 
La vreme cind tu ai scris asta, problema era corectata.Dar asa este. Semnalul este verde doar la trenul care pleaca si doar pina atinge blocul urmator.
 
nasol momentul! te-a prins! :D :D :D

acuma da, e mult mai bine!
dar, cite garnituri poti rula simultan?