Nostalgik remember - modele produse in Romania.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
ce frumos ti-a iesit :)
mi-aduc perfecta aminte de el...
tin minte ca primul lucru ce mi s-a rupt la el a fost scaritza aceea din mijloc...
ma bucur tare mult sa revad astfel de lucruri.. parca-s da timpul inapoi :)
thx mircea!
 
Dar de terasamentul negru din cauciuc, facut de IPPSC Prahova va amintiti?
Mai am o singura bucata, o s-o pozez s-o vada cei care n-o stiu.
 
despre asta e vorba ...
am si eu 3 bucati, sinele piko tip u se potrivesc de minune in ea










LA MULTI ANI !!! 2008
 
Iata si varianta pentru curba:

aa.jpg
 
Salutare si la multi ani!
Mircea,poti incerca sa dai un lac mat sau mat spre semimat(combinatie de 80% mat cu restul semimat de la Model Master,daca e posibil) si dat cu aerograf peste vagon.Ar arata chiar bine.Si cum spune Cosmin,acoperisul cu ceva de genul Gunship gray.Eventual cauta la "Fondul plastic" lacuri acrilice mate.Daca nu gasesti,iti dau eu cind mai vii pe la Cluj.
Dar te rog,nu-l lasa lucios :lol:
Spor,
sandy
 
salutare
va pun si eu niste poze cu modele lugoj de la mine din colectie :D
sunt doar o parte, nu am avut timp sa le pozez pe toate :(















Mai am si un set de calatori, o sa il pun si pe acela cand imi permite timpul.
Ca sa mearga mai bine locomotiva, i-am pus in motor ulei de mecanisme fine deoarece avea perii de metal si nu imi placea ce zgomote scotea asa ca eu cred ca am reusit din greseala sa fac cea mai realistica locomotiva la H0, deoarece scapa ulei pe sina si pute :)) dar in rest merge foarte bine.
 
superbe ,mie imi pare rau ca nu mai am la cutia lor, plasticul acela care le tine sa se loveasca intre ele :(
 
Pentru mine, aceste "Lugojuri" pe care le am sunt P R I C E L E S S . :D 8) 8)
Am avut ocazia sa le gasesc si cu cutia originala,ceea ce e o chestie ffffff rara.
Iar vagon cisterna Lugoj,inca nu mai vazut la nimeni.
Nu ma laud,dar cine mai are, uite, acum e o buna ocazie sa ma contrazica. :D :D
Celor 3 vagoane de calatori din poza,am reusit sa mai adaug inca unul.
Cele 3 vagoane de calatori au trecut printr-un R K, astfel readucandu-le la viata:
---am montata riglete cu leduri pentru iluminare in fiecare vagon
---fiecare vagon are KKK(mecanism de la ROCO)
---fiecare vagon are roti de metal(PIKO noi )
---fiecare vagon are tampoane noi( Piko rotunde) ---cand fac rost de tampoane corespunzatoare,le schimb,pana atunci.... :p
Toate aceste modificari mi-au scos din buzunar cam 60 lei per vagon.
Inmultiti cu 3 vagoane si vedeti totalul... :D :D
Vagonul nr. 4 o sa il las asa cum este, neatins, ca sa se vada diferenta.
Repet,chiar daca aceste vagoane nu arata foarte bine, eu le plac asa cum sunt.
Sunt o parte a istoriei noastre modelistice si trebuie aplaudat gestul celor de la "IUPS 9 mai "Lugoj --- pe vremea aceea s-a reusit producerea de modele feroviare cu tehnologie romaneasca in Romania :confused: :lautar: . (acum acest lucru e doar un vis )

PS: a nu se confunda cu Roco Arad.....
 
@ Sandy,
Multumesc de apreciere !!!
8) 8)

PS: Gandul meu este sa le reunesc pe toate intr-un display, pentru a le putea prezenta pe la vreo expozitie. :D

Marius.
 
Eu la ale mele nu o sa le fac nici o modificare, vreau sa le tin 100% originale.
 
Pina ieri mai aveam si eu lugojuri originale dar am reusit sa le schimb osiile cu altele piko sa nu mai deraieze. Am si unul de calatori albastru cu iluminare cu leduri si un vagon IC refacut tot ieri ca i-a mai cazut vopseaua ce se vede in poza alaturata, in spate pe linia din dreapta(cel din spatelel locomotivei galbene):
pict0013bv0.jpg
 
Seara buna!
Acum mi-am facut timp sa pozez si eu restul de lugojuri ce le am:
Cele 3 vagoane de marfa produse:












Setul de calatori, in stare perfecta:













toate vor fi conservate si intretinute perfect :)
p.s. multe multumiri celui care m-a ajutat sa le am

:aplauze:
 
@Montalbano
Pai eu am vrut sa am din nou cele 2 seturi deoarece eu cu astea am copilarit, au fost niste vremuri extraordinare initial am avut un set BTTB dar dupa ce lam distrus (copil tampit fiind) am primit un set de lugoj care la vremea aceea mi se parea cel mai profi set :)) dar l-am distrus si pe acela, (tot copil tampit ce eram). De vrei 2-3 ani ma tot chinui sa strang pe ele si acum am reusit sa le am pe toate in afara de setul cu electrica cu vagoane de calatori scurte nituite dar pe viitor cine stie......
Orice ar zice altii ca sunt modele nasoale, ele fac parte din trecutul nostru, trecutul meu si vor fi mereu in inima mea.... :lautar:

p.s. ce cote in euro vrei la ele?