Calea ferata din Vest, C.F.V.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
wave.gif
Salutare
Noutati inainte de sarbatori...
icon_santa.gif


Locomotiva V100 DB Roco


E03 001 DB Museumedition Elektrolocomotive Roco



M61 016 (Nohab) MAV Hejan



Vagon de dormit tip U-Hansa in culori ISG-CIWL inmatriculat DB Roco


Vagon cl.1 + Bistro tip Arkimbz DB Roco


Vagon cl.2 + bagaje tip BDmsz OBB Roco


Vagon tip Gbs-x PKP Roco


Vagon tip Tbes-t DB Roco


Vagon tip Gagrs DR Brawa


LA C.F.V. au mai sosit doua vagoane noi.Este vorba de un By si un Aby tip Halberstadt Gysev-RoeEE Sachsenmodelle
 
iti dau un sfat ptr E03...vopseste-i capetele pe interior cu negru,sa nu iti razbata
lumina prin plastic,ca-i piesa faina.bravo!
 
merge si asa,eu am vopsit cu negru mat.cred ca daca pui folie de aluminiu o sa iti
amplifice lumina in cabina.interesant!dupa ce pui sa imi spui si mie ce iese(ca imi
e lene sa mai demontez locomotiva :D
 
060-EA a spus:
A mai sosit si o cisterna de clor "EVA" -Roco

salut.

cum se comporta cisterna la mers? eu am 2 cisterne roco noi, cred ca una din ele o ai si tu, e cea care apare in poza mai la stanga, si sunt profund dezamagit de cum ruleaza, sunt cam usoare iar boghiurile mult prea fixe de sasiu, deraiaza foarte des si pe teren drept.
 
Salutare
Iata ce mai e nou pe la C.F.V.
Au sosit doua vagoane Roco tip Falns Belgia Cargo


Locomotivelor Roco "Taurus" si E189 le-am montat becuri in posturile de conducere,controlate de decodoarele Esu prin firul verde(aux1) independent de faruri.




La E189 am mai montat si parasolare si cablu pentru interconectare.

Celor care nu sunt multumiti de interiorul cusetelor Tillig le recomand sa faca ceea ce am facut eu.Adica sa realizeze paturile,scarile,perdelutele,figurinele si cabina insotitorului de vagon.





Si dupa montarea instalatie de iluminat cuseta 59-50 arata astfel:

 
Superbe locomotivele !... As zice insa ca lumina in cabina este cam puternica si ar merita redusa cu o rezistenta in serie cu becul. Sau poate un montaj de automatizare ca aici :wink:
http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=1372
 
Doua locomotive cu aburi austriece de la firma KleinModellbahn:

BR 35.212
Tractiunea acestei locomotive se realizeaza atat pe rotile din tender cat si pe cele trei roti cuplate prin intermediul unui cardan pozitionat sub podeaua marchizei.Locomotiva a fost destinata traficului de marfa si calatori pe liniile secundare.


BR 77.24
O alta locomotiva destinata acelorasi scopuri,trenuri mixte,calatori,marfa pe liniile secundare,dar este o locomotiva-tender cu tractiunea pe cele trei roti cuplate.



Ca o coincidenta ,o locomotiva din aceasta serie a fost reparata anul trecut de Uzinele 16 Februarie Cluj Napoca pentru firma austriaca ÖGEG

Foto Pisti91 august 2007, Oradea