Caile Ferate Alecsiene(CFA)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

alecs11

Member
21 Octombrie 2007
28
0
Timisoara
LOCATION
Timisoara
Nah :p ,uite ca am facut-o si pe asta. Am setul , acum trebuie doar sa ma mai gandesc la o schita. Poze cu setul am sa pun maine. Este vb de setul piko analogic obb de calatori IC cu 3 vagoane. :cool:
 
Voi pune si poze , dar maine, ca azi nu stiu ce are usb. As avea nevoie de ajutor pt o schita a unei dioarame de aprox 2,5m lungime si 1,25 latime
 
alecs11 a spus:
Voi pune si poze , dar maine, ca azi nu stiu ce are usb. As avea nevoie de ajutor pt o schita a unei dioarame de aprox 2,5m lungime si 1,25 latime

Off!

Toti cei care cereti schite de ce nu le cautati...pe forum?

Sunt atat de multe incat nici nu stii pe care s-o alegi.
Pentru toate gusturile, scarile de proportii, tematice, de la simplu la intortocheat, pe dimensiuni, adaptabile etc etc.

Daca intri la capitolul la care ai deschis subiectul si cauti la cei care au lucrat la machete ai sa gasesti scheme de principiu discutate si rasdiscutate, modificate si paramodificate pana a fost aleasa o varianta functionala care sa placa si ochiului.

Exista in bara de sus butonul "cautare" un fel de Google al formului.

Daca nu le gasesti pun eu adresele subiectelor.

Off!
 
in sfarsit va pun si poze. Dioarama , inca nu, la vara voi incepe constructia, acum cateva poze din apartament :
start setul piko in cutie:

locomotiva piko obb taurus 1116 174-2 :


cele 3 vagoane (2vagoane cls 2 si 1vagon cls 1,din pacate identice :( ,dar cel de clasa 1 il voi modifica pe interior) :



circuitul :

casuta piko :

tir mercedes (de la napolitane loacker , la scara 1:60) :

CAM atata are CFA , pe viitor voi investii mai mult!
 
azi am primit cadou 2 masinutze , una la scara 1:60 VW Beetle RSI si una la scara 1:87 , un camion american de pompieri . Destul de faine, vor arata bine pe viitoarea dioarama, pe care deja stiu cum va arata , dar va voi povestti depsre ea, si va voi cere sfaturi si pareri si de ce nu critici , dar nu acum ca-s asa de obosit dupa turul rudelor de la sat :D
 
stiu , e prea mare , dar , daca nu arata bine pe dioarama , arata bine si in vitrina , nu?! TOtusi si camionu pare cam mic, deci e posibil sa fie 1:100 :( . Asta e .
 
acum ceva sumar despre cum va arata viitoarea mea macheta . M-am inspirat din dioarama glashuette (vezi prima poza de aici:http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=80&grand_id=4&parent_id=7&child_id=1
) ,dar mai dezovoltata si mai mare 2,60m pe 1,30m(fata de 1,05 pe 2 ) .
Va contine:
-o gara din trei linii
-depou locomotive
-zona industriala (nu stiu inca ce)
-un pod
-un tunel
-dioarama va avea doua "nivele de altitudine "
-sinele R1 sigur nu vor aparea , iar R2 posibil doar daca nu am alta solutie
-voi folosi mai mult sinele flexibili piko.
Astept critici si sugestii pentru aceasta scurta descriere sumara !
 
alecs11 a spus:
dar cum sa fac schita?!

Foloseste WinRail - este f. bun si are si vizualizare 3D

P.S. Dati-mi o idee unde as putea posta fisierele de instalare in asa fel incat sa fie accesibile forumistilor interesati :idea: :!:
 
alecs11 a spus:
dar cum sa fac schita?!

Alecs,

La Timisoara nu se gaseste hartie de desen, liniar, compas, creion, guma de sters, echer?

Nu o lua ca ofensa dar pe vremea cand lucram io pe acolo stiu ca se gaseau. Au disparut toate astea? Ma indoiesc.
Pe langa astea mai trebuie sa stii ce tip de linie folosesti ca sa mergi in catalogul producatorului si sa cauti caracteristicile geometrice ale fiecarui segment de linie.
Abia dupa te apuci de lucru.

Legat de programele pentru desenat trasee CF.
Sunt bune, dar atentie mare cu ele, sunt bune pentru ati face o idee despre cum o sa arate viitorul traseu.
Daca ai pante si rampe programul daca este in versiunea demo nu te ajuta cu nimic deoarece una este o linie orizontala si alta una inclinata ca sa nu mai vorbim de linii in panta sau rampa care mai sunt si in curba.
dac a spus:
Foloseste WinRail - este f. bun si are si vizualizare 3D

P.S. Dati-mi o idee unde as putea posta fisierele de instalare in asa fel incat sa fie accesibile forumistilor interesati

Multumim mult pentru ajutor.
NU le postezi nicaieri si, pur si simplu, cine ti le solicita le primeste pe mail sau PM.
 
LDH a spus:
Daca ai pante si rampe programul daca este in versiunea demo nu te ajuta cu nimic deoarece una este o linie orizontala si alta una inclinata ca sa nu mai vorbim de linii in panta sau rampa care mai sunt si in curba.

WinRail permite vizualizarea 3D si in versiunea demo; pe de alta parte intre o sina de 1m orizontala si proiectia orizontala a unei sine de 1 metru cu o panta de 5% este o diferenta de doar 1,25 mm neglijabila in cadrul procesului de proiectare; sa nu-mi spui ca proiectezi mai usor in spatiu cu compasul si echerul ! :D
 
LDH a spus:
alecs11 a spus:
dar cum sa fac schita?!

Alecs,

La Timisoara nu se gaseste hartie de desen, liniar, compas, creion, guma de sters, echer?

Nu o lua ca ofensa dar pe vremea cand lucram io pe acolo stiu ca se gaseau. Au disparut toate astea? Ma indoiesc.
Pe langa astea mai trebuie sa stii ce tip de linie folosesti ca sa mergi in catalogul producatorului si sa cauti caracteristicile geometrice ale fiecarui segment de linie.
Abia dupa te apuci de lucru.
.
Era,este si va fi. O"schita" mi-am facut si eu (daca o pot numi schita), totusi cu echerul , compasul etc, chiar nu stiu ce sa fac, nu am cunostintele necesare .Prin cataloage m-am uitat, am ales sina piko deoarece mai am din aceasta , dar voi cumpara mai mult sina flexibila si macaze .
 
dac a spus:
LDH a spus:
Daca ai pante si rampe programul daca este in versiunea demo nu te ajuta cu nimic deoarece una este o linie orizontala si alta una inclinata ca sa nu mai vorbim de linii in panta sau rampa care mai sunt si in curba.

WinRail permite vizualizarea 3D si in versiunea demo; pe de alta parte intre o sina de 1m orizontala si proiectia orizontala a unei sine de 1 metru cu o panta de 5% este o diferenta de doar 1,25 mm neglijabila in cadrul procesului de proiectare; sa nu-mi spui ca proiectezi mai usor in spatiu cu compasul si echerul ! :D

Daca tu spui ca este neglijabil asa o fi, poate stii din experienta, dar daca iei in calcul ca pentru a urca de la nivelul Zero la +10-11 cm ca sa treci peste o linie io stiu daca "neglijabilul" mai este de neglijat.
Probabil ca asa a fost si la preformata care a pregatit-o clubul pentru expozitie si aceiasi pozitie a avut-o si cel care a vandut-o. Asa de neglijabila a fost diferenta ca am lucrat cu COObra de ne-am plictisit sa punem la punct rampele.

Nu proiectezi mai usor in spatiu cu echerul si compasul, proiectezi foarte mult, ca timp, dar daca este sa ma repet ce am mai scris pe la alte multe posturi cu aceiasi intrebare si nu numai eu poti proiecta cu ce program vrei, cel mai performant, pana nu "intinzi" liniile nu vei sti unde ai gresit.
Daca totul este la acelasi nivel dati- drumul cu programul nu sunt restrictii.
alecs11 a spus:
Este si va fi. O"schita" mi-am facut si eu (daca o pot numi schita), totusi cu echerul , compasul etc, chiar nu stiu ce sa fac, nu am cunostintele necesare .Prin cataloage m-am uitat, am ales sina piko deoarece mai am din aceasta , dar voi cumpara mai mult sina flexibila si macaze .

Pai asa spune. Atunci fa un desen aproximativ cu creionul pe o hartie de desen sau coala alba de scris. Fotografiezi si pui pe forum poza.

Dupa criticam :evil:
 
@alecs11

multi nu au folosit programe,poate nu existau,nu aveau acces...sau nu stiau sa le foloseasca.printre cei multi ma numar si eu...mai de moda veke
schita pentru (viitoarea) diorama,pe 2 nivele,am facut-o pe covor,cu sine,flexibile,rigide,curbe
de toate gradele...si mi-a iesit f bine...am folosit o singura data,o noapte intreaga
mi-a lut,wintrack 3d,ca sa vad cum ar arata macheta...si iti spun din experienta,ma
ma lipsesc de orice program,mai bine cu liniile si macazele in mana :D ,asa
iti formezi cel mai bine okiul :wink:
ii dau dreptate lu´ LDH ...compas,echer,guma,creion...etc. :p