Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Flos lasa ca scot eu marinaru meu.E mai negru si mai periculos.A meu saracul e muncit dupa atatea calatorii pe mare.
Ce zici incercam sa vedem cinei mai tare :D :D :D

Toate cele bune!!

P.S.: Uitel aici pe al meu 8) :

http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=427&start=60
 
FloS, uite aici un rege pentru iubirea ta.
Sunt curios daca dupa intalnirea cu el, va mai saliva ca-n poza.


9.jpg
 
astazi am incheiat lucrarile in polistiren. gata #:-S

acum imperialii mei muncitori ( care se misca cam lent ) vor trece la stancile din ipsos care asteapta cuminti, insa e o mica nedumerire si trebuie sa cerem un sfat.

cu ce lipesc stancile de polistiren? tot cu ipsos sau cu aracet????
 
Faci o pasta de aracet si ghips (fara apa) si se lipeste perfect. In plus poti folosi pasta si pt completat stancile.
Daca nu poti folosii si eventual adevizi moment da nu merita sa dai banii
 
Aracetul este sfant! Ipsosul se pipeste cu racaet fara moartte! Iti sugerez din experienta, ca atunci cand lipesti stanci din gips pe polistiren, sa adaugi un dram de ipsos in aracet caci aderenta creste substantial! Dar, in acest caz, trebuie sa fii rapid cu lipirea caci isosul are un timp de decalire si daca se incalzeste si nu e la locul lui, adica daca mai misti in el cat e cald, se transfosrma intr-un praf fara nicio aderenta! :-?
 
aseara am purces la impodobirea muntelui cu stanci. am incercat sa respect instructiunile lui prognosis, dar se pare ca nu am reusit sa fac combinatia dintre aracet si ipsos. iata cateva poze cu reusita de aseara.








aduce spre realitate? ma refer la pozitionarea stancilor. voi mai retusa, voi mai acoperii gaurile cu ipsos si apoi le voi vopsi.

in acelasi timp, am purces si la amenajarea dealului de langa gara. fiindca nu am avut tifon la indemana, l-am acoperit cu ipsos. mie imi place cum arata. peste el voi pune iarba.



astept sfaturile, parerile si pietrele voastre.
 
brava lupane !!! :aplauze: :aplauze: :aplauze: imi plac stancile tale, cum le-ai lipit si rezultatul final !!! Trebuie sa te feresti de asezarea simetrica ale acestora, pt a le da aspectul salbatic, dar ti-a reusit . :!:
Uita-te si la "diorama din mansarda-pivnita " a lui bogdanI, CA SA TE INSPIRI PT FINALIZARE :D
Succese !
 
multumesc rally. de aceasta ma si tem: sa nu fie simetrice si prea identice unele cu altele. ma gandesc sa las si ceva spatiu printre ele si sa le umplu cu ipsos. sau pe unele sa le mai ciobesc, sa le mai rup. oricm, rezultatul final va fi diferit.
 
am vazut chestia cu caramida. insa eu raman la ipsos
Peisagistica, de gradina, sau pe o diorama este in esenta o ARTA.
Pe o diorama, incercam sa copiem natura, misiune grea, de mai multe ori pe acest forum s-a recunoscut ca e de-a dreptul imposibil... :(
De aceea nu trebuie sa fim inflexibil in privinta materialelor folosite ci ff inventivi, orice care sa ne apropie de realitate. Avem colegi cu diorame impresionante, dar ca sa ajunga la acest rezultat, nu o data, ce-au construit noaptea au daramat de dimineata... da, dar rezultatele se vad. :D
Repet , vorba englezului "try and error" un fel de "incearca si invata din greseli" :roll:
rally
 
fiindca este ultimul post postat in acest an destul de bogat pentru mine in ale trenulitului, am decis sa infatisez acum, inainte cu o ora si un pic pana la marea schimbare, ultima achizitie a acestui an, cat si micul trenulet improvizat pentru a sarbatorii cum se cuvine si cat mai feroviar decesul lui 2007 si nasterea lui 2008.
Suna un pic cam asa: Regele a murit. Traiasca Regele!

achizitia consta intr-un vagon CFR cuseta. langa el astept si cele doua vagoane de la rally, dar care nu au apucat sa fie ultimile achizitii, insa au mari sanse sa fie primele achizitii din 2008





iata cum petrece imperiul rebelionul schimbarii: muncind din greu. ;-)



pompierii sunt deja pe faza. ... cu petardele astea nu se stie niciodata ...



la fel si politia



si... o caruta plina cu emigranti..... :lol:









si primii copacei au inceput sa rasara pe alocuri. asta inseamna ca anul ce vine se spera ca pe diorama sa apara intr-un final si spatiile verzi.







Si in final, va urez tuturor un an cat mai bun, mai frumos. Sa fiti iubiti si sa iubiti mult, fiindca, pana la urma, peste tot, se inalta invingatoare Iubirea.
La multi ani!



 
Si fiindca ma trezii mai repede din betia sarbatorilor cu gandul ca putine zile mi-au mai ramas din concediu si vacanta studenteasca, ma apucai serios de munca voluntara cu drag si spor pentru a-l tarii viitor.

Iata raportul acelor zile glorioase cand in Imperiu se mai muncea ceva:

Astazi am acoperit zona dealului de langa gara cu ipsos peste care voi asterne iarba,boscheti si ce mi-o mai veni prin cap. Desigur, la ideea lui Silviu, am modificat putin dealul cu cuterul.














am lucrat putin si la intrarea in tunel dinspre gara. aici am lipit de perete o piatra culeasa anul trecut de pe tarmul marii. pietre mai am destule si unele sunt chiar interesante.



 
Desi au sosit aseara, abea azi de dimineata am putut sa ma bucur de primele achizitii ale acestui an.
In aceasta dimineata in gara Victoria s-a oprit prima garnitura de cisterne.







 
Din pacate lumina este cam slaba si pozele nu mi-au iesit pe plac si nici artistice. Cred ca am nevoie de un reflector pentru a ma bucura de mai multa lumina.


In sfarsit, dupa o lunga intarziere specifica CFR-ului, prima garnitura soseste in dimineata aceasta la destinatie