Imperiul lupului - N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu stiu cat e de mare ca nu l-am vazut, dar cel de pal e f marunt si are si o culoare maronie, deci e perfect .
Poti sa mergi in Praktiker unde au servici de taiere sa iti dea intr-o punga, nu cred ca se supara.
 
http://i182.photobucket.com/albums/x105/lupul_alb_photos/diorama%20la%20N/schema.jpg

Avand in vedere imaginea de mai sus, cred ca ar trebui sa te gandesti un pic mai bine la configurarea zonei. Parca n-are nici o noima nici configurarea stradutelor. Parerea mea este ca ai mult spatiu pierdut.

Scuze pentru pietre!
Cu respect,
 
stai linistit robert. pietrele sunt binevenite.

insa as vrea sa explici mai bine. ce e cu spatiul pierdut? cum ar trebui configurata zona in viziunea ta? orice idee e binevenita si.... cine stie.
 
Cred ca daca mai micsorezi un pic din terenurile alocate fiecarei case si vei face o straduta (ulita) care serpuieste printre ele si daca mai adaugi inca doua trei casute, ar fi super. Fiecare casuta care are o bucatica de pamant sa aiba si ceva anexe pe langa casa, in functie de specific. Parerea mea!

Cu respect,
 
da. o anexa la casute ar fi interesanta. dar daca pun anexa a casuta de langa biserica, curtea devine stramta sau dispare. la casa de langa depozit as putea sa pun, dar micsorez spatiul pentru livada de meri, iar la livada nu renunt fiindca imi plac mult liveziile astea pe langa sinele de tren.
nu am vrut sa pun prea multe case ca sa nu o aglomerez. prefer un sat micut. defapt, e doar o parte din el, restul ar fi dincoace de gara. mai mult ma intereseaza un peisaj verde: padure, campie, etc
 
Hop si io intr-o pauza binenteles carcoteli :evil:
Sfat nu mai ingradii fiecare cladire cu gard ca nu esti in Romania pe vremea lui PCR , si nici lagar banuiesc ca nu vrei sa arate toata diorama cu garduri si gardulete . Acestea sunt ok dar puse intr-o anumita masura , eventual doar in fata si un pic lateral sau sa delimiteze intrerupt o livada ceva .
Gard de jur imprejur sincer doar la instalatii industriale , uzine , remize arata bine , in rest doar iti inchide un spatiu si asa redus , pune intre case ca delimitare ceva copaci , boscheti , denivelari , alei , poteci dar nu contur de gard.

Cam atat si iar in beci cu mine :D
 
@Bogdan

cand am decis sa ridic acest satuc, am avut in viziune satul romanesc unde fiecare casa e ingradita. oricum nu mai pun garduri, in primul rand fiindca nu mai am garduri, apoi fiindca nu mai am unde sa pun.
iti multumesc pentru sfat. e binevenit.
 
Lasa Lupule ca e bine ... cred ca o sa iasa super. Poate arata gardurile ale asa acum, cat e cheala. Dar pe urma, mai un boschet, mai un cotet, o gramada de lemne sparte, un copac etc .... se diversifica si nu mai sunt asa de evidente gardurile.
Da-i inainte !!!
Eu nu am dat cu rosii ca acum e vremea gogonelelor !!! :D
 
deci cel mai simplu este sa faci asa:

pui la 5 linguri de aracet 100 ml apa rece, 1 lingura ipsos, apoi adaugi tempera pasta pana obtii culoarea de pamant dorita! Aplici repede cu o pensula lata cat drumul, doua trei straturi succesive pana nu se intareste ipsosul. Tragi cu pensula numai in lungul drumului pentru a lasa spectul de rulare intensa pe drumul respectiv!

Succes!
 
E timpul sa ma reintorc asupra acestui subiect.

Dupa cum se vede pana acum, am incercat sa fac o mica diorama la scara N. La sfarsitul anului 2007 aveam pe aceasta diorama montate sinele si cateva casute. In 2008 soarta ei s-a apropiat de sfarsitul pe care l-a cunoscut si diorama H0. Am scos casutele de pe ea si urma sa scot si sinele pentru a demonta placajele si a le indeparta definitiv. Dar ceva a salvat-o de acest sfarsit. Nu am putut sa desfac cateva suruburi de la sine, nici nu m-am straduit prea tare si mi-a fost mila sa le smulg brutal de pe placaj. Asa ca am sprijinit-o de perete in spatele unui dulapior si asa a zacut mult timp. Cand am hotarat sa trec pe N am scos-o la iveala nu cu intentia de a continua sa lucrez la ea, ci pentru a ma juca cu achizitiile noi intrate in colectia mea.
Zilele astea insa mi-a venit o idee. Cum imi doresc sa realizez o viitoare diorama la N lunga de 4 metri si lata de 80 cm, mi-am zis sa-mi fac mana cu teraformarea pe ceva. Iar privirile mi-au cazut pe mica diorama. De ce sa o lepad si sa o desfac apoi. Ce ar fi daca as termina-o si apoi as vedea ce fac eu cu ea? Un loc ideal sa-mi fac mana cu tot felul de tehnici citite pe acest forum sau pe altele.
Asa arata schema liniilor cand o abandonasem:



Ceva ma deranja. Si anume, cele doua linii moarte montate aiurea spre centrul dioramei. Asa ca am reusit sa le desfiintez. In plus am hotarat sa largesc spatiul din centru apropiind cele doua linii.
Iata cateva imagini cu reusitele de ieri si azi dimineata:







Apoi am montat sinele provizoriu in noua schema pe care o doresc pentru a vedea cum se potrivesc. Iata ce a iesit:









Tot astfel, pentru a-mi crea o idee, am imprastiat cladirile anapoda pe diorama







Muntele tunel va face parte din peisaj. Va fi integrat intr-un munte mai mare. Voi acoperii cele doua intrari de tunel, pentru ca voi face un tunel in partea din spate cu portal dublu pentru cele doua linii.



Satul va fi reprezentat prin cele cateva cladiri si ce voi mai aduna pe parcurs. Casele le-am pus anapoda fara e le gasi un loc. Cand voi ajunge aici, voi stabili schema lor.



Ma intreb daca sa pun acest capat de linie la marginea satului sau se renunt la el?



Celalalt din gara isi are rostul fiindca duce la magazia aceea, dar pe acesta as putea gara un vago si sa pun langa el o mica casa feroviara. Sau sa renunt la aceasta abatere. Voi ce sfat imi dati?
 
La finalul acestei zile s-a mai luat o hotarare. Daca tot am scos o parte din linii, m-am gandit sa le scot pe toate si sa pun de data asta un polistiren de 2 mm grosime sub pentru a da un aspect mai frumos terasamentului si pentru a ameliora zgomotul neplacut produs de unele locomotive cand rulau pe sina prinsa in suruburi direct de placaj.





Ce a mai ramas din gara:





Dupa ce am curatat tot ce a mai ramas din terasament si peroane, placajul arata ca si nou:







Vazand placa goala imediat m-am gandit la noi trasee, dar mi-am zis sa nu fiu prea lacom, mai ales ca eu doresc sa realizez o diorama mult mai mare in viitor, asa ca voi opta pentru ceva simplu, rapid si cu o investitie cat mai mica. Deci voi repune liniile asa cum am planuit in schema de mai sus, poate cu foarte mici modificari. Am gasit o placuta de polistiren, dar nu-mi ajunge decat pentru circuitul exterior. Acum trebuie sa mai fac rost de ceva polistiren de 2 mm grosime.

va urma
 
Pentru ca la scara N nu am de gand sa trec pe digital fiind si foarte costisitor si foarte fragil. Asa am doua circuite independente si pot rula doua trenuri in acelasi timp si in directii diferite.
 
Azi de dimineata m-am gandit sa lipesc liniile circuitului exterior de bucata de polistiren pe care o aveam pentru ca luni sa le prind de placaj definitiv. Dar am ramas uimit sa constat ca liniile curbe erau diferite, unele mai scurte si cu un unghi mai strans, altele mai lungi si mai largi ceea ce facea ca circuitul sa fie un pic cam stramb. Am separat cele doua modele de linii curbe, cred ca e vorba de R2 si R3. Din liniile R3 am alcatuit circuitul exterior, iesind de data asta perfect, iar din cele R2 circuitul interior. Totodata am modificat putin schema liniilor renuntand la un macaz curb si implicit la linia a treia din gara. Am micsorat si peronul dintre linii.









Lacomindu-ma putin am vrut sa mai adaug o linie la depozit, dar am ramas in pana de linii drepte.





Dar problema a capatat o solutie neasteptata. Punand cele mai lungi vagoane pe ele pentru o verificare, am constatat ca pe alocuri vagoanele se loveau asa ca a trebuit sa mai scurtez din lungimea si latimea circuitului interior, asa ca au aparut liniile drepte pentru complectare la linia doi din magazie.





Totodata am mai largit un pic peronul dintre linii, dar nu mult.



Apoi am ordonat liniile pe bucata de polistiren ca sa vad daca mi-e de ajuns. Fiind putina era nevoie de o economie drastica ca in criza.



Dupa care le-am lipit cu aracet si am pus un morman de greutati pe ele



Nu a mai ramas decat sa astept rezultatul inspectiei celor doua domnisoare inginer







Se pare ca nu au fost prea incantate si sunt putin cam sceptice in privinta rezultatului. Nici mie nu-mi pare a fi exact asa cum visam, dar sper ca rezultatul sa nu ma dezamageasca. La final cele doua au controlat la sange si ustensilele folosite pentru a descoperii daca corespund normelor in vigoare.

 
Lupule pana la urma ce faci acolo nu iese rau.dar totusi raman la parerea ca era mai fain sa fi unit cele doua trasee.nu stii niciodata ce iti trece prin cap sa faci.oricum iese fain.
apropo stai ca gara aia este pentru mocanite ? :D o am si eu si ma gandesc ce sa fac cu ea.......ce s-a intamplat cu un macaz curb ? parca erau doua.