Imperiul lupului - N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
azi s-au montat peroane noi.





si am ajuns si la cosmarul vietii mele: terasamentul.
intr-o sticluta am pus o parte apa, o parte aracet si putin detergent.
am asezat pietrisul printre traverse si cu o pensula l-am aranjat putin incat sa nu depaseasca nivelul traversei.
nu am mai udat cu apa, ci am pus direct solutia.
astept cu nerabdare sa vad rezultatul.





 
te referi la sinele acelea de fixare a vagoanelor?
am mai primit sfaturi impotriva lor, dar eu le-am ales ca un refugiu pentru trecerea oamenilor pe acolo.
 
Ai mai progresat cu terasamentul :)
Dar nu inteleg de ce nu ai pus nimic sub sine pentru a da forma trapezoidala tersamentului ?
 
lupul_alb a spus:
te referi la sinele acelea de fixare a vagoanelor?
am mai primit sfaturi impotriva lor, dar eu le-am ales ca un refugiu pentru trecerea oamenilor pe acolo.

Inteleg, DAR, nu prea seamana cu un refugiu pentru trecerea pietonilor, doi, nu sunt aliniate.
 
IonutTrif a spus:
Ai mai progresat cu terasamentul :)
Dar nu inteleg de ce nu ai pus nimic sub sine pentru a da forma trapezoidala tersamentului ?

fiindca am montat sinele pe placa si nu am vrut sa le mai desfac cand am vazut la altii cum au facut.

data aviatoare o sa fiu mai atent
 
Ionut Trif a spus:
Dar nu inteleg de ce nu ai pus nimic sub sine pentru a da forma trapezoidala tersamentului ?

In gara, triaj, depou, revizie vagoane si sigur mai sunt locuri din perimetrul unei gari sau din afara ei prisma de balast (trapezoidala) poate lipsi iar balastul sa fie la acelasi nivel.
Necesitatea apare in afara complexelor feroviare, zic io.
 
pai am vrut sa zic ca acolo la el linia arata pusa ca pe sticla, sau cu alte cuvinte terenul e mult prea plat, inteleg ca nu are prisma balastul in gari si triaje, dar acolo nu prea e gara si nici triaj in zona de care vorbesc eu, sunt 2 linii cam departate una de cealalta, ar fi trebuit conturat putin terasamentul.
 
Florinn a spus:
dar acolo nu prea e gara si nici triaj in zona de care vorbesc eu, sunt 2 linii cam departate una de cealalta, ar fi trebuit conturat putin terasamentul.


probabil te referi la cele doua linii moarte. una dintre ele duce la un depozit , iar cealalta se termina in muntele tunel. da, cu siguranta acolo ar fi mers pus ceva sub linii, dar acum asta e! mergem mai departe.
 
ok. in aceste ultime doua zile am avansat cu terasamentul. am reusit sa pun terasament 98% la circuitul din interior si 50% la cel din exterior. problema este ca am ramas fara pietris gri.
acum sunt in asteptare. poate aduce incurand rally ceva pietris ca sa pot finisa opera de arta.

cu poze revin maine sau joi cand va fi mai multa lumina in odae.
 
cateva poze cu terasamentul meu. din cauza lipsei de lumina s-ar putea ca poza sa nu fie prea reusita.
felinarele de pe peroane sunt strambe. nu sunt fixate definitiv.











 
iata ce am realizat in cursul zilei de ieri



am terminat de pus terasamentul la linii.




mi-au sosit ultimile casute de care aveam nevoie pentru aceasta diorama, le-am stabilit locul si am purces la montarea gardurilor. lucru care mi-a stors cativa nervuleti, dar terminat cu victoria mea.



fireste, gardurile, fara nici o exceptie, sunt la scara HO. eu le gasesc potrivite si aici. portita de la aceasta casa, pe care voi lipi ulterior cateva fire de floricele, este singura exceptie de la regula, ea este la scara TT.



aici, la aceasta casa va trebui sa gasesc o solutie de poarta. in curtea din spate a acestei casute, se va afla o frumoasa livada de meri. asta cand imi vor pica cativa pomisori la N.



biserica, ca o cladire respectata, se ascunde in spatele unui gard de fier ce ma poarta cu gandul la palatele acelea engleze cu porti uriase de fier. in curte ar prinde bine o fantana.



iata si prima cladire care a primit energie electrica, deci lumina. se pare ca C.F.I. ( Caile Ferate Imperiale ) a platit curentul pe luna in curs astfel ca turnul de control se bucura de efectul unei lampi stradale, bineinteles, HO.






voi reveni indata cu doua mici probleme ivite.

va urma
 
revin cu problemele.

1. ulita satului meu trebuie sa fei din pamant. ma gandesc ca nu o sa arate prea bine daca vopsesc direct placa in culoarea apropiata pamantului, ci ar arata mult mai bine daca as pune un mic strat de ipsos pe care sa-l vopsesc ulterior. ce ma sfatuiti? cum pot face aceasta ulita?




2. azi, printre altele, m-am apucat sa fac din materialul lemnos pe care-l mai detineam pe balcon, picioarele pentru diorama la N. insa, de cand s-a racit, pe balcon s-a instalat umezeala. asadar, tot materialul lemnos este umed si el. am incercat sa ridic picioarele, dar nu mi se pare multumitor stadiul lemnului, plus ca mi-e teama ca nu cumva in viitor sa ma trezesc cu diorama la pamant. ce ma sfatuiti sa fac in cazul acesta? sa continui cu lemnul pe care il am sau sa ma opresc?



va multumesc
 
Ulita o poti faci ori din pasta de ghips cu aracet care o vopsesti ori cumperi de la Noch o punga de imitatie pamant. Ori mergi la un atelier de mobila si ceri sa iti dea rumegusul ramas in urma taierii palului (seamana izbitor cu produsul Noch). Acest rumegus il pui in mod similar cu terasamanetul , eventual il vopsesti dupa.