Nebunia mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
din pacate ma sperie pretul, iar pentru mine mai este o problema....3 osii pe boghiu. in general cele cu 3 osii pe boghiu sau aburoasele cu multe osii necesita raze mai mari pentru ca osiile de pe acelasi boghiu nu vireaza in curba una fata de alta. deocamdata am R2 dar presimt ca o sa am nevoie de R1 pentru creearea liniei care duce la remiza.
 
cam asa arata:
tot.jpg

poza e cam veche dar dimensiunile sunt aceleasi
 
al meu 0722.614.154
nu e nici o problema daca e sa nu ajungi si imi dai doar o poza sau o schita. problema mea e ca sunt in lipsa de idei si imaginatie :cry:
 
aha !!!

<r>AHAAAA !!! Te intalnesti cu LDH !!!<br/>
Arata-i cum e cu digi , flashuri , macaze , chestii ca el inca e "analogist " convins... <E>:twisted:</E> <E>:?:</E> <E>:idea:</E> <E>:!:</E> <E>:wink:</E> <E>:wink:</E> <E>:wink:</E> <br/>
Rally- cel ce-a fost convertit <E>:evil:</E></r>
 
mie imi place ca toti analogisti zic de digital ca "ce domne sa stai cu telecomanda aia in mana....te incurci in butoane, etc"
extraordinar. dar voi pe ce apasati? nu-s tot butoane alea? si pun pariu ca aveti mult mai multe butoane sa faceti ce fac eu din mult mai putine. si e normal.
 
cred ca incet incet o sa prinda gustul si LDH de digital....a fost azi la mine si eu zic ca i-a placut telecomanda mea. 8)
printre alte discutii si povestiri mi-a adus un pod facut de manuta lui care mie mi se pare foarte frumos. este facut din carton si pot spune ca desi este scurt pentru ce imi trebuie mie, am facut o proba si chiar si asa sustine loco + vagoane fara probleme. felul contructiei ii confera rezistenta foarte mare desi este carton de dosare. pana il refac la dimensiunile necesare va pun niste poze sa va dati seama cum este facut.
P1060756.jpg

P1060757.jpg

P1060758.jpg

P1060759.jpg

P1060760.jpg

P1060761.jpg

P1060762.jpg


iar la final doua poze cu ce am facut cu stancile si smacolina primita bonus....(stiu ca nevopsite si fara iarba arata urate)
P1060763.jpg

P1060764.jpg
 
ia uite.....si eu care credeam ca o sa observi smacolina de pe munti :lol:
OFF TOPIC: am uitat sa mentionez ceva. pentru cei care si-au facut o parere gresita (ca si mine de altfel) despre LDH, adica cum ca ar fi tafnos, prea multe critici sau mai stiu eu ce...ei bine nu este asa. este mai mult decat ok si incearca sa gaseasca o rezolvare la orice problema a oricui.
eu imi cer scuze pe aceasta cale ca mi-am format aceasta parere gresita desi rally m-a atentionat de mult.
si asta e tot din cauza ca in loc sa ne vedem fata in fata ne vedem doar prin intermediul tastaturilor si monitoarelor. :evil:
 
COObra a spus:
in loc sa ne vedem fata in fata ne vedem doar prin intermediul tastaturilor si monitoarelor. :evil:

Pe langa subiect:

Legat de prezentari ii propun lui Rally sa deschida un topic la care sa aibe acces numai membrii forumului (cred ca se poate dpv electronic) unde sa ne prezentam fiecare. Mai tarziu cand "mai crestem" in numar poate il facem free pentru orice musafir.
Ca sa ne cunostem mai bine cred ca o intalnire intre noi ar fi foarte buna
Problema este unde? Stam prost cu spatiul pentru diorama darmite pentru intalniri.
Ar merge si la o bere dar sigur uitam pentru ce ne-am intalnit.

Rally!
La tara a stat tuica langa mine si eu langa hartii, creioane si ce mai trebuie
Sper sa va pun poze cu stalpii de telegraf, punctul de distributie electricitate,marfa pentru vagoane si prototipul unui depozit de marfa - mai spre sfarsitul saptamanii.
Legat de digital m-am convins si m-a convins COObra dar raman inca pe analog - SA FAC DIORAMA SA NU MAI SPUI CA "ALTII" DOAR MASOARA!! :D

Multumesc COObra pentru aprecieri.
 
LDH, daca faci doar o diorama poti trece fara probleme la digital. eu nu sunt impotriva digitalului asa cum poate au inteles unii colegi de pe forum. spun numai ca pentru ceea ce vreau eu sa fac, nu prea se potriveste digitalul... daca o sa avem ocazia sa ne adunam odata o sa va explic mai bine si o sa imi sustin punctul de vedere cu argumente. dar e mult de spus si de explicat si nu cred ca e cazul sa fac filosofie acum. pe scurt, eu nu fac o diorama ci o sa fac un circuit cu cel putin 3 gari cu un traseu lung de cel putin 12-14 m. ceva intins in toata casa si demontabil.
pe un astfel de circuit nu prea se preteaza digitalul, sau poate doar cu cheltuieli foarte mari...
dar pentru o diorama, merge fara probleme!
si ca sa il contrazic pe COObra, noi cei de pe analog, intradevar avem tot butoane si chiar mai multe, dar in timp ce noi apasam pe un buton pentru a da o comanda care se executa pe macheta intr-o fractiune de secunda, tu apesi de citeva ori pe un singur buton ca sa cauti adresa unui macaz sau a unei locomotive, etc, si acest lucru iti ia cu siguranta citeva secunde. sper ca m-ai inteles, pe o macheta gen diorama cu 3 garnituri care se invirt, si una cu care vrei sa faci o anumita manevra, poate merge, dar pe un circuit in care trebuie sa controlezi rapid ceea ce se intimpla acolo, iti spun ca .....nu prea se preteaza digitalul, cel putin nu acum......poate peste citiva ani cind va mai evolua :wink:
 
Ai si nu ai dreptate!
E adevarat ca vreau sa fac o diorama dar daca citeai la "Sa construim impreuna" gaseai acolo toate explicatiile.
O diorama din mai multe module deoarece gara principala are un modul de 2700 mm lungime care la altii inseamna lungimea dioramei.
Nu o sa trec asa curand la digital din mai multe motive:
- investitie mare: decodoare pentru masini, macaze, semnale, decuplatoare sau cuple digi
- imi place competitia in analog
- imi place sa butonez manevra in gara
daca nu ajung mai adaug
Pana nu se pun la punct programele pentru calculator iar preturile sa fie mai jos NU
Dar, repet, digitalistii au dreptate - sistemul asta este viitorul
Vezi ce au ajuns sa faca cei de la marklin: cuple automate, comanda pantograf, macarale functionabile, placi turnante care nu gresesc pozitionarea si...cate or mai fi

Astept schema de principiu pentru analog

Scuze COObra pentru off topic
Trebuia sa scriem la digi/analog
 
se pare ca avem cam aceleasi motive pentru care am ales analogul.
de citit, sa sti ca am citit tot si stiu schema ta cu ochii inchisi si mi se pare interesanta (deoarece seamana mult cam cu ce visez si eu sa fac). si utila! am inteles ca ai renuntat la un macaz triplu in favoarea a doua simple. eu nu as fi renuntat si asta pentru a mai scurta gara. chiar nu e nici o problema nici de imagine si nici de alta natura sa folosesti macazul triplu. dimpotriva iti confera avantajul spatiului mai redus. legat de schema ta si de ce vrei sa faci putem discuta mult mai mult dar in alt topic, sa nu se supere COObra :wink: daca poti incearca sa iei legatura cu DAN CFR si o sa prinzi mai multe idei interesanta pe analog...
COObra, gata, asta a fost ultima mea interventie in afara topicului, de acum revin la subiectul tau............dar mai vino cu nista poze sau cu ceva intrebari sa vedem ce se mai poate face :lol: