Pasiunea mea :Trenuletele electrice -Caile Ferate LA S&D

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@LDH
Vagonul de clasa aII a este din aceeasi garnitura KARLSRUHE cu cel de clasa a-III-a ,cel putin asa se da garnitura de cele 4 vagoane si pe saitul Liliput de unde m-am inspirat cind am facut achizitia garniturii,iar postalul stiu ca face parte din alta garnitura cea München care este produsa de Roco .Vagonul postal aferent acestei garnituri nu este disponibil de ceva timp la vinzare dar sper ca va intra pe stoc si va fi achizitionat in curind .Despre locomotiva care trage aceasta garnitura tocmai de aceea nu am luat inca BR 75 DRG deoarece am avut ceva dubii ce locomotiva a tras aceasta garnitura probabil ca voi afla ce locomotiva a tras aceasta garnitura si daca este disponibila am sa iau locomotiva potrivita .
La garniturile de marfa voi avea in vedere acest lucru sa nu amestec vagoanele cu reclame cu cele intr-o singura culoare .
Acum fie vorba intre noi nu stiu citi sunt dintre noi care au garnituri corecte la aceasta epoca ,poate ca acestia se numara pe degetele de la hai sa zicem ambele miini.
Eu nu am facut decit sa iau o garnitura de 4 vagoane de calatori care este pe saitul Liliput tinind cont ca toate vagoanele fac parte din aceeasi garnitura Karlsruhe,daca nu este corecta garnitura eu ce sa fac ?
 
Salve!

Nu stiu unde le-ai gasit tu ca facand parte dintr-un set ca eu nu le-am gasit.
Este adevarat ca vagoanele sunt pe situl Liliput dar sunt puse separat. Faptul ca sunt in ordine nu inseamna ca fac parte din aceiasi garnitura.

Daca te uiti ai doua vagoane care fac parte din aceiasi serie; un Bi si un BCi iar Ci-ul se vede clar ca este din alta categorie.

Poate nu am cautat bine si ma insel.

Ca o completare la cele spuse mai trebuie amintit ca tipurile acestea de vagoane faceau parte din trenurile locale ori dupa unificarea landurilor sigur nu au fost stramutate dintr-o parte in cealalta a Germaniei ca nu nu avea sens. In concluzie putin probabil sa se fi produs combinatii ale acestora.
 
La epoca II au mai sosit doua "stiuci"epoca II-b de la Roco si Br 52 kondenstender de la Piko productie ex DDR
IMG_0172.jpg

IMG_0173.jpg

IMG_0174.jpg

IMG_0175.jpg

IMG_0176.jpg

IMG_0177.jpg

IMG_0178.jpg

IMG_0179.jpg

IMG_0180.jpg

IMG_0181.jpg

IMG_0182.jpg

IMG_0183.jpg

Deocamdata atit la epoca II 8)
 
Din cercetari foarte aprofundate a reiesit ca BR 52 Kondenstender face parte din epoca II c .Poate tracta vagoane de marfa .
Multumiri pe aceasta cale lui Amiel si PDI pentru efortul depus :aplauze:
 
La epoca III au mai sosit BR 55 DR ,BR 55 DB ,BR 38 DR toate productie PIKO (ex DDR)
BR 55 DR
IMG_0222.jpg

IMG_0223.jpg

IMG_0224.jpg

IMG_0226.jpg

IMG_0229.jpg

BR 55 DB
IMG_2028.jpg

IMG_2029.jpg

IMG_2058.jpg

IMG_2059.jpg

BR 38 DR
IMG_0077.jpg

IMG_0076.jpg

IMG_0072.jpg

IMG_0073.jpg

IMG_0074.jpg

IMG_0075.jpg
 
Masinutele sunt de la diverse firme cum ar fi Ricko,High Speed,Carbox ,Minitanks,Roco-miniatur modell,matchbox,etc.
IMG_1975.jpg

IMG_1976.jpg

IMG_1977.jpg

IMG_1978.jpg
 
Citeva noi achizitii de masinute la scara 1:87 si o E 244 DR epoca IV
IMG_2220.jpg

IMG_2221.jpg

IMG_2222.jpg

IMG_2223.jpg

Si aici o poza de grup :D
IMG_2226.jpg

Iata ca si la celalalt actionar au mai sosit ceva masinute
IMG_0069.jpg

IMG_0070.jpg

IMG_0071.jpg

IMG_0066.jpg

IMG_0067.jpg

IMG_0068.jpg
 
Multumesc ,la fel si tie,ar mai fi si altele de aratat dar trebuie sa invat sa folosesc linkurile miniatura ,poate la club cind ne vom vedea o sa vad si eu live cum se procedeaza ca asa nu ma prea descurc :roll:
 
Silviu a spus:
Multumiri pe aceasta cale lui Amiel si PDI pentru efortul depus

Pai nu ase Neica Silviule, se spune;

"Multumesc Academiei, sponsorilor, parintilor, sostiei, copiilor-aprpos de vecini-colegilor de suferinta bla, bla, bla, bla si, nu in ultimul rand, lui Amiel si PDI pentru efortul depus iar lui LDH, pe mine ma uitasi HA?, pentru informarea lui Amiel in ce priveste numarul meu de telefon propriu si personal de la molecular"

Parca suna altfel. Ce parere ai?
 
@LDH
OK, asa sa fie cum ai zis tu ,mai putin chestia cu "-apropos de vecini-",scuze daca nu am mentionat pe toata lumea ,se mai intimpla :oops:
 
Inca nu a inceput constructia garii ,muncitorii si-au luat deja liber de sarbatori :D ,primele ,sa vedem ce timp este si poate demaram actiunea "GARA" 8)
 
Intre timp in aceasta mini vacanta pentru sarbatori sa realizat si gara Calw dar mai este de lucru la ea ,mici ajustari pe ici pe colo ,popularea ei cu omuleti ,iluminat si altele ,prezint gara asa cum era ea relizata la momentul aproape de finalizare deoarece urmeaza sa "sufere"ceva transformari care nu pot fi prezentate aici :roll: :( ,chiar daca usile si ferestrele par mai moderne probabil va face parte din alta epoca cu micile modificari de rigoare .In ce priveste constructia ei aceasta a fost oarecum dificila din cauza unora dintre piese care au trebuit ajustate corespunzator dar despre aceasta voi discuta cu alta ocazie .Pe linga gara au mai aparut si alte constructii ,turn de apa ,turn de control ,remiza circulara .
Si cum caile noastre ferate sunt intr-o miscare continua iata citeva noi constructii aparute de curind ,despre aceste voi vorbi cu alta ocazie ce nici probleme am intilnit la asamblarea statiei de carbuni dar si la gara Calw ,deocamdata la gara mai am de pus citeva "mici"dar importante lucruri asa ca inca nu o declar terminata din punct de vedere al finalizarii constructiei.
Citeva poze din timpul constructiei
IMG_0422.jpg

IMG_0423.jpg

IMG_0424.jpg

IMG_0426.jpg

IMG_0427.jpg

IMG_0558.jpg

IMG_0555.jpg

IMG_0559.jpg

IMG_0559.jpg

IMG_0561.jpg

IMG_0562.jpg

IMG_0563.jpg

IMG_0565.jpg

IMG_0564.jpg

IMG_0567.jpg

IMG_0568.jpg

IMG_0569.jpg

IMG_0571.jpg

Gara are lumgimea de 55 cm ,este ca sa zic asa cam ce am dorit eu deoarece actiunea dioramei se va petrece undeva intr-un oras asa ca am achizitionat aceasta gara deorece mie personal mi sa parut ca este o gara mai de oras ,totusi mai este ceva de munca la ea ,va urma si iluminarea ei ,am pus in seara aceasta si ceva ce se poate numi draperii ,perdele sau cum vreti voi sa le ziceti ,mai trebuiesc izolati pereti pe interior pentru a nu avea surpriza sa se vada raze de la iluminat printre imbinarile cladirii :lol: .
In urmatorul post voi prezenta citeva poze cu citeva noi constructii aparute recent intr-o atmosfera superba de Craciun.