Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@florin.Asa arata birou` meu de lucru dupa ce am facut totusi curat.Noah, nime nu-i perfect.In alta ordine de idei pozele tale indiscrete arata si portiuni nevopsite care mi-au scapat.Oricum mai am de facut niste retusuri de vopsire, e prea inchis deocamdata.
PS.sa nu uiti de tempera.Ia 10 cutii sa ajunga.Tempera ii cool de tot, iar in lipsa domniei sale am fost nevoit sa lucrez cu lavabil alb :| , care se comporta diferit.
 
Pia hai sa nu luam 10 cutii de tempera din piata, ci sa luam tuburi de ale mari cum am luat cel negru. Numai sa facem o lista de culori.
 
Se pare ca imi pierd jobul cu ora "Facatoru de stanci" :( :p
Dar am si io niste stanculete de aruncat :twisted: - e ok cum arata dar in realitate stancile sunt mullttttt mai deschise la culoare , cu tente albicioase asa ca eu zic dupa uscare un smirghel foarte fin sa fie scoase in evidenta partile mai reliefate :D este totul prea maro , inchis la culoare - parca ar fi din pamant .
Ideea cu caramizile zdrobite e ok dar in timp diferenta de consistenta a materialului si textura interna a acestuia sper sa nu-si spuna cuvantul (ipsosul fata de caramida reactioneaza diferit la temperatura, umezeala , timp) :roll:
La partea cu zidul de piatra fara (forme noch) arata ok dar ca sfat practic - cumparati o dalta dreapta dar ingusta maxim 6 cm si pur si simplu loviti de sus in jos zgariind si desprizand bucati de ipsos .Arata mult mai realist iar "mizeria rezultata arata forate realist la baza stancii"

http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=499&start=90

Exemplu in poza 8,9 , 13 ,18,19 - stanca din stanga tunelului mare (langa macaz)

In rest spor la lucru si tineti-o tot asa ca imi place ce iese :twisted:
 
@Bogdan, ai dreptate cu culoarea, dar pe jumatate, eu am uitat sa precizez ca lumina provenita de la becurile economice distorsoniaza putin culorile, asta unu la mana, si doi, am facut poze imediat dupa vopsire, cred ca la uscarea vopselei se mai deschide.

Totusi, multumim mult pentru sfaturi si te asteptam la Cluj, gasim noi sa iti dam ceva cu ora :D
 
Alin e cam nehotarat de felul lui si zice ca de multe ori schimba de 2-3 ori culori texturi pana ce ii place. Oricum deocamdata nu e uscat nimic si nu e nici ultimul strat.
 
Trebuie remarcat faptul ca prins cu chestiile de la fundatie inca nu s-a pus un fir de iarba (ma rog in afara de o mica zona de test) nici un copacel nimic (asta din cauza lui Florin :p ). Se va schimba radical totul o data cu acestea. Stati pe aproape imediat incepe ;)
 
@bogdan.De acord cu tine.Sint mai deschise la culoare stancile, nici eu nu sint multumit de rezultatul final, dar oricum urmeaza sa le mai jmekeresc cu vopsele.Deocamdata nu mai avem la club decat niste culori imposibile, pensulele de modelism sint sublime putem zice dar lipsesc cu desavarsire.PS-cireasa de pe tort va fi vegetatia.
Despre diferenta dintre ipsos si caramida nu am nici un fel de emotii.Cele doua materiale sint 100% compatibile.
Foarte de acord cu dalta si zgariatu`.Te asteptam cu interes sa schimbam povesti si experiente despre bolovani si alte chestii messy 8)
 
Sambata se anunta un mic concurs de modelism intre cei doi "facatori de stanci"
.Florin : sa bagam si proba contra cronometru ? :D
 
:twisted: :p :twisted:
S-o credeti voi - mi-a ajuns o saptamana pe fuga cu mainile in ipsos - Inca si acuma am sechele dupa saptamana dinaintea expozitiei :twisted:
Accept provocarea dar nu contra cronometru (nu de alta dar mie ca colegu de stanci )o sa ramana singur sa recupereze in timp ce noi suntem la o pizza :twisted: Vai ce rau sunt .
PS. Glumeam , faceam haz de necaz si gata shimbam macazu inapoi ca am sarit rau pe linia "of topic" :D
Si DA sambata vin la CJ , un mic impediment (vin cu prietena) asa ca faceti bine si aduce-ti niste cataloage pentru persoanele de sex opus ca sa nu ne perturbe competitia :D
 
Pentru ca Bogdan sa vina cu toate temele facute il anuntam ca isi va putea arata talentul pe o zona unde trebuie s afie un perete stancos. Partea dificila este ca intr-o anumita zona, peretele fiind foarte aproape de linie stanca trebuie facuta foarte subtire manual si nu cu stanci Noch.
Cam asta ar fi zona cu pricina (cea cu alb):

 
  • Like
Reacții: Cai Ferate Romane
Eu va propun in zona aceea piesa 58150, bariera avalansa pietre, are 23 cm l
lungime, 2 cm latime si da chiar bine ... :D

d57.jpg
 
Nici o sansa, nici macar zidul de piatra Noch nu merge acolo. cum zicea Florin pe o portiune nu ne permitem nici macar 1 cm sa aiba grosime peretele (cam 0.5), deci trebuie facute stancile de mana. Spre tunel se poate merge pana pe la 1 cm max. Mai gros se poate doar in partea de sus, evident nici acolo nu foarte mult, dar macar se pot folosii stanci Noch.
Cu alte cuvinte o adevarata provocare pentru maestru
 
Rally , cat despre partea din dreapta jos (unde e polistiren) sa stii ca plangem dupa zidurile Noch :p :D