Diorama mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu am un BR38 Liliput din 1979, care dupa ce mi-a bagat in scurtcircuit statia digitala si a ars un variator piko, abia cu traful ROCO de 2.7A a inceput sa miste si numai cu variator MEHANO. Si ca cireasa de pe tort, merge pefect cu spatele si maraie daca o rog sa dea si cu fata... :p si ca sa arate personalitate deraiaza :roll:
Locomotiva era nefolosita din fabrica de acum 30 de ani... dar tot degeaba... e fitoasa. Asa ca se pune intrebarea daca eforturile de RCA la un model vechi merita. :?: :roll:
 
stai la coada, tovarase! ce dai buzna asa? aaaa... sinteti tovarasul vinzator... eu, stiti, incercam doar sa pastrez ordinea...
 
rally a spus:
...Eu am un BR38 Liliput din 1979...
Ceva poze? :D
Daca venerabila BR64 Gutzold din colectia mea, produsa prin 196-toamna si trecuta prin cate a trecut :fluierat:, este acum digitalizata si functioneaza bine (tinand cont totusi de varsta ei ;)), atunci nu vad de ce BR38 a ta n-ar putea face la fel. Ce zici, pot sa o studiez si sa vad ce se poate face? 8)
Daca onorabila BR38 absoarbe asemenea curenti mari pana sa se puna in miscare, atunci ma gandesc ca ar fi posibil ca inelele colectoare de la motor sa fi acumulat pilitura metalica & carbune care le scurtcircuiteaza. Sau cine stie ce alt scurtcircuit intern se ascunde prin locomotiva; chiar asa, are cumva lumini directionale? Daca DA, atunci comportarea "directionala" ar putea fi explicata printr-un contact spre unde-nu-trebuie sau chiar scurtcircuit la luminile din fatza. Despre deraieri nu stiu ce sa spun pana n-o vad.
 
Schimbare in echipa gazda:
Iese E144 Piko si intra E144 Roco care are lumini albe in directia de mers ( inclusiv far central) rosii pe spate, si o detaliere...
Are si un comutator care ii schimba modul de alimentare : prin sine sau pantograf

DSCF5646.jpg


DSCF5648.jpg
 
dupa cate vad e o productie mai veche,gen anii ´90,cum imi place mie... pe timpurile alea problemele de grad calitativ nu prea existau
poti sa pui mai multe poze? :D
ne amagesti cu 2 imagini :(
 
Sistemul de iluminare e diferit fata de cel de la Piko , dupa cum se vede in poze. Daca avea geamurile transparente cred ca admiram prin ele circuitul imprimat , greutatile , firele, etc

DSCF5656.jpg


DSCF5659.jpg
 
se poate rezolva,piesa e superba.
ai destul loc in fata unde poti sa pui leduri bicolore,consuma mai putin decat
beculetele alea,nu se ard asa repede si poti pune "geamuri"
 
Sau in locul beculetzelor se pot pune perechi de LED-uri albe si rosii lipite spate in spate, astfel incat sa lumineze alb spre inainte si rosu spre inapoi ;). Sau se pot monta direct LED-uri de 3mm galbene in farurile centrale si LED-uri de 3mm bipolare galben/rosu in farurile laterale; atentie, aceasta idee este benefica numai in sistem analogic :D.
"Tablele" din geamuri pot fi vopsite negru-lucios, astfel incat ele sa para a fi fumurii-usor-reflectante ;).
SUPER locomotiva 8)
 
Idei am si eu multe legate de lumini si sensurile lor, dar nu va fi cazul la aceasta loco. Am eu pe ce sa ma joc. Asta ramane asa, e OK.
 
Salut !
Ce e ala forex, ca ma si eu un peron care asteapta constructie de o bucata buuna de timp? unde il gasesc de cumparat,, si cam ce pret are?