Magazin de trenulete la Cluj

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu as zice sa uitam chestia cu schimbatul rotilor.Toate rotile de Maeklin sint neizolate.In al doilea rind,la vagoane poti sa pui roti de Trix,ca de alte firme nu potrivesc din cauza lagarelor.Dar daca e vorba sa schimbi roti de locomotiva.... :( :( :(
Mai bine iei direct Trix,daca vrei sa te-mprietenesti cu proprietarii. :D
 
Problema nu se pune chiar asa este un produs foarte cautat in Germania de ce sa nu fie si in Romania, apoi daca cineva a cumparat pe marklin va continua tot pe marklin ce poate fi rau ,important este ca sunt tot trenulete si de unde stiti ca nu sunt mai bune decat celelate marci sa fie inte-un ceas bun ca sa deschis magazinul si sigur vor aduce si marfa si de la alti producatori.
in bucuresti in afara magazinului de la Kogalniceanu mai avem vreunul?mai gasesti sporatic prin cite un magazin un star set in rest nimic.
 
sandy a spus:
Una pesta alta:Avem in Cluj un magazin de trenulete-cum procedam? :lol:

Pai, desi am inteles ca Sandy nu vede nici un castig eu vad asa rapid vreo 4

1. Putem sa facem publicitate clubului in cadrul magazinului. La fiecare client nou sa i se dea o brosura o carte de vizita. Asta inseamna membrii noi pentru noi, pentru ca sunt f multi care cumpara trenulete dar nu intra pe forumuri. Evident membri multi la noi inseamna din nou vanzari la ei

2. Am inteles ca sunt clienti care vor diorame gata facute. Cum ei nu au experienta putem sa facem noi contra cost

3. Pot sa ne aduca marfa o data cu transporturile lor, deci nu mai platim noi taxe de transport si comisioane bancare

4. Ei ca si persoane pot sa devina membrii ai clubului nostru (mai ales ca sunt pasionati) sau magazinul poate sa devina unul dintre sponsorii clubului.

Ce zici Sandy ?
 
Ionut.....m-ai inteles gresit.
Fraza din quote era o parafraza la o carte celebra pe vremea lu'Ceausescu"Taiem porcul-cum il preparam".
Sigur ca sint foarte multe cistiguri pentru toti.Ba dimpotriva ,sint foarte entuziast si mi-as dori sa evolueze impreuna cu noi.Sint doar un pic frustrat ca au doar Maerklin,pacat ca magazinul e chiar profi.Dar sa speram ca se va rezolva.
Azi noapte am si avut un vis erotic:se facea ca imi cumpar Marklin de la magazin :lol:
Cind m-am trezit eram transpirat si nauc si chiar imi doream sa ma duc sa-mi iau un set,ca doar e in vecini de unde locuiesc eu,chiar pe strada cu soacra-mea.Cind m-am dus la baie insa,am dat de un catalog Fleischmann si m-am trezit.Ma gindeam ca daca va trebui sa-mi refac colectia pe alternativ,nu mi-ar mai ajunge viata asta.
Iar Florin va fi turbat ca trebuie sa schimbe toate sinele din nou... :D
 
:D :D :D

Asta cu Florin e chiar super tare.
Pai baietii am inteles ca sunt si ei la inceput si au ales maerklin cu sufletul si nu cu un studiu de piata. Asta nu inseamna ca nu putem sa discutam si sa inceapa sa aduca si ei si ceea ce cer vechii pasionati.
Faptul ca cineva vrea sa bage bani in asa ceva si ca are deja un spatiu amenajat e mai mult decat visam acuma 2 ani. Restul sunt mici detalii.
Trebuie sa discutam la club cum sa profitam la maxim de treaba asta , astfel incat ambele parti sa aiba de castigat. Cel putin ca si membrii eu vad o oportunitate fantastica
 
Asa este !

totusi, prima reactie, normal de altfel, este sa zici, la naiba, au maerklin, totusi, daca stai bine si te gandesti, e un avantaj, DE CE? pai vor aduce si trix, asta garantat, si atunci unde e castigul? pai de ce sa aiba toate magazinele aceiasi marfa? e bine sa fie un magazin piko, unul roco, unu trix si asa mai departe, sa vem gama cat mai variata, daca ar fi unul sa le aiba pe toate ar fi si mai minunat :).

Eu zic ca magazinul va merge in directia buna, nu de alta dar proprietarii ne-au invitat sa mergem sa stam la discutii si sa le zicem ce sa aduca, deci, ce mai asteptam?

Sandy legat de sine, decat sa le schimb, mai bine bat cate un cui in fiecare traversa si s-a resolvat treaba :D
 
rally a spus:
Eu am desfacut sigiliul de la cutii.
:D :D :D
Dorele, la varsta ta asa credul... :roll: tot mai crezi in miturile cu virgine ??? :D

Prietene, vagoanele au venit direct de la magazin.
Daca vanzatorul a schimbat osiile nu pot decat sa ma bucur ca am scutit niste bani dar nu cred ca a facut el un astfel de gest maret deoarece a primit o comanda foarteee mareee din RO :D
 
Maerklin e firma de trenulete cu cea mai mare cifra de afaceri,din cite stiu.Dupa cite am inteles si cred ca am inteles bine,cei din Cluj sint o reprezentanta oficiala.Spatiu traznet,chirie platita in avans pe vreo 2 ani,deci conform cu procedurile de marketing Maerklin "is here to stay" si o vreme investeste avind niste riscuri si cheltuieli calculate.Asta pina lumea va prinde gustul.Eu cred ca ne indreptam intr-o directie buna.
Si acest comportament arata ca Marklin e o firma mare,mare de tot.Cunosc genul asta de "intrat pe piata" de la mai multi clienti de ai mei care acu 10 ani erau mici si nu vindeau mare lucru iar acum sint ditamai multinationale cu profit barosan.
 
Florin,
Ca sa vezi ca am inteles :D eu am fost la magazin si deja am facut o comanda.Am cerut sa vad daca din 4 articole au ceva pe stoc in Germania si daca au,va spun si ce anume am sa iau.Voi primi raspuns probabil miine.
Magazinul dragut,oamenii super,plini de idei.
Adriana mi-a spus ca sint in discutii avansate cu Brawa.Si da,intr-adevar sint dealeri oficiali Maerklin
s
 
Pai ca si o prima masura...am inteles ca ei luni si marti au inchis.
Propun sa mutam intalnirea oficiala pe marti si ei sa fie invitati permanenti.
Asa in fiecare saptamana putem discuta , le putem cere ce dorim, etc
Poate cu aceasta ocazie ii cooptam macar ca si membri simpatizanti.
 
Da, cand am aflat si eu ca in Cluj este un magazin de trenulete am lasat toate balta si am fugit sa vad minunea .Un pic dezamagit de ciudateniile specifice Maerklin am speranta ca voi beneficia de luxul de a putea cumpara dintr-un magazin aflat in acelasi oras (asta daca isi vor completa/schimba stocurile).Pt mine a fost un castig vizita si pentru ca am vazut si studiat amanuntit modele Faller tinute in mare taina&secret de membrii forumului :D , astfel incat voi putea continua proiectul personal de construire a unui asemenea model.In mai multa cunostinta de cauza.
Oricum, e clar ca orice comerciant de astfel de produse este un castig pentru modelismul feroviar romanesc.Succese si lor si noua pe mai departe!