Magazin de trenulete la Cluj

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

sandy

Well-Known Member
Trenulist
23 Aprilie 2016
1.131
1
Cluj-Napoca
www.desperadocountry.ro
WEBSITE
http://www.desperadocountry.ro
LOCATION
Cluj-Napoca
Salutare,
La Cluj s-a deschis primul magazin de trenulete din oras.La fata locului a fost prezent d-l "Fleischmann Gabor" adeca Gabor Fodor,colegul nostru.Si eu am dat o tura pina acolo dar erau in pauza de masa.
La capitolul trenulete se gasesc doar produse Maerklin, ce-i drept o varietete uimitoare de start-seturi la preturi foarte bune.
Ca accesorii am vazut produse Faller.Toate astea prin vitrina,ca era inchis,dupa cum va spuneam.
D-l Fleischmann Gabor le-a sugerat proprietarilor sa aduca si Trix si i-a invitat simbata pe la noi pe la club.
s
 
Cu totii am aflat astazi cu uimire acesta veste..un magazin aparut din neant si se pare ca fara nici o tangenta cu internetul / forumurile.

Astept si eu sa il vad :)
 
Apoi nu stiu ce oameni si aia. Trebuie sa studiezi un pic piata ...nu aduci numai asa ca iti place tie. In Romania nu stiu daca is 5 colectionari de maerklin (am zis 5 ca sa nu zic 0). Nu te apuci si aduci pe stoc fara un pic de studiu.
In plus am auzit ca nu este Noch nimic . Ciudat mod de abordare.
Oricum e un inceput..ii aducem noi pe calea cea buna :) daca nu vin altii
 
rally a spus ca sint 3.Probabil ca or mai fi 2 de care nu stie el si...iaca or fi 5 :lol:
Pe de alta parte nu e chiar asa.Ti-ai pus problema ca vine vreun parinte care vrea sa-i ia copilului un start set,vede unul Maerklin la 4 milioane si....gata-i distractia?Mai vin inca 2-3 care nu stiu ce-i aia curent alternativ si cumpara si ei si iata ca se va stringe de o comunitate de copii care mai tirziu vor fi ejectati de societate pentru ca sint altfel?Aaaaah,unde esti tu Freud?
Mai in gluma mai in serios,nu poti sa acuzi un parinte ca vede o mare diferenta de calitate intre un start-set Mehano de la Central(290 lei-stocuri de pe vremea cind inca si eu credeam in Mos Craciun) si unul Maerklin de 400 lei.Ei?
 
Pai are sistemul de alimentare total diferit. Nu se alimenteaza din sine (adica sinele sunt masa) ci de pe o a treia sina aflata intre sine de unde culege curentul cu o patina (deci iti dai seama de rolul estetic). Mai mult din aceasta cauza nu a mai fost nevoie ca rotile sa fie izolate asa ca o locomotiva sau un vagon maerklin pus pe un sistem clasic (Roco . Piko, Fleischman) face scurt . Asa ca daca vrei un vagon maerklin mai investeti 2/4 euro sa schimbi rotile iar locomotivele nici nu le poti folosii.
In concluzie ori esti cu maerklin or cu restul. Dar daca tot o iei de la 0 macar sa o iei dupa noile tendinte. Dar vosrma lui Sandy cine intra in magazin sa ia la copil un start set nu are de unde sa stie asta
 
Ionut,hai sa-l lamurim pe Lupul alb complet:
Deci,exista 2 mari sisteme in lumea trenuletelor,dupa tipul de alimentare:
-cu curent continuu,asa cum sint Roco,Piko,Mehano,Fleischmann,Trix
-cu curent alternativ,asa cum e Maerklin.
Maerklin are multa lume in Germania si Elvetia si daca nu ma insel(eventual rog sa fiu corectat) e firma care are cea mai mare cifra de afaceri in domeniu.Calitatea produselor este exceptionala desi intre sine se mai afla un rind de "contacte" care deranjeaza pe multa lume iar pe altii nu.Pentru ca in alte tari sistemul de alimentare cu curent alternativ (Wechselstrom)creeat de Maerklin este foarte raspindit,cam toate celelalte firme care produc pe curent continuu(Gleichstrom) au si produse destinate maerklinistilor.De exemplu E 93 de la Piko se face pentru continuu dar exista si varianta de alternativ,care e mai scumpa.
Cum o firma care se respecta(asa cum e Maerklin) nu putea sa lase un ditamai segment de piata descoperit,au achizitionat acu ha,ha,ha...ani firma Trix,care produce pe continuu.Daca iei o loco Trix,sub eticheta de serie scrie Maerklin.Trix sint foarte meseriasi si au devenit celebri prin gama Minitrix la N.
Deci,ce are acum Maerklin:
-Prin achizitionarea LGB are trenurile de Gartenbahn
-Prin Trix are HO curent continuu
-prin Minitrix au N
-Prin Maerklin au HO alternativ si Z(ei au inventat scara asta)
Adica are cam tot.Mai are si 0 sau Idaca nu ma insel dar nu sint sigur.
s
 
nu stiam de minitrix. eu am doua startseturi minitrix la N si sunt foarte incantat de ele. imi plac produsele din gama asta. si scara Z e interesanta.
multumesc pentru lamuriri.
 
Revenind la magazinul de la Cluj, ca sa nu puteti fi banuiti de reclama, puteti sa spuneti macar pe ce strada este?

Ca vinde numai produse Maerklin, asta poate fi considerata o lipsa de informare a proprietarilor sau poate, din contra, ca este o "lovitura de imagine" a firmei Maerklin, care cauta in felul asta sa isi extinda sistemul si in Romania. Poate ca planul lor de marketing implica sustinerea masiva financiara a primilor retaileri, pana cand "acapareaza" piata.

Pe noi, astia care suntem deja avizati, nu ne poate "prosti" insa pe ceilalti, care inca nu fac diferenta, poate ca reuseste sa-i "prinda"! Pana la urma e chestie de calitate si de a raspunde dorintelor clientului. Eu unul cred ca orice ban investit intr-un start set e un castig pentru modelism, indiferent ca se duce in buzunarul lui Fleischmann, Mehano, Piko sau Maerklin.
 
Poate nu stiti ca Marklin producea si inainte de achzitionarea TRIX, locomotive pentru curent continuu (DC) acestea fiind codificate Marklin-Hamo. Oricum fiabilitatea locomotivelor Marklin este recunoscuta insa sufera putin la impresia artistica datorita renuntarii la unele detalii. In afara de aceasta la capitolul vagoane de calatori moderne, Marklin nu prea s-a omorit cu firea sa le faca la scara, asta ca si Trix
 
Nu se pune problema de a face reclama cuiva,iata adresa:Cluj,strada Cimpului 122.
S-ar putea sa aveti dreptate la capitolul "acapararea pietei" desi e greu de crezut ca unul care stie va schimba sistemul de azi pe miine.Cu Maerklin e ca si cu BMW sau Subaru-ori iti plac la naebunie,ori o lasi balta.Pe de alata parte,e greu de crezut ca in piata de trenulete mai da cineva"lovituri de imagine" desi nu ar fi imposibil.Poate fi o teorie interesanta,victorian!
Una pesta alta:Avem in Cluj un magazin de trenulete-cum procedam? :lol:
 
Salut

Duminica am vizitat si eu magazinul de la Cluj, am fost surprins de altfel sa vad ca e deschis.

Se numeste "Trenas" si e deschis din data de 10 noiembrie.

Sa incep cu cateva poze, vitrina magazinului, inca in constructie:



Sunt prezente trenurile pe care le vedeti in imagine si Faller Car System, un tir si un tractoras cu remorca care merg excelent.

Cateva poze din interior:





Nu foarte multe produse, dar eu zic ca e super ok pentru inceput, sunt o gramada de start seturi la preturi foarte bune (pacat ca sunt marklin), casute faller si accesorii, seturi faller car system iar marfa urmeaza sa mai vina.

Din discutiile pe care le-am avut cu proprietarii magazinului, dansii fiind extrem de amabili, am inteles ca vor urma alte transporturi constand in produse faller pentru diorama si trenulete Trix. Deasemenea vor sa aduca si mult "G".

Nu pot sa zic decat ca ma bucur nespus de aparitia acestui magazin si sper sa colaboram cat mai mult, Adrina & Josef, porprietarii, au fost deja pe la noi pe la Club si au fost incantati de cele vazute mirandu-se ca si altii de "existenta" noastra ca si club.
 
Florinn a spus:
...mirandu-se ca si altii de "existenta" noastra ca si club.
Pai cred ca aveti nevoie de putina reclama.

Legat de Maerklin, din cate am citit, am inteles ca actualele lor modele pot fi trecute, prin repozitionarea unor conexiuni electrice, pe tensiune continua.
Ceeace nu stiu este daca regula se aplica si la modelele din startseturi.
Trebuie citit pe cutie sau in instructiuni.
 
Motoarele la Marklin sunt tot de curent continuu, dar alimentate printr-un circuit de redresare a curentului alternativ, deci aici e simplu, scoti placuta si alimentezi direct cu DC.
Problema e la Boghie sau osii, caci daca sunt cu roti neizolate, trebuie sa le schimbi cu totul si costurile sunt mult prea mari. Cand achizitionezi Marklinul ar trebui masurate cu un aparat rotile sa vezi daca sunt izolate si asta e fct daca te lasa vanzatorul... :(
Prin comanda internet se complica treaba si mai tare, ca daca trebuie sa schimbi rotile ... stiti voi ... :roll: