Udar Railroad

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Diorama ta arata super. Se vede ca ai muncit mult la ea. Spor la lucru in continuare, dar de ce vrei sa o vinzi? :roll:
De asemenea, se vede ca te pricepi bine si la fotografiat si la web design. Felicitari!!
 
posibilitati, posibilitati. dar spatiu ai destul de mare ca sa realizezi la HO ceva asemanator TT- ului ?
 
[quote="LDH
Pe ale mele le stii de doncolo. De fapt a fost o sugestie legata de macazul dezafectat :D[/quote]

de unde de dincolo?
 
Spatiu este, dar nu o sa mai fac o diorama atat de mare. Probabil o sa fac un modul sau mai multe.

Acum daca ati reusit sa cititi cu totii cum s-a lucrat la diorama pana acum, din link-ul lasat de LDH, am sa incerc sa va prezint in continuare ce s-a intamplat de unde ramasesem pe forumul Railwayfan. Sunt in proces de mutare momentan.

Ultimul lucru pe care l-am prezentat din constructia dioramei a fost depoul:



Acum lucrurile s-au mai schimbat, daca atunci pe mijlocul dioramei nu era nimic, dupa cum puteti observa in urmatorul filmulet(in care este prezentat depoul) acum a "crescut" un munte pe care va sta orasul.



Si iata si muntele, facut dintr-o placa de poliestiren de grosime 5cm si imbracata in servetele imbibate in aracet:


Poza mai buna n-am avut. Oricum la munte nu prea am mai lucrat, ci am lucrat in jurul lui.
Cateva caracteristici ale lui sunt:
-are 2 intrari pentru autovehicule.
-are o cocoasa indreptata spre cariera care vrea sa se continue cu muntele din colt.
-are o suprafata plata tocmai buna pentru casute
-are toate marginile in coborare lina, mai putin una care este un perete sustinator.
Cam atat despre munte.

Am mai lucrat si la sosele, care l-a inceput nu au fost extraordinare dar pe parcurs am prins miscarea si au iesit foarte bine. Ca sa va despre ce vorbesc, iata prima tentativa de sosea:


In stanga soseaua buna. Si la mine se executau reparatii ale drumului. Apoi l-am decopertat si a ajuns sa arate asa:



Pentru baza soselei am folosit hit de lemn care la mine a ajuns o necesitate. Umple gauri, face sosele, munti e foarte bun. Pe deasupra l-am vopsit cu tempera si apoi cu autocolant alb am facut si liniile.

Iata si un detaliu cu soseaua, pe fundal se observa si o denivelare ca de sunt din Romania si stiu cum sta treaba.



Daca tot suntem la capitolul sosea, iata si prima sosea care urca pe munte:



Langa am pus si tinichigeria, cred ca asa se zice si cred ca asta reprezinta casuta. :roll:


Dupa am pus si iarba.


Iata si peretele de care vorbeam mai devreme.


Am facut poza si celor 2 tractorase care stau in intersectie, puteti vedea ca au loc pe benzile de circulatie:


Acum am sa va arat o poza facuta cu un obiectiv wide, in care puteti vedea toata zona cu depoul, soseaua si peretele sustinator muntelui, pe care sunt asezate si casele:


O alta zona importanta de pe diorama este si cariera care momentan este in constructie dar nu cred ca va mai fi mult de lucru, nu doresc sa detaliez foarte mult zona.

Cariera vazuta de la departare:


Ne apropiem incet si vedem cariera propriu-zisa:


Si langa, un munte plin de verdeata, dar si de pietre :lol:


Si o poza de ansamblu:


In rest am mai montat si un post de control la iesirea din gara:


Cam atat, acum ca vremea ma tine in casa, ca si pe altii :wink: lucrez mai mult la diorama. Sper ca in weekend sa revin cu detalii si sa updatez site-ul ei :cool:

Toate cele bune,
Ca de obicei astept pareri si de ce nu critici,
 
Legat de sosea.
A iesit bine dar ca sa nu te mai "chinuie" la viitoarea macheta incearca sa faci din hartie sticlata (smirghel) de granulatie 500 - 600. Poate trebuie alta granulatie. O stabilesti tu in functie de scara la care lucrezi. Exista in mai multe nuante si culori negru, gri si gri verzui. Nu ramane decat sa trasezi pe el, dupa taiere si montare, liniile albe sau galbene. Atentie la imbinari.
 
Da, e o idee cu toate ca nu e mare chinuiala cu soseaua asta acum ca stiu cum se face.

Acum, v-as intreba, daca aveti vreo idee cum sa amenajez zona carierei. Momentan as vrea sa o colorez cu tempera de culoarea muntelui noch si sa-i mai adaug o sosea, desi nu stiu ce culuoare sa o fac si probabil voi mai adauga niste pietre. Voi ce ziceti? Ce idei aveti? Poate aveti si niste poze din realitate/modelism. M-ar ajuta foarte mult.

Multumesc anticipat,
 
Salutare,

imi pare rau ca am fost mai mult timp absent si nu v-am mai tinut la curent cu progresul dioramei.

Ei bine iata ce am reusit sa fac acest weekend.



Oraselul ca model este gata. Trebuie sa ma ocup serios de detalii. Gardulete oameni vegetatie si masini bineinteles. De asemenea remarcabil este cum am reusit sa pun iarba. Am folosit o sticla pe care am reusit sa electrizez la capat si cu ea am reusit sa suflu peste aracet. Iata ce a iesit:



Sunt foarte multumit de rezultat.

Din pacate nu am apucat sa termin tot orasul deoarece iarba verde deschis s-a terminat si nu puteam sa pun doar iarba verde inchis. Ce-i drept o sa trebuiasca sa mai lucrez serios la iarba si sa reusesc sa integrez cladirile ca si cum ar fi fost dintotdeauna acolo.

Totodata in acest timp am reusit sa iau un set de wheatering. Din pacate inca sunt incepator si tot ce am la dispozitie este o pensula oferita odata cu setul. Daca ati putea sa ma ajutati cu niste sfaturi in privinta aplicarii prafurilor pe cladiri v-as fi recunoscator.

Sper sa revin weekend-ul viitor cu noutati si sper ca orasul sa fie macar pe jumatate gata.

Va salut,
 
uite aici un tutorial despre cum sa vopsesti cladirile si cum sa le patinezi
.intri pe pagina, cauti marca Artitec si sus in dreapta de tot "Instrçoes de montagem"
este tutorialul in engleza.Bafta!
 
Udar o intrebare legate de acele stanci (cele din viitoarea cariera) ? din ce le-ai facut si care e metoda ? cu ce le-ai vopsit ?
Danke si spor la lucru