Pcg si diorama lui

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Hello, interesant sistemul asta cu liniile puse PRIN SPATELE bibliotecii!

Cam riscant daca nu exista si ferestre de vizitare prin mobilier, dar merita investigata ideea, merci frumos de pont!

Salutari din Constanta,
Dorin
 
rally a spus:
Io i-as demola totusi biblioteca lui pcg, sa vad si eu traseul din spatele ei... :D
I-am propus sa-si taie niste arcade in biblioteca si s-o facem sa arate ca un viaduct :roll:
Cica n-are timp... daca-i sunteti prieteni, indurati-va :p

Nu este nevoie sa tai nimic. Trebuie adaugate doua portale de tunel si atat.
Se ajunge destul de usor la trenulete daca se intampla ceva dar in afara de a nu face contact altceva nimic.
Linie in aliniament.
 
Sal ,

Astazi am reusit sa pun cateva instalatii de iluminat. Dupa indelungi teste , am reinventat roata. Pentru toti cei care au digital, solutia pentru a nu avea intreruperi ale instalatiei de iluminat la vagoane este sa puneti la iesirea puntii redresoare un condensator de 1000 uF la 16 sau 25 de volti.
Imaginile mai jos , iar filmul vorbeste de la sine.

http://www.cpsolution.ro/movies/MVI_5079.html

vaglight002.jpg

vaglight003.jpg

vaglight004.jpg

vaglight005.jpg

vaglight006.jpg
 
@pcg
Nenea, ai uitat sa specifici ca iluminarea e cu noile riglete... prototip cu 4 SMD-uri superflux albe, functionale in analog si digital , cu potentiometru de reglare a intensitatii... cu care te-ai riscat sa le probezi si-n care ti-ai bagat manutele :D sa-ti probezi condensatorii aia impuscati :D :D :D ca altfel n-ar fi functionat atat de bine :| :aplauze: :aplauze:
 
Trebuie sa recunosc , ca noile reglete de la tine si cu vechile condensatoare de la mine se impaca foarte bine. Apropo , mi-am bagat manutele si in regleta scurta cu led-uri galbene. Rezultatele domani ! :D :D :D
 
Nu mai am rabdare pina maine ! :D :wink:

Vagon epoca II luminat cu bagheta SMD-uri galbene. Bagheta modificata :s-a scos rezistena si s-a pus in locul ei un semireglabil de 1K. Adaugat condensator 1000 uF.

vagII001.jpg

vagII002.jpg
 
Hmmm... interesant comportamentul vagonului. Eu, din 3 vag iluminate, doar la unul am pb de intrruperi... am verificat si nu gaseam hiba.
zici de reinventatul rotii... dar eu nu am vazut scheme de digital cu condensator...
condensatorul cum se pune? intre bornele + si -? un fel de in paralel cu restul circuitului?

si o pietricica: mie imi pare cam puternica lumina (se cam vad scaunele prin perete)
 
Exact la iesirea puntii redresoare , adica pe plus si minus. Atunci statia ta digitala nu mai are nici o problema. Poti lucra cu led-uri galbene , dar la vagoanele moderne se pun lampi cu neon ! :lol:
 
in timp ce scriam au aparut pozele cu smd galbene: excelente!
felicitari. pietricica era ptr vag IC
merci de info
 
Ok, daca ziceti voi.

O alta observatie, daca-mi este permis, vagoanele de clasa a III-a aveau iluminare cu lampi cu ulei sau gaz, cel putin astea, deci lumina trebuie sa fie si mai estompata.
Fiind cu ulei nu vad cum putea fura cineva "lampa" de la buda si de la platformele din capete.
rally a spus:
...hai sa stabilim si niste etaloane...
Cred ca mai multa documentare ar fi necesara.

Poate fotografiile sunt de vina de par "Las Vegas"

Stati si nu sariti pe mine aruncandu-mi "Bai tu ce ai facut?" ca nu va rezolvati problemele
 
@

Bai nenea tu ce ai mai facut ? :D Ca m-ai lasat sa ma chinui singur, dar a iesit ceva.Si de lumini nu te mai lega , ca atunci cind o sa le vezi pe viu o sa salivezi ! :D :D :D
 
O alta observatie, daca-mi este permis, vagoanele de clasa a III-a aveau iluminare cu lampi cu ulei sau gaz, cel putin astea, deci lumina trebuie sa fie si mai estompata.
Dorele nu mai carcoti... :roll: Trebuie sa recunosti ca in modelism tot trebuie sa facem compromisuri de la realitate :
Poti vedea ziua la un vagon real , in mers, daca are luminile aprinse ?
Nu ! Deci daca vrem lumini in vagoane, ca sa fie realist, ziua nu vedem lumina si le rulam doar seara pe intuneric ca sa fim apropriati de realitate... absurd nu ? Da dar realist vei spune.
Si daca tot nu mai facem compromisuri, atunci sa dispara sina R1 si R2 , ca nu exista in realitate... :-?
Podurile de 22 de centimetri curbe, si sa facem doar ce e real...
Iar pt acele vagoane la 1:87, numai Diorame cu curba R9 ca altfel dau Urat...
De fapt, nu cred ca in Romania sunt mai mult de 4-5 diorame pe care aceste vagoane de 33 cm sa dea cat de cat bine...
Cati isi permit , sau au spatiu disponibil de 3 / 6 metri :?: :?: :?:
Deci avem o problema, nu vrem compromisuri si ne lasam de hobby... sau imitam 100% realitatea sau nimic... :!: :!: :!: Nu prea e constructiv ... :roll:
rally
 
tovarasi

actiunile lui pcg sint de laudat. dar si dorel are dreptate. nu ne tine si nici nu inchide la non-stop din cuza lui. la vagoanele respective iluminatul era cu gaz - clasele 2 si 3. deci, cumatrul pcg sa mai umble o tira si la semireglabil. iar ziua lumina e stinsa in vagoane. chiar si la ic. in epocile mai indepartate era un georgel care tropaia pe acoperis si aprindea lampile in compartimente, lampile fiind cooborite in suportii lor de pe acoperis. doar la clasa 1 erau lampi electrice. asta ca sa nu mai vorbim de instalatiile de incalzire... :evil: si nici de lampile rosii la aburoase :evil:
 
pcg a spus:
...Pentru toti cei care au digital, solutia pentru a nu avea intreruperi ale instalatiei de iluminat la vagoane este sa puneti la iesirea puntii redresoare un condensator de 1000 uF la 16 sau 25 de volti...
Puntea redresoare se afla pe regleta? (stiu eu de ce intreb :D)