Gara din Sinaia va fi demolata

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

ASB

Active Member
Trenulist
13 Iulie 2007
182
18
Bacau
LOCATION
Bacau
Azi, 30 x 2007, am avut neplacerea sa aud ca, gara din Sinaia va fi demolata :( :( :( motivul ar fi ca incurca DN 1, dar aceasta gara are o importanta istorica, nu am retinut prea bine toata istoria ei, dar am inteles ca aici ar fi fost asasinat o personalitate din coducerea tarii, acum cu multi ani in urma. :( :( :(

Dupa ce ne pierdem locomotivele de epoca (cele din BC, sursa sigura) acum sa pirdem si garile cu valoare istorica ! :( :-x :-x

Ce parere avetid espre acest articol ? :(
 
I.G. Duca, prim-minitru la momentul respectiv, a fost asasinat pe peronul garii din Sinaia in 1933.
 
gara din sinaia

<t>Aceasta gara consider ca si din punct de vedere arhitectonic este deosebita.Istoric vorbind ar fi o crima demolarea ei.Poate multe din garile actuale nu au personalitatea acestei gari.Poate se va ajunge din interese meschine sa demoleze si Castelul PELES.Este legat istoric de aceasta gara si de perioada regalista a istoriei noastre.</t>
 
Pacat ca noi, oameni de rand, nu putem face nimic pentru a opri una ca aceasta. :(
 
In Sinaia sunt 2 gari din cate stiu. Poate nu vor sa o darame pe cea mare, cel putin asta sper.
 
http://www.gardianul.ro/2007/10/31/eveniment-c2/gara_regala_din_sinaia_a_inceput_sa_fie_demolata_pe_sest-s103734.html

http://www.antena3.ro/Gara-din-Sinaia-va-fi-daramata-Statul-demoleaza-istoria_act_41149_ext.html
 
No comment! Asta le e natura, sa distruga ceva ca sa construiasca nimic. Acum ce va urma? O gara mica, sa nu incurce circulatia, cu pereti din sticla lipsite de gust si de expresivitate artistica (astea sunt la moda)? Pacat!
 
Dragilor, obisnuiti-va. Romanii nu stiu sa aprecieze ce au primit si nici nu merita ce au primit. Aproape toate monumentele istorice nu au o valoare pentru romanul modern mai mare decat aceea a unui loc in care sa asterni un grafitti obscen. Am vazut in Sibiu destule monumente pictate cu " inteligenta " romanasului. Asadar, nu e de mirare daramarea unei gari istorice si nu ar fi de mirare nici daca ar darama castelul Peles. Interesele financiare si politice primeaza in fata oricarei valori culturale, istorice si traditionale in tara aceasta. Pana si Biserica ortodoxa e plina de "afaceristi". Kich-ul este ceea ce e pe placul romanului.
Pe scurt: ROMANIA.
 
Am citit pe teletext ca, gara ar fi fost salvata de presa, acum sa caut articolul si vin cu noi infrmatii :-| Sper sa fie asa
 
lupul_alb a spus:
Dragilor, obisnuiti-va. Romanii nu stiu sa aprecieze ce au primit si nici nu merita ce au primit. Aproape toate monumentele istorice nu au o valoare pentru romanul modern mai mare decat aceea a unui loc in care sa asterni un grafitti obscen. Am vazut in Sibiu destule monumente pictate cu " inteligenta " romanasului. Asadar, nu e de mirare daramarea unei gari istorice si nu ar fi de mirare nici daca ar darama castelul Peles. Interesele financiare si politice primeaza in fata oricarei valori culturale, istorice si traditionale in tara aceasta. Pana si Biserica ortodoxa e plina de "afaceristi". Kich-ul este ceea ce e pe placul romanului.




Si in Bacau apar aceleasi probleme, spre exemplul casa lui Vasile Alecsandri este uitata si gata sa se darame, ba chiar este pus un atunt pe un zid "atentie, cad caramizi ! " :( :( Mie tema sa nu ii urmeze drumul si biblioteca judeteana, nu mai este nimic in ea :(
 
http://www.cronicaromana.ro/gara-regala-din-sinaia-salvata-de-presa.html Articolul de care va vorbeam
 
Nu va speriati degeaba gara sinaia nu va fi demolata acum 2 zile s au desprins mai multe bucati din zidul remizei CFR care se afla la mai putin de 100 de metri de gara regala,atunci sa luat masura sa fie demolata o parte din remiza CFR sinaia urmaind un proces de consolidare pentru restul pina la refacerea completa a remizei sau eventual demolarea acesteia.
Discutiile se vor purta zilele urmatoare daca se demoleaza sau nu
atentie e vorba de remiza nu de gara
 
deci se demoleaza. fabricat in romania. deja au masacrat gara de calatori cu niste nenorociri de termopane care inlocuiesc usile originale de acces. de ce sa nu faca gara sinaia in alta parte? ce la tulcea nu merge? sau la craiova? ce? acolo nu e gara regala? facem, tovarasi! cu cele mai noi cuceriri ale stiintei in domeniu si la indrumarile tovarasilor din clasa conducatoare. eventual o facem pe un vapor si o plimbam pe unde e nevoie... dar, mai intii o demolam pe cea originala, vedem daca mai putem face alta, si daca putem, facem una frumoasa si lucioasa de numa'. astia trebuie impuscati sau cel putin sterilizati.
 
@ radu sofran

apropo ca-mi adusei aminte! simbata eram acolo. si nu era nici un camion. erau baietii cu tirnacoape si pick-hammer-e. si lucrau. ca m-au sculat colegii cu noaptea-n cap ca sa mincam. si dupa aia ei s-au dus la peles si eu cu alt coleg am mers in gara. si am vazut ce am vazut. si remiza, chiar daca e doar o remiza - intre noi fiind vorba, cred ca nu incapea nici 'g'-ul tau in ea - face parte din complexul arhitectonic al garii sinaia. gara sinaia face parte din patrimoniu. deci, nu se poate darima sau/si modifica. asa ca, mai simplu era sa gasesca un hirb de camion si sa-l proiecteze direct in cotetul de care vroiau sa scape. cred ca erau scutiti de o groaza de batai de cap. ca e simplu... il ascundeau pe sofer, ziceau ca nju mai au planurile, ca e terenul, ca e arbitrul - de, sport national ca si fotbalul - si bagau o cladire lucioasa a cine stie cui - ruda de garadul tz a lu' x de pe la primarie. simplu, nu? dar de ce sa o facem simplu? ca e greu sa faci simplu. a dracu' cosmelie s-a ciobit doar o tira pe la muchie de la tirnacop - ba, ce materiale aveau imperialistii aia, mama lor... doreleeee! adu ba picamaru' ca nu merge ba cu tirnacopu' si bou' ala, ia vezi de ce face poze? doar ca bou' ala nu le facea poze. de ce? de bou! ca le dadea la gazeta si ii baga la bulau pe toti. dar vorba aia. bine ca s-au prins altii si le-au tras-o. si aia au dat-o de gard ca e terenu', ca e arbitru'... fabricat in rominia :-x

se poate sterge.

p.s. ca m-au apucat spumele! :-x :-x :-x
 
Cand vedem ce se intampla pe toti ne apuca spumele :( Nu e posibil asa ceva, va sfatuiesc sa mergeti in Republica Moldova sa vedeti ce frumos isi pastreaza ei si locomotivele cu abur, si la Ungheni si la Chisinau se pot zari doua minunatii de aburoase, iar in Bc nu mai este una din zeci de aburoase cate erau, dar nu intru in amanunte ... :( Poate o sa se schimbe ceva odata si odata; dar sa nu fie prea tarziu... :(