Digital Start-Set Piko

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Gam3

Moderator
Super Moderator
Trenulist
18 Iunie 2016
6.033
2.534
Iași
LOCATION
Iași
Salutare!
am analog si vreau sa trec pe digital,cu unul din aceste seteri: Digital Start-Set Premium cu 2 garnituri HO PIKO-57175 sau Digital Start-Set tren persoane cu BR 218 cod 57155.
Are cineva asa ceva sa ma lamureasca si pe mine cu mai multe informatii?
 
Salut. Eu am inceput de curand cu un start set BR218! Nu am ce sa-i reprosez mai ales ca am dat putin pe el si m-am ales si cu o statie digitala, la care ulterior am mai adaugat o alta locomotiva digitala. Deasemenea circuitul care iti vine cu setul il poti extinde fara probleme in viitor. In romania au fost achizitionate mai multe astfel de seturi si nu am auzit pe absolut nimeni sa aiba probleme cu ele.
Fireste la acesti bani sa nu te astepti la detalii exagerate ca la modelele "profi'! Pentru inceput este ideal un start set. Vei fi incantat de el in mod sigur. Cu timpul insa vei vedea ca pretentiile iti vor creste. Vei dori sa achizitionezi modele cat mai complexe si foarte bine realizate. Aici tu vei hotara unde faci compromisul, la calitate sau la pret. :roll: Slava domnului ca ai de unde alege.
 
Salut Florin.Decodorul de pe cealalta locomotiva e tot PIKO?Daca nu e,merge ok cu statia?
 
Salut, cealalta locomotiva este un obb 1143 care seamana foarte mult cu electrica noastra cea de tip bo-bo, dar este portocalie, nervurata si are usile dispuse altfel. Este produsa de roco, iar decodorul care l-am achizitionat separat este de la lentz. Nu am avut nici o problema, digi piko il recunoaste si functioneaza.
 
Am si eu o intrebare legata de Starter-Seturi digitale.

Vroiam sa trec la H0 si digital achizitionand starter-setul Piko acela cu locomotiva BR218 (id 57155) dar ieri sau alaltaieri am gasit la Roco acest starter set id 51230 mai multe informatii despre el gasiti pe www.roco.cc.
Diferenta de pret este de 200RON dar setul Roco are doua locomotive un ICE si un BR 218 iar calitatea detalilor locomotivelor si vagoanelor este superioara la Roco. Deasemenea modelisti de la Cluj spuneau ca Roco sta mai bine si la aparatura digitala decat Piko. Pe de alta parte sinele Roco (geoLine) sunt mai scumpe decat Piko A-Track si am inteles ca daca incepi cu un brand este bine sa ramai pe acelasi brand la sine.

As vrea sa mai veniti cu argumente pro si contra legate de cele doua seturi sa-mi fac o idee si eu si poate si altii care vor sa-si achizitioneze un starterset digital.

Va multumesc,
dan
 
Incompatibilitati?

<t>As vrea sa stiu daca exista incompatibilitati la aparatura digitala achizitionata de la firme diferite.<br/>
<br/>
Spre exemplu, daca as avea un starter-set digital de la Roco si as dori sa achizitionez locomotiva BR 55 de la Piko (sau alte modele) pot folosi decodorul Piko sau trebuie decodor Roco sau Lenz?<br/>
<br/>
dan</t>
 
compatibilitati

<t>Ca si standartul HO , unde toate modelele la aceasta scara sunt compatibile la tensiuni alimentare si sine (bineinteles cu binecunoscutele exceptii MARKLIN-alternativ si TRIX DC -diametru exterior roti mai mare)<br/>
Sistemul digital e compatibil , uite spre exemplu comanda digitala ROCO a lui Gam3 ce functioneaza cu majoritatea de locomotive PIKO si ceva ROCO impreuna. Diferentele la decodoare sunt de functii suplimentare implementate in acestea , asa cum sunetul pt G7 , nu functioneaza fara<br/>
decodorul multiprotocol Motorola , ce are o mufa speciala in care intra priza de la modul sunet.<br/>
Singura problema de la noi , legata de ROCO , este lipsa unui furnizor de sine , care sa aibe toate modelele R1 ,R2,R3, R4 , DREPTE , MACAZE ,<br/>
w3 , DKW etc . Exista insa clipsuri de nivel PIKO- ROCO , dar de la PIKO nu vei gasi terasamentul de plastic sau cauciuc , cu care vine setul Roco.<br/>
Startsetul ROCO , de care ai pomenit , cu 2 garnituri , fara discutii e bun la pret , dar ... gandeste cum te extinzi apoi . <br/>
Si in final , si fanii ROCO digital o sa-mi sara in cap , prefer o telecomanda infrarosu PIKO , ff puternica , decat o comanda prin cablu ROCO, desi aceasta are cateva avantaje clare daca este cu afisare ...<br/>
Si inca un amanunt , pe traseul digital comandat de telecomanda infrarosu , daca apesi icon locomotiva si "0" , poti comanda din asta orice locomotiva analog exact ca din variatorul viteza si sens , si cu stop instantaneu . Sa ne spuna si Gam3 , daca poate face asta cu "soarecele" ROCO , desi n-ar mira sa nu se poata.<br/>
Dar Dane , pana in decembrie ai timp sa le invarti pe toate fetele.<br/>
rally</t>
 
Salut!
Eu nu am nicio problema cu compatibilitatea dintre statia Roco si decodoare si sine.Eu am asa ceva:
1. 4 locomotive cu decodoare PIKO Multiprotocol-decoder "Hobby";
2. 2 locomotive cu decodoare Lenz Gold;
3. Sistem digital Roco multiMAUS.
Din aceste 6 locomotive cu decodor doar la 3 am avut mufa din fabricatie pentru decodor.Mai urmeaza inca 2 digi-talizari tot cu decodoare PIKO.Nu am avut nicio problema pana acum,si nici nu cred ca o sa am.
Acesta e set vrei sa il cumperi?
.
 
mda ala este startsetul. la 190 euro (putin mai mult de 800RON la Trainergy) mi se pare convenabil.

Am vazut ca nimeni nu comercializeaza GeoLINE inca, dar vremurile se mai schimba. Trebuie. :).

Oricum locomotivele o sa le iau de la Piko (cu exceptia celor elvetiene care Piko inca nu le produce) ca la roco steamurile sunt duble ca pret. :)

Inca o intrebare: a incercat cineva sa alimenteze locomotivele electrice prin pantograf?
 
o buna parte din locomotivele electrice au o astfel de optiune in sensul ca au un mic comutator undeva care odata actionat le permite sa culeaga curentul prin intermediul pantografului, intrerupind in acelasi timp alimentarea de la una din sinele caii de rulare. din cite stiu eu locomotivele de start set nu au acesta optiune. de asemenea nu stiu daca locomotivele la scara N au o astfel de posibilitate, dar teoretic e posibil. in schimb pot sa-ti spun ca locomotivele cumparate separat (nu in start seturi) in mare parte au aceasta posibilitate atit cele de HO cit si o parte din cele pe TT (locomotiva CROCODIL de la TT de care s-a tot vorbit pe acest forum are cu siguranta acest dispozitiv undeva deasupra linga pantograf, destul de bine camuflat).
 
Pantograf

<r>Multumesc pentru informatii.<br/>
<br/>
Am vazut ca marea majoritate a locomotivelor electrice au aceasta optiune, dar nu stiam exact cum se realizeaza. Creadeam ca se intrerupe alimentarea curentului de pe ambele sine si nu stia cum trebuie sa fie firele suspendate asezate astfel incat sa permita alimentarea +/-. Ma interesa si daca cineva a incercat sa stiu si cat de greu este de realizat <E>:D</E> .</r>
 
ce anume sa incerce? nu e foarte clara intrebarea. sa incerce sa faca o locomotiva care nu are aceasta posibilitate sa functioneze folosind pantograful pentru alimentarea cu curent?
da, se poate. eu am un prieten bun care a facut o locomotiva electrica model mai vechi care nu avea din fabricatie posibilitatea sa se alimenteze prin pantograf, sa se alimenteze astfel, si tot el a realizat intreaga catenara de pe circuitul lui. asta se intimpla acum vreo 10 ani pe 9 mm daca imi aduc bine aminte si totul era foarte bine realizat. omul e un meserias in domeniul machetismului si imi pare rau ca inca nu s-a inregistrat pe nici un forum...
inca incerc sa-l conving sa intre pe acest forum. am avea de invatat ceva de la el!
 
Salut!
Rally a scris
Vezi ca am mai adaugat ceva la raspunsul meu de mai sus , si te intrebam daca poti programa alimentarea traseului digital ca sa comanzi loco analog din "soricel"
rally
Inca nu am incercat,am fost prin cu altele.(locoCFR)
Referitor la alimentarea prin pantograf noua locomotiva CFR dispune de aceasta optiune,daca nu ma lasau acumulatorii la camera faceam niste poze sa vedeti tavanul locomotivei si pantografele.Si eu am de gand sa fie tot traseul electrificat si sa fac in asa fel incat sa rezolv cu locomotivele care nu dispun de posibilitatea de alimentare.
gam3
 
Alimentare prin pantograf.

<t>Se pare ca folosirea pantografului pt alimentarea motorului locomotivei e mai simplu decat pare.<br/>
La motor iti vin doua fire de alimentare de la sine. Intrerupi una din cele 2 sarme , de preferat cu un microswitch ca sa nu desfaci din nou locomotiva cand te saturi de catenare .<br/>
Polul intrerupt il al sinei il legi la catenara. Masori inainte ca sa fii sigur ca n-ai facut vreun scurt,<br/>
Si acum urmeaza partea delicata... pantograful ce se leafa printr-o sarma la motor.<br/>
Sunt pantografe doar de forma (si ieftine) care chiar daca obtii curent prin ele , nu exercita o presiune constanta pe catenare ceea ce va duce la intreruperi ale motorului.<br/>
Sunt oferte de pantografe de la 20 pana la 40 de euro / buc , care cred ca pot prelua curentul constant si fara intreruperi.<br/>
Singura loco care stiu ca are din fabricatie posibilitatea preluarii curentului prin pantograf e GG1.<br/>
rally</t>
 
Salut!
Referitor la alimentarea locomotivei prin pantograf,am o singura locomotiva,Roco, care dispune de aceasta optiune din fabrica , dar inca nu am incercat pentru ca locomotiva nu prea a stat pe acasa.Iata tavanul locomotivei cu conectorii:

Pantograful:

Si locomotiva fara carcasa:

Cam peste o luna am sa vad si eu cum va functiona cu catenara si sa dau mai multe informatii,pana atunci poate stie mai multe si altcineva si sa ne inpartaseasca si noua.
 
Nu vreau sa fiu indiscret, si stiu ca e am oftopic dar de unde ai facut rost de 3400le ala(daca nu ma insel) ca de sus cel putin pare splendid?? Este modificat din altceva sau constructie proprie?? Si apropo la sine: nu va recomand Roco Geo Line deoarece am inteles a terasamentul nu mai este cauciuc ci plastic iar sina propriuzisa este mai ingusta, in schimb recomand Piko A-Gleis deoarece au 2,5 mm inaltime,stiu a nu este conform proportiilor, dar mai exista si unele vagoane care pe inaltime de 2,1mm a sinei lovesc traversele producand un sunet enervant de deraiere.
 
Salut,

sunt incepator in ale modelismului feroviar, singura mea legatura cu acesta ar fi ca acum vreo 20 de ani am primit un trenulet PIKO (destul de simplist, cu loco si 2 vagoane calatori pe un circuit rotund). Acum, pentru junior, caruia as vrea sa ii induc acesta mirifica placere a trenuletelor, as vrea sa cumpar setul acesta de la PIKO: Digital Start-Set Premium cu 2 garnituri HO PIKO-57175.
Stie cineva mai multe despre el?
Are decodoare pt fiecare loco in parte?
Sinele de la acesta se pot lega de sinele vechi PIKO?

Multumesc anticipat.
 
@costeniuc
Setul are 2 garnituri, la care fiecare loco e cu decodor. Practic montezi sina si-ii "dai carbuni" in digital, comandandu-le din telecomanda infrarosu.
LA sinele vechi vei renunta pe parcurs , dar daca vrei sa le legi de traseul Premium, complex de altfel, folosesti sina adaptoare 55207 :
http://www.jucarii.com.ro/prodlist.php?ctg=sc&pag=2