Nebunia lui Gam3

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ti-am scris si dincolo

Salut

Muncesti nu te joci!

Se inalta peronul? Nucred ca asta vrei.
Daca pui terasament adu peronul la inaltimea scarii vagonului (nu vine Mohamed la munte...) punand ceva sub el.
Aceiasi problema o sa o aibe si COObra daca nu "ridica" gara.
Daca te uiti la desenele mele de la "Planuri pentru cladiri la scara H0" ai sa vezi ca baza cladirii este la acelasi nivel cu partea de jos a traversei.
Piatra pusa intre traverse se continua, la acelasi nivel, pana langa cladire.
Aducand piatra lanaga cladire acoperi si "luftul" intre baza cladirii si planseta.
Un sfat: pune terasament numai in afara garii. In gara piatra este la acelasi nivel intre sine si intre linii.
Mai rar ai sa vezi terasament in gara sau numai in cazul in care linia se dubleaza etc etc.

Cred ca ai mai vazut asta
http://www.ferendeci.com/trains/

LDH
 
Salutare!
Cateva poze cu garile care au fost "bransate" la lumina.
Aceasta halta e de o seama cu locomotiva NOHAB si vagoanele SCHICHT,care e primul meu StartSet

Vedere de ansamblu, cu toate luminile aprinse:

Gara BURGSTEIN,echipata cu 2 leduri de 9 mm,unul alb si unul albastru:


.
Un filmulet cu marfarul meu,cu tractiune dubla,tras de BR185 & BR189:
http://www.sendspace.com/file/mftl6i
 
LDH a spus:
Ei da la DC!
Eu am gasit o schema pe un forum si vreau sa stiu daca este buna
Cel ce a postat-o spune ca functioneaza, a pus si cateva poze cu locomotiva, o americana

luminilocomotiva.jpg


Electronisti! Va astept cu comentariile

LDH

Schema este pentru analogic si are rolu de a aprinde luminile inainte de a pune locomotiva in miscare , si in plus stabilizeaza cat de cat tensiunea pe led-uri indiferent de viteza cu care se circula. Dezavantajul ar fi ca mananca in jur de 3V , deci ideal ar fi ca alimentarea sa se faca cu 3V in plus. Este o inovatie proprie si functioneaza. Am aplicat schema pe locomotiva din avatar (ceva IUGO ..) si cu greu am inghesuit si intr-un E69
 
sir_vaska, daca nu pun becul de 3 volti sau\si am mai putine leduri albe sau mai multe, teoretic pare a nu fi nici o problema conform acestei scheme. am dreptate sau imi scapa ceva?
la ce tensiune de alimentare se aprind ledurile fara ca locomotiva sa plece de pe loc?
 
sir_vaska, daca nu pun becul de 3 volti sau\si am mai putine leduri albe sau mai multe, teoretic pare a nu fi nici o problema conform acestei scheme. am dreptate sau imi scapa ceva?
la ce tensiune de alimentare se aprind ledurile fara ca locomotiva sa plece de pe loc?
schema pare a fi interesanta...
 
Cred ca se va supara @gam3 pe noi ca ii poluam imaginea subiectului cu off topic.
La bec se poate renunta , la mine lumineaza interiorul locomotivei. Iar pt modificarea tipului sau nr de led-uri trebuie recalculata rezistenta care limiteaza curentul. Ideal ar fi cate o rezistenta pentru fiecare led , dar ca de ex in locomotiva electrica E69 abia am reusit sa inghesui si montajul cu una singura.
 
Salut!
Lumina a iesit asa de intensa din cauza ca ma "joc" cu camera foto.
Am setat camera la un timp de expunere indelungat.
Sir_vaska,nu ma supar si nici nu ma deranjeaza,sper ca indiferent de ce se vorbeste aici sa fie de folos cuiva.

Gam3
 
scuze!
acum am observat ca mesajul meu a intrat de mai multe ori! am avut probleme cu netul, nu am reusit sa pun mesajul pe forum si am incercat de mai multe ori dupa care am renuntat... se pare ca totusi, pe cai nebanuite, mesajul s-a ,,retinut" undeva si a aparut mai tirziu. :p

sir_vaska, nu mi-ai raspuns la ce tensiune de alimentare se aprind ledurile fara ca locomotiva sa plece de pe loc. multumesc.
 
LED-urile se aprind la prima treapta , care este mai mult decat suficienta. Tensiunea minima este cea de deschidere a LED-ului , in jur de 3V (nu exista o tensiune fixa , caracteristica principala a unui led fiind intensitatea si nu tensiunea).
Tensiunea pe LED este de fapt caderea de tensiune si variaza usor (neliniar) in functie de curentul(intensitatea) ce trece prin acesta
 
Salutare!
Achizitii noi:
Vagon cu plug

Locomotiva electrica Bo-Bo CFR














Pe cand am sa vad atasata o garnitura de etajate,Rally?
Gam3
 
Salutare!
Am lasat asa un suspans :evil:,sa vad ce parere aveti.
Este vorba de o locomotiva Roco professional -OBB 1043 009-8. care a fost cumparata de la Ionut Trif din Cluj si a costat 690 de RON.
Asa arata de noua:

Cand am fost la Braila am vazut in gara la Faurei aceasta locomotiva:

Asa ca am tratat problema cu D-nul Savin. Cum a iesit?

Stiu ca nu este la fel cu cea reala dar cum am vrut neaparat sa am o locomotiva CFR, vopsirea OBB-lui a fost singura optiune.Era inca la Cluj si stiam ca va ajuge sa fie vopsita in culorile CFR.
Vopsirea si inscriptionarea ma costat 45 lei.
Nu stiu ce parere aveti voi,dar eu nu regret deloc vopsirea "masinii"
In lipsa altei optiuni de a cumpara material rulant Romanesc eu in continuare voi apela la D-nul Savin,chiar am de gand sa mai cumpar una identica daca gasesc, sa am 2 locomotive.
Acum vreau sa cumpar una diesel.
 
Ma intrebam de unde?

<r>Cand am vazut prima poza am ramas..... <E>:shock:</E> .Ulterior am vazut ca unii sunt profesori!Vreau sa va spun ca cel putin din poza,nu-ti dai seama ca este vopsita <E>:!:</E> Bravo!Ar fi interesant daca ne-ar spune si noua cateva secrete din arta vopsirii caroseriilor din material plastic.... <E>:wink:</E></r>
 
Eforturile depuse incep sa aduca rezultate....

<r>Dupa aproximativ 4-5 luni de munca am reusit sa ajung in faza in care am folosit toate materialele achizitionate de la Raly,construind o gara la scara de 1:87,cu 6 linii,pe o placa de 220cmx63cm.Nu am sa intru foarte mult in detalii,intrucat se afla in faza'' la rosu''si nici nu am posibilitatea sa postez poze momentan <E>:cry:</E> ,insa sper sa rezolv asta cat mai repede <E>:wink:</E> .Gara este construita pentru sistemul analog,ceea ce a necesitat oarecum scheme destul de complexe si un tablou de comanda,ce contine 26 butoane <E>:shock:</E> ,gara fiind impartita in 15 segmente.A fost complicat faptul ca tabloul de comanda nu este montat pe placa unde sunt sinele,ci este detasabil,fiind cuplat la reteaua electrica a garii,printr-un cablu de calculator,cu mufa cu 20 de iesiri <E>:idea:</E> <E>:!:</E> <E>:!:</E> In seara asta am incercat-o si totul functioneaza perfect <E>:p</E> <E>:p</E> <E>:p</E>.i\In sistem analog,locomotivele stationeaza unde vor,in timp ce alta loco defileaza in voie.... <E>:p</E> Am si muncit cateva nopti bune <E>:shock:</E> <E>:shock:</E> <E>:!:</E> Revin cu detalii cand voi putea posta imagini!<br/>
<br/>
Topicul lui DAN CFR :<br/>
<URL url="http://www.takeforum.com/hobbies/viewtopic.php?p=2114&mforum=hobbies#2114"><LINK_TEXT text="http://www.takeforum.com/hobbies/viewto ... bbies#2114">http://www.takeforum.com/hobbies/viewtopic.php?p=2114&mforum=hobbies#2114</LINK_TEXT></URL></r>
 
Salut
Pt. Gam3:
- super transformarea si chiar daca nu este total conforma cu realitatea tot este ceva de exceptie. Felicitari vopsitorului si "la mai mare" detimatorului
Pt. Dan:
- asteptam pozele si poate eventual o schema electrica a garii

Razvan
 
Salut,
B74MRV a scris
super transformarea si chiar daca nu este total conforma cu realitatea tot este ceva de exceptie. Felicitari vopsitorului si "la mai mare" detimatorului

Asa la prima vedere, imaginea e in oglinda intre loco.adevarata si asta mica,spunea cineva de pe celalalt forum nu stiu cate chestii care nu se portivesc,trebuie sa fie si ceva carcotasi.La mai mare ar fi sa mai cumpar una si una dintre acestea:

si sa fie si ea aranjata,ca sa iasa asa

ca in baza unei comenzi de 100 de bucatii.......

DAN C.F.R. a scris
Cand am vazut prima poza am ramas..... .Ulterior am vazut ca unii sunt profesori!Vreau sa va spun ca cel putin din poza,nu-ti dai seama ca este vopsita Bravo!Ar fi interesant daca ne-ar spune si noua cateva secrete din arta vopsirii caroseriilor din material plastic....

aici sa explicat:
http://www.takeforum.com/hobbies/viewtopic.php?t=27&postdays=0&postorder=asc&start=60&mforum=hobbies[/quote]
 
Buna Rally,
Aceasta locomotiva este pe stoc la PIKO, cand se face urmatoarea comanda :?: :?:
http://www.piko.de/produkt_db/check.php?page=detail&grand_id=3&parent_id=6&child_id=2&id=57214
Tot asa va arata si la mine :D :D