Diorama mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
se taie la fel de bine, depinde ce unelte folosesti, grosimea fiind specificata in milimetri, anterior, de catre colegul alexvusdea.
 
Am primit de la 2 fosti TT-isti (cumnatul si tatal lui) niste pagini dintr-o revista veche (cred ca Tehnium) cu niste scheme foarte interesante de automatizari pentru analog:

DSCF5481.jpg


DSCF5480.jpg


Pacat ca din poze nu pueti intelege prea multe dar le voi scana daca este cineva interesat sa le studieze.
 
Am reusit sa mai dezgrop niste mumii si incerc sa le aduc la viatza:

De la Gutzold BR64

DSCF5496.jpg


DSCF5494.jpg


De la Piko BR50 (din bachelita , cine stie cati ani are...)

DSCF5497.jpg


DSCF5498.jpg


E44 de la piko, tot bachelita, tot bunica

DSCF5502.jpg


DSCF5501.jpg


Toate functioneaza dar cu mici probleme. sper sa le pot remedia. Daca nu cred ca Lok se va muta la mine!! sau eu la el :D
 
pe unde le descoperi frate? astea sunt tinere sau vechi sperante? :D
din prima scoti ceva sigur. daca merge si bine ai sanse ai o piesa frumoasa. din celelalte ma indoiesc ca mai faci ceva competitiv. adica piese care sa merite atentia la pretentiile de azi. poate doar pentru colectie...la muzeul cailor ferate macheta.......... :wink:
 
Arata foarte interesant traseul liniilor, totusi eu as avea un sfat, in partea de " jos " unde se termina cele 4 linii "moarte' ai putea incerca sa pastrezi 2 linii principale, acum cele 2 linii se unesc intr-una singura apoi se despart iarasi in 2, daca ai avea permanent 2 ai putea rula fara probleme 2 garnituri in acelasi timp, e pacat ca 90% din circuit ai 2 linii principale iar aici una singura.
 
A venit si BR86!!!!!!!

DSCF5530.jpg

DSCF5529.jpg


Si E244 ca E144 se plictisea singura...

DSCF5513.jpg


Garnitura Shell din Piko si Lima

DSCF5518.jpg


Transportoare auto Lima

DSCF5517.jpg


Vagon spaniol

DSCF5531.jpg


Macara Fleischmann

DSCF5523.jpg


Si altele...

DSCF5522.jpg

DSCF5525.jpg

DSCF5524.jpg