Caile Ferate "La Ursu"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
cred ca intra doar buda de la gara... :D ar cam trebui marit spatiul, sau sa iei o garita de la auhagen si sa mai tai din platforma ei.
 
mpursu a spus:
Acum ma gandesc la o gara, plasata langa liniile drepte din stanga. Problema este ca distanta dintre linia exterioara si marginea mesei este de 11cm :D. Ce gara s-ar potrivi in acest spatiu?

Singura solutie este sa cauti la producatori, KIBRI stiu ca face asta, si sa vezi ce dimensiuni are o gara.
Ce ar fi potrivit? Depinde numai de tine ce tip de gara doresti si, mai ales, sa se incadreze in spatiul pe care-l ai la dispozitie.

In principiu nu ai avea nevoie de o gara in adevaratul sens al cuvantului. Poate fi si un punct de oprire avand in vedere vecinatatea cu depoul. Mai trebuie sa iei in calcul ca nu poti pune inca un peron iar garnitura de calatori trebuie sa opreasca mereu la linia I.

Cam greu de dat o solutie :D
 
mpursu a spus:
Ceea ce doresc eu sa stiu in primul rand este latimea ei, cu placa de baza cu tot, fiindca fac cercetari in vederea gasirii unei gari cu latime maxima de 10.5cm pentru Caile Ferate "La Ursu".

Vad ca revine in actualitate problema ... statiei, sa-i spun asa deoarece nu stii daca o sa fie gara, halta sau punct oprire.

Daca te incumeti sa lucrezi am planurile 1:1 pentru 1:87 in format pdf al unei statii de pe la noi.

Dimensiuni in plan 162 x 100 mm.
 
Salut!Imi place cum ai facut aranjamentul avand in vedere spatiul de care dispui.Cand te referi la gara,cred ca vorbesti de cladirea de calatori a unei statii de cale ferata...
O cladire ar incapea daca scoti copacii aia...sau te referi la liniile drepte din traseul circular aflate chiar in margine? :?:
 
Nu am planuri pentru construirea unei diorame intr-un viitor apropiat, deci Caile Ferate "La Ursu" raman deocamdata in stadiul de montare/demontare pe/de pe masa din camera mare. Nimic nu este fixat, ci doar asezat pe materialul verde care, cu putina bunavointa, imita iarba :D, sub care se afla o patura groasa care mai absoarbe din sunet. Mai incolo... cine stie ;)...
 
Salut!Nu cred ca e locul prea potrivit pentru cladirea statiei de cale ferata,avand in vedere ca in fata ei se va afla un macaz....
E doar o parere... :D
 
A sosit gara
yahoo.gif
!!! Mi-a fost adusa de un Mos Nicolae mai grabit (adica a ajuns la mine cu cateva saptamani inainte de sarbatoare :D); este gara Kirchbach, produsa de Faller (nr.art.110104); latimea ei este de 10.3cm, deci se va potrivi exact in locul stabilit :aplauze:. Inca nu am montat-o, deci cele 144 piese din plastic in 6 culori, cele 24 de ferestre transparente si hartia pe care sunt tiparite perdelele stau cuminti in cutia invelita in folie de plastic :D