Intalniri ale Asociatiei, imagini

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salve trenulisti !!! :D
Intalnirea de ieri a "clubului" a fost un succes . Definitivarea DIORAMEI pt expozitie, cu atasarea "ciresei de pe tort" :lol: iluminarea.
Sincer sa fiu, in poze arata groaznic cu acele pete maro, dar in realitate e SUPER !!! Ca sa nu mai zic de acele efecte de weathering arta realizate de SSI.
Trebuie sa remarc o usoara tendinta de specializare a membrilor nostri, ceea ce nu poate fi decat bine.
Cuvantul zilei de ieri a fost "donatie" , si deja cu se s-a cumparat incepem sa stam bine la capitolul scule. Mai ales ieri, donatia lui Sesamcave o freza Kinzo ne-a fost de un real ajutor.
Dar trebuie mentionati si robert cu surubelnite si patent, lok cu becurile, Gina cu pahare si cesti "personalizate" cu numele noastre de forum (dar asta cu scopul de a-si lasa fiecare paharul curat ... :twisted: )
Set de pile si set de pensule de la alex vusdea si eu cu unele maruntisuri.
pcg a montat bancul de lucru pt taierea materialului de module. Mai multi am montat kiturile de lampi Viessmann.
Ce mai tura vura a fost o frenezie modelistica :!: :!: :!:
rally
 
da, dar trebuie mentionati si rally fara de care stilpii ar fi stat la orizontala, el practicind gaurile pt acestia si, cu obsesia pt ordine si disciplina, robertanasa, care a dus toate chestiile care erau in plus in spatele camerei :D
 
salut
asa arata bancul de lucru pt taierea materialului de module montat de pcg



si am sa mai postez si eu cateva imagini cu iluminarea dioramei



















alte imagini

















 
Incep prin a spune ca nu stiu daca am pus unde trebuie pozele. Daca nu e OK se pot muta in alt topic sau facut unul nou.

Prin urmare: Targul de turism 2007 (din pacate incepem cu poze din ziua a 2-a, inca le asteptam pe cele din prima zi)

Radu, Silviu, Robert

HPIM0427.jpg


Nelipsitii nostri admiratori

HPIM0430.jpg


Gina

HPIM0428.jpg


Robert si Silviu

HPIM0434.jpg


Standul

HPIM0431.jpg


Dezbracatu' n-a stat la poza...

HPIM0435.jpg


Si o poza cu G-urile

HPIM0440.jpg
 
Si astazi ne-am intilnit cei drept intr-o formula mai redusa ca data trecuta dar absentele motivate ale unora dintre noi au fost suplinite prin prezenta lui Amiel iar mai pe seara cu prezenta lui Dan CFR,astazi ne-am propus in afara de stringerea cotizatiei (intradevar Rally isi merita cu brio rolul de casier intrindu-si cu adevarat in rolul acestei functii,asa sa fi si pe viitor) si diverse discutii legate de activitatile clubului sa incepem amenajarea sediului clubului.Prezenta de astazi a fost urmatoarea:Alex Vusdea,Radu si Gina Sofran,Silviu20061,Rally,Pcg,Lok,Connector XP si cum am amintit mai sus Amiel si Dan CFR .S-au achizitionat lampile cu tuburi fluorescente ,prize ,intrerupatoare ,prelungitoare ,cabluri ,stechere ,aspirator ,OSB,scule si alte lucruri necesare pentru club,Pcg a adus un calculator ,tastatura ,maus ,Rally monitorul ,in concluzie astazi sau miscat lucrurile exceptional de bine ,sa instalat lumina necesara , veti vedea in fotografii dar va trebuii sa facem ceva cu fumatul ca era un fum de se taia cu cutitul ,probabil si praful care se ridica de pe sapa de ciment asa ca unele poze sunt neclare ,probabil ca si de la aparat ,data viitoare vom face poze mai cu rabdare si nu pe fuga .Ar mai fi de aranjat cite ceva ,de facut curatenie ,ceva pe la electrice de montat .Dar iata pozele .
Inainte de a se monta lumina si restul,cam asa arata spatiul destinat clubului nostru:
IMG_0958.jpg

IMG_0959.jpg

IMG_0960.jpg

IMG_0961.jpg

IMG_0962.jpg

IMG_0963.jpg

IMG_0964.jpg

IMG_0966.jpg

IMG_0967.jpg

IMG_0968.jpg

IMG_0969.jpg

Intre timp ce eu ,Alex si Amiel eram la tirguieli ceilalti s-au apucat de treaba .
IMG_0970.jpg

Am aparut si noi cu prima transa de cumparaturi :aspirator ,saci pentru aspirator de rezerva din hirtie ,Osb de 9 mm si 11 mm.
IMG_0971.jpg

Dupa ce sau adus in sediu osb-ul sa luat o mica pauza dar imediat sa inaugurat noul aspirator de catre "Il Presidente"Radu si de catre Rally.
IMG_0972.jpg

IMG_0973.jpg

IMG_0975.jpg

IMG_0976.jpg

IMG_0995.jpg

Intre timp am admirat intrerupatorul pus de catre "Il Presidente "-"El Lider Maximo"Radu

:D ,lasind gluma la o parte este bine ca au pus mina sa faca ceva mai toti indiferent ca se pricep sau nu .
IMG_0974.jpg

IMG_0977.jpg

IMG_0979.jpg

Intre citeva montari de prize ,intrerupatoare si lampi fluarescente sa instalat si noul calculator ,noroc cu Lok care se pricepe la instalatiile electrice care a dus tot greul montajului lampilor dar si Pcg care a montat si el prize ,intrerupatoare si corpuri de iluminat ,bineinteles ca nu putea lipsi de la montaj ghiciti cine :Radu si Rally
IMG_0984.jpg

IMG_0985.jpg

Amiel si Rally intr-o mica discutie pe diferite teme:
IMG_0980.jpg

IMG_0981.jpg

Pcg efectuind deja primul service la noul calculator ,respectiv curatarea acestuia .
IMG_0982.jpg

Alex prin zona calculatorului dupa ce a efectuat un mic studiu asupra acestuia.
IMG_0983.jpg

O poza de grup.
IMG_0986.jpg

IMG_0987.jpg

Iata si sculele cumparate :
IMG_0988.jpg

IMG_0989.jpg

IMG_0990.jpg

IMG_0991.jpg

IMG_0996.jpg

Iata si pe al doilea invitat al nostru Dan CFR
IMG_0994.jpg

IMG_0993.jpg

IMG_0992.jpg

Evident ca nu se putea ca si la aceasta intilnire Lok sa nu mestereasca ceva legat de trenulete
IMG_1002.jpg

IMG_1001.jpg

Cam asa ar fi despre intilnirea de astazi ,daca mai sunt ceva completari de facut sau am omis ceva va rog pe cei care ati participat sa interveniti.
 
Salutare la toata lumea!

Am avut mare intalnire mare!

Azi l-am serbat pe Radu pentru ca maine e ziua lui. LA MULTI ANI!!!
IMG_3318m.jpg


I-a priviti ce minunatie de tort a avut
IMG_3312m.jpg


IMG_3316m.jpg


Mie mi-au placut cuplele, frate! Super gustoase!
IMG_3336m.jpg


Dupa ce-am petrecut un pic, pcg si Radu au demontat un BR 218
IMG_3332m.jpg


Apoi am avut sedinta.
De la stanga la dreapta: lok, sesamcave, alex, silviu si gina
IMG_3354m.jpg


SSI, cristi_tren, pcg
IMG_3319m.jpg


costel, lok, Iuliana, gina si Rally
IMG_3373m.jpg


Coobra
IMG_3369m.jpg


Dupa aceea Coobra si lok s-au apucat de primele module ale clubului
IMG_3379m.jpg


Bineinteles sub stricta supraveghere a lui Rally
IMG_3380m.jpg


Dragi colegi, am rugamintea sa mai puneti si voi poze de la intalnire pentru ca din cate am vazut cand am ajuns acasa, n-am facut prea multe poze.
:wink:

Pa!
 
Salut,iata ca astazi am avut mai multe motive pentru a ne intilni la club ,l-am serbat pe "El Presidente Lider Maximo"Radu ,sa ne traiesti si La Multi Ani ,am pus la punct citeva probleme ,sa strins cotizatia si in sfirsit sau luat liniile cu care vom face primele module si bineinteles ca ne-am apucat de constructia primelor module ale clubului 8) ,dar iata si poze de la aceasta intilnire care a fost foarte productiva .

@robertansa
Iuliana este numele sotiei lui coobra :wink:
IMG_1033.jpg

IMG_1034.jpg

IMG_1035.jpg

Casierul Rally facindu-si meseria ,adica colecta de bani pentru club aferenta cotizatiei
IMG_1036.jpg

IMG_1037.jpg

Si o raritate ,un vagon de mijloc CFR ,felicitari noului proprietar :D ,asteptam sa vedem si capetele :wink:
IMG_1038.jpg

IMG_1039.jpg

IMG_1040.jpg

Si daca la o intilnire nu se depaneaza ceva inseamna ca ceva nu este ok :D
IMG_1041.jpg

Evident ca unde sunt doi puterea creste si .......boghiul iese fara probleme
IMG_1042.jpg

Ceva material de studiu pentru club ,foarte interesant si util
IMG_1043.jpg

IMG_1044.jpg

Apare si lok
IMG_1045.jpg

IMG_1046.jpg

IMG_1047.jpg

IMG_1048.jpg

Evident astazi in centrul atentiei a fost Radu
IMG_1049.jpg

IMG_1050.jpg

Si in sfirsit se incepe constructia primelor module
IMG_1051.jpg

IMG_1052.jpg

IMG_1053.jpg

IMG_1054.jpg

IMG_1055.jpg

IMG_1056.jpg

IMG_1057.jpg

IMG_1058.jpg

IMG_1059.jpg

IMG_1060.jpg

IMG_1062.jpg

IMG_1063.jpg

IMG_1064.jpg

IMG_1065.jpg

Si a aparut si materialul de cale de rulare PIKO
IMG_1066.jpg

IMG_1067.jpg

IMG_1069.jpg

Rally la treaba
IMG_1068.jpg

IMG_1070.jpg

Si primele doua module la gata ,mai sunt ceva mici retusuri de facut dar pentru inceput este bine ce sa realizat
IMG_1071.jpg

Cam atit pentru intilnirea de astazi .


Numai bine si ne vedem la proxima intilnire sa continuam lucrul la module .Mai avem de luat cite ceva ,letcon ,fludor,lame pentru fierastraul pendular ,ceva cusaci de brad uscat ca cei luati astazi si daca o mai fi ceva de luat sa spuneti si voi .
 
La multi ani! Sa ne traiasca multi ani. Foarte frumos ce ati realizat ieri. Imi pare rau ca nu am fost si eu pe acolo.
 
Si a fost sambata 9 februarie 2008 si ne-am intalnit la club.

Prezenti: alexvusdea, COObra, Gina, Iuliana, LDH, lok, pcg, Radu, rally, robertanasa, sesamcave, Silviu 20061 si Tchisake

Multi, putini astia am fost.

Ajunsi la locul faptei Silviu, lok si io ne-am apucat, cu manecile suflecate, sa "plantam" mesele si cele doua module in centrul camerei clubului cu ganduri bune, adica vin baietii si ne apucam de lucru.

Gandurile au fost dar lucrurile nu au decurs chiar asa cum am vrut.
Sa nu anticipam.

Cand au aparut si ceilalti ne-am apucat de lucru :D

Evident ca am inceput prin a vedea ce mai este nou, vechi si cum mai ruleaza modelele.
pcg-ul a pus in functiune o statie ECos-ESU, daca am retinut bine, care ne-a impresionat prin design, revenirea automata a butoanelor, baterii in caz ca se intrerupe curentul si tinutul in punga :D, al statiei evident, asta pana s-a convins ca nu poate butona prin punga.

Au existat discutii pro si contra calitatilor acesteia



A aparut, tot din sacul lui pcg, un BR03 care a incercat sa ruleze pe R1 si R2 cu sunet, locomotiva cu sunet nu liniile. A reusit cat de cat cu tenderul inainte.
Interesant a fost ca ruleaza cu sunet nu numai in sistem digital ci si pe un circuit analog.
Daca ar fi sa puna un mecanic si un fochist probabil ca ar trebui sa-i puna pe carbuni in tender cu cate o telecomanda in mana ca in marchiza canci.
Acolo troneaza un maaaaaaaaaaaare difuzor.
Nu ne-am uitat in tender sa vedem daca are montat un subwoofer si nici nu am cautat CDplayer-ul.

Unii au preferat sa faca opinie separata.
Nu-i banuim ca ne-ar fi barfit si credem ca au dezbatut prbleme delicate ale clubului adica subiecte la ordinea zilei:
"Cine vorbeste primul duce gunoiul"
Altii s-au ascuns in spatele altora ca sa nu apara in presa



Normal ca lumea este deranjata cand te vede ca umblii cu aparatul de fotografiat si incerci sa surprinzi personajele in diferite ipostaze asa ca si-au mai aprins cate o tigara de suparare :D



Ei si cum ne desfasuram noi activitatea in cel mai grozav spirit de club ne trezim ca se face curent in camera.
Stiind ce am patit la ultima intalnire si cat am stat bolind tocmai ma pregateam sa ma lansez in folclor romanesc cand o voce de femeie pe niste tonuri inalte de credeam ca se sparg becurile si canile de plastic din cauza vibratiilor intreaba

"Al cui este Citroenul ala parcat ca nu pot sa ies?

Ma pregateam sa-i arat, daca vrea sa iasa, ca sta cu spatele chiar la WC dar mi-a luat-o inainte COObra ca deh mai tanar si uitand ca este si Iuliana acolo

"Citroenul ala Mitsubishi?"

Avand impresia ca este luata peste picior domnisoara mai urca doua octave determinandu-l pe COObra sa se poarte de o politete iesita din comun. Dupa ce i-a adresat un "Si nu mai tipa" nu mai stim ce s-a intamplat deoarece au inchis usa dupa ce au iesit pe scari iar noi am trecut la probelemele noastre modelistice.

Revenim dupa o mica pauza :p
 
Cum ziceam am trecut la treburile noastre modelistice care s-au rezumat, doar pentru putin timp, la facut cateva poze cu materialul rulant existent.
Rally a facut tot posibilul sa-i demonstreze lui pcg ca el, cu savoniera lui electronica, face poze mai repede si mai bine.
Asteptam pozele.
Eu de ale mele ce sa zic?
Au virat putin in albastru. Nu dau vina pe COObra care a venit albastru de jos. Probabil a avut un schimb foarte amical de cuvinte cu domnisoara. Ma intreb daca au schimbat numere de telefon , carti de vizita ca de amabilitati sunt sigur.

Si uite asa au aparut in prim plan

781 Malaxa, E44 si Croco



Croco si BR118



E44 in tandem cu 781



Trei "de muzeu" E44, 781 si BR118



Malaxa 781 singur si frumos







Croco si BR03 tunat



Iar in gara a venit un vagon platforma cu o incarcatura speciala



Dupa pauza de foto am trecut la macheta clubului.
Nu aveam lumina suficienta asa ca mesterii COObra, pcg si alexvusdea au facut lumina. Ne-au luminat cu un neon pus deasupra meselor.
Toate au fost ok pana am constatat ca ne lipseste o incrucisare la 30 gr (de fapt doua dar numai de una aveam nevoie acuma) si o linie G..., nu stiu cat, de care ne tot amintea robertanasa.

Poze nu am de la evenimentul evenimentelor montarea primului tronson de linie pe primul modul dar sigur a facut cineva si o sa puna.
Dupa ce am pus liniile, provizoriu evident, ne-am asezat in jurul modulelor sa discutam ce si cum este mai bine sa procedam ca sa nu ne trezim ca desfacem linii cand vom continua cu lucrarile.
Cum au decurs discutiile si ce am pus la cale va spun in episodul urmator.

Va urez noapte buna!
 
Salut !!!
@ LDH,
Cu tot respectul,dar statia "butonata"cu atat zor de PCG :D era o ditamai ESU ECOS . :D :D
Mda,ce sa zic,e o ditamai statie,si la propriu si la figurat,are si plusuri,multe plusuri,DAR,are si minusuri,PCG poate sa va lamureasca in aceasta privinta,asa ca,asaltati-l cu mesaje. :D :D
Marius.
 
Multam de corectura sesamcave.

Iti dai seama ca numele statiei a trecut pe langa mine ca rapidul printr-o halta la cat de pasionat sunt de digital.

Rugamintea este ca cei ce au intrebari legate statie sa le adreseze la Atelier unde este deschis un subiect ce trateaza problemele digitalului.

p.s.sesamcave, ai facut poze. Unde sunt?
 
Cei care mai au poze facute ieri la intilnire va rog sa le postati :D ,se stie ca eu am fost primul care a "dezertat"si nu am apucat sa fac poze.