Automatizarea cu telecomanda a macaralei de la mehano

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Sponsorul unic al acestei operatiuni, Rally, mi-a trimis atat setul de macara, cat si o serie de dispozitive de la care urmeaza sa folosesc materiale pentru a automatiza pe baza de telecomanda, macaraua de la mehano!

Mentionez ca sponsorul este Rally si evolutia lucrarilor va fi postata NUMAI aici!

Pentru inceput, demontarea corpului macaralei pentru tunarea ei. Locasuri faruri, etc. si pentru studierea introducerii mecanismelor de functionare:
Foto119.jpg

Foto118.jpg


Apoi, dezmembrarea unui robotel, pentru a folosi telecomanda cu infra-rosu. Mecanismele si motoarele sunt prea mari, iar cele de la telefoane, (vibratorul) sunt prea mici si mor la sarcina! Voi mai reflecta...
Foto282.jpg
 
tovarasu' prognosis!

n-a zis nimeni ca motorasele de vibrator ar fi puternice, dar cu un reductor adecvat se poate obtine ceva. ziceai ca ai niste mecanisme de ceasuri si cu rotile alea 'dintoase' :D poti reduce viteza. la reducerea turatiei obtii o crestere a puterii la arbore.
 
Idei noctambulice...

<r><B><s></s>Tovarasu' LOK<e></e></B><br/>
<br/>
Nenea Prognosis cunoaste aceste chestiuni ilementare...<br/>
Numai ca, vezi matale, axele unor astfel de motorase nu sunt tocmai pentru ... tractiune!<br/>
Insa nu te mai sfortza, caci in noaptea asta grea, nesomnul ma lasat prada ideilor. Am solutia, ca sa zic asa, in <B><s></s>"oglinda"<e></e></B>... <E>:mrgreen:</E> <br/>
Insa, "<B><s></s>decodoificarea<e></e></B>" ei, ... maine dimineata! Dupa ce ma consult cu sponsorul unic al acestei operatiuni, Rally!:evil:</r>
 
trebuie sa ridice si sa coboare bratul, de asemenea cirligul si trebuie sa se invirta in jurul axei.
 
m-am gandit la motorasele acelea mici de la jucarii si bratul sa se ridice si sa se coboare cu ajutorul unei sfori legate la capat si restul e clar ................cred
 
Re: Idei noctambulice...

<r><QUOTE author="Prognosis"><s>
Prognosis a spus:
</s><B><s></s>Tovarasu' LOK<e></e></B><br/>
<br/>
Nenea Prognosis cunoaste aceste chestiuni ilementare...<br/>
Numai ca, vezi matale, axele unor astfel de motorase nu sunt tocmai pentru ... tractiune!<br/>
Insa nu te mai sfortza, caci in noaptea asta grea, nesomnul ma lasat prada ideilor. Am solutia, ca sa zic asa, in <B><s></s>"oglinda"<e></e></B>... <E>:mrgreen:</E> <br/>
Insa, "<B><s></s>decodoificarea<e></e></B>" ei, ... maine dimineata! Dupa ce ma consult cu sponsorul unic al acestei operatiuni, Rally!:evil:<e>
</e></QUOTE> <br/>
<br/>
<br/>
<br/>
<br/>
<br/>
<br/>
nu crezi ca e cam ciudat sa vorbesti despre tine la persoana a III-a?</r>
 
salut
poate te ajuta un servo
iti pun cateva imagini cu el si desfacut :lol:

1.


2.


3.



in imaginea 1 este prezentat tot ansamblul si are urmatoarele specificatii:

22.5 x 12 x 27 mm, Masa: 9 g, Tensiune nominala: 4 - 6 V, Cuplu: 1.2 kg-cm, Viteza: 0.12 sec/60°

in imaginea 2 este prezentat ansamblul demontat ; motorasul are ~ 10 mm lungime

in imaginea 3 se observa un CI pe cablaj ( este un D/A ; nu te chinui sa folosesti cablajul cu CI decat pe post de suport pt motoras )
iti recomad sa tai legaturile motorasului cu CI si sa il alimentezi separat

sper ca am fost destul de explicit si sa iti foloseasca iar daca sponsorul doreste, pt mai multe detalii, ma poate contacta sa ii explic cum poate sa iti puna la dispozitie aceste servo-uri .

BAFTA
 
cele mai mici servouri standard sint mari si, in general, scumpe, la modul ca un servou costa cit macaraua, iar aici sint necesare trei bucati. daca intri pe www.sierra.ro iti poti face o idee de pret. in orice caz tovarasul nostru de suferinta prognosis cunoaste functionarea servourilor.
 
aruncati o privire si la Conrad (www.conrad.de) in catalog la ei am gasit 4 feluri de motorase cu reductor incorporat, dau aici datele:

tensiune ; raport reducere ; rotatii/min ; cod produs la conrad


1. 1.5 - 3 V ; 916 :1 ; 7,5 -15 ; 24 28 37 - 47
2. 3 - 6 V ; 96.4:1 ; 57 -115 ; 24 25 51 - 47
3. 3 - 6 V ; 249:1 ; 22 - 44 ; 24 25 43 - 47
4. 3 - 6 V ; 916:1 ; 6 - 12 ; 24 25 27 - 47

preturi intre 14.95 euro - > 15.45 euro
dimensiunile sunt cam de 1.5/2.5 cm (nu sunt date exact in catalog)
 
salut
cu o astfel de lucrare am rams si eu blocat la stadiu de proiect ( http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=224&start=0 ), desi am deja doua reductoare recuperate dintr-un tanculet rc. Orientativ , motorasele sunt la jumatate fata de un filtru de tigara, atat ca lungime cat ca si diametru. Ambele motorase cu tot cu reductoare intra lejer unul langa altul intre cei doi tamburi Eu tin mortis sa fac tamburii metalici si sa functioneze 2 carlige independente, altfel poate era gata. Ramane totusi o problema si decodorul , spatiu restrans si la cate comenzi trebuie , parca nu ar ajunge unu singur.
 
un asemenea servo este ~ 23 lei, daca este scump raportat la pretul macaralei sa faca bine sponsoru, ca are bani.......este singura calitate a sponsorilor, sa achizitioneze o macara mai scumpa
:D
 
La macara trebuie minim 3 reductoare , deci 3 servo. Chiar daca facem abstractie de pretz , nu este spatiu suficient in macara.
Iata ce reductoare am pregatit eu :
modules.php

dscf0004.jpg