Diorama pe segmente a clubului TRC (topic pentru discutii)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Eu nu regret deloc ca nu am inceput cu o diorama mai mica, personal m-am saturat de garnituri pe oval unde locomotiva prinde din urma ultimul vagon, ce regret in schimb e faptul ca nu suntem mai multi oameni care sa munceasca la asta, bine macar ca am ramas astia care suntem si ca o ducem la capat.

@ldh ai mare dreptate, micile detalii fac diferenta, deocamdata insa mai este mult pana la detalii.
 
mda, am spus-o si eu ca regret ca suntem asa putini care lucram efectiv la diorama...ne-ar prinde f bine un LHD un Florin un SSi si multi altii alti la Cluj...
 
Pentru a ne stimula asteptam cu nerabdare sa incepeti si voi acolo la Bucuresti ceva serios. De adunat v-ati adunat multi, vointa se pare ca exista...asa ca luati taurul de coarne.
 
Pentru a ne stimula asteptam cu nerabdare sa incepeti si voi acolo la Bucuresti ceva serios. De adunat v-ati adunat multi, vointa se pare ca exista...asa ca luati taurul de coarne.

De adunat ne-am adunat sa vedem cati o sa puna osul din cei multi.
Putina rabdare sa mai treaca din luna august si venim cu noutati, sper, bune.

Fii sigur ca o sa incercam sa va devenim un concurent pe masura al clubului vostru.
Idei legate de macheta sunt multe, impartie, cate bordee atatea obiceie asa ca ma trebuie sa cristalizam intr-o idee coerenta, viabila si sa ne punem cu "burta pe treaba".
Oricum va tinem la curent cu ce facem si ce vom face.
Nimic nu este secret :D
 
@IonutTrif
IonutTrif a spus:
@Cosmin

Excelent rezultatul cu tunelul. Daca nu imi ziceai ca e home made puteam sa pun pariu ca a fost cumparat. Poate un mic articol la sectiunea "cum sa fac" ar fi util pentru noi toti.

nu are rost sa pun ptr ca nu pot sa il sustin cu poze,cand le-am facut nu
intram pe forumuri...insa pot sa explic sumar,toti pot face f usor .....

e nevoie de polistiren extrudat,este mai dens si se lucreaza bine.se deseneaza portalul,se taie
forma portalului cu un cutter sau cu o panza de bomfaier,se traseaza
pietrele cu creionu,acesta lasand o urma care va fi rostul dintre caramizi
sau pietre,se vopseste cu acuarele,cu aerograful sau pensula,de cate ori
este nevoie,pana va declarati satisfacuti de rezultat.zidurile de sprijin se
pot face dupa aceeasi metoda....si multe altele
 
Scuze cosmin ca intervin dar vreau sa fac o completare minora legata de trasare.
Se traseaza cu creionul dar acesta sa nu fie chimic, sa fie bine ascutit si sa aibe duritatea H pentru a nu se toci.
Am descris si eu modalitatea asta de formare a caramizilor la "Planuri pentru cladiri H0"

http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=54

Nu stiu cum sa rezolvam sa adunam toate informatiile legate de modelism si sa le punem la un loc, fiecare la subiectul potrivit.
Se pierde foarte mult si este destul de greu de cautat pe forum.

Scuze de off.
 
stiu,ai dreptate,si numai cand ma gandesc la efortul de a le pune la un loc imi
piere pofta de a face ceva....adica descurajez,mai ales ca stau f prost cu timpul
 
LDH a spus:
... O diorama nu se face in trei zile sau intr-un an. Lucrezi la ea si pe masura ce lucrezi iti vin idei noi privind tehnologia de executie, afli lucruri noi de la altii care au patit-o sau inveti din propriile greseli...

Florinn a spus:
exact, daca ar fi sa ne apucam de la capat de "diorama de la Cluj
" eu cel putin nimic nu as mai face la fel (vb din punct de vedere al modului de lucru).

Cea mai mare problema care o aveti voi acolo este ca nu va puteti prezenta cu macheta sau parti din ea la o expozitie.
Daca era modulata era alta situatie.
 
florin la noi am pus bazele unei diorame urmeaza ca in cateva zile sa incepem si lucrul la ea dorim sa fie modulara,vrem sa mergem la expozitii cu ea si sa putem sa o facem cat se poate de mare .In final speram ca oricum o vom pune sa putem rula pe ea orice fara sa fie probleme ,va tinem al curent cu totul acum pregatim mai multe expozitii unde vom fi prezenti .
va urez succes si sper sa ne vedem zilele astea la cluj macar ptr 2-3 ore o sa vin si eu cu cate ceva trenulete din ce am cumparat ul;tima oara din germania.
 
Salutare.

In primul rand am o rugaminte pentru administratori, se poate seta cumva ca mesajele noi pe forum sa fie aratate ca mesaje noi pentru mai mult timp? Din cauza acestei probleme eu am pierdut aici mai multe mesaje la care se vede ca nu am raspuns cand au fost postate.

si acum sa revin cu raspunsuri:

@silviu noutati poti vedea la rubrica atelier unde eu prezint lucrarea mea legata de actionari mecanice pentru macaze, mai multe noutati nu avem, asteptam in continuare comanda care se pare ca e ca un fel de "fata morgana" :lol: , speram totusi sa vina pana la urma sa ne putem apuca de treaba la partea artistica, totusi trebuie sa recunosc ca deocamdata comanda a fost intarziata din cauza ca Ionut a fost plecat din tara vreo 10 zile, eu am tot completat la comanda ca "mai vreau si aia..mai vreau si aia.." si uite asa a trecut timpul, odata ce va sosi vom avea foarte multe noutati ;)

De asemenea lucrul la diorama a fost putin in stand by din cauza ca in primul rand majoritatea am fost plecati in concediu si in al doilea rand munca s-a axat in ultima vreme pe amenajarea a inca unei camere la club, pentru sedinte, vizionari filme, etc, s-a facut curat, s-a zugravit, s-au vopsit geamurile, munca care costa timp.

@LDH nu prea inteleg ce vrea sa zica postul tau, diorama modulara la cluj este modulara tocmai pentru a putea fi mutata, poate in orice clipa fi dusa la o expozitie, problema e ca nu prea poti merge cu un camp gol, cu un triaj unde liniile sunt puse pe placaj, munti golasi...etc.

@Radu te asteptam la cluj, sper sa reusim sa punem bazele unei colaborari.

Spor la diorama voastra si asteptam prezentari.
 
Florinn a spus:
Salutare.
@LDH nu prea inteleg ce vrea sa zica postul tau, diorama modulara la cluj este modulara tocmai pentru a putea fi mutata, poate in orice clipa fi dusa la o expozitie, problema e ca nu prea poti merge cu un camp gol, cu un triaj unde liniile sunt puse pe placaj, munti golasi...etc.

Scuze!

Am incurcat raspunsurile la forumuri :D

Nu era pentru voi.
 
In ziua de 6.10.2007 am fost la cluj si am reusit sa ma intilnesc cu florin care era singur ,nu am reusit sa ma intilnesc si cu ceilalti baieti ,am profitat de aceasta ocazie si am facut un filmulet cu diorama lor.
Este ceva frumos se intinde pe o lungime mare dar pacat ca lucreaza la aceasta diorama doar 3 persoane si din cite am inteles de la florin se va mai altura inca o persoana .Ce au realizat pina acum:
[URL=http://s162.photobucket.com/al.../albums/t270/radusofran/th_101_5222.jpg[/img][/url]
 
:), ai dreptate, acuma, treaba sta cam asa, si in realitate rugina este scursa pe traverse, odata asezat pietrisul acea rugina (vopsea care a atins traversele) arata foarte bine, iar dupa ce se face si un weathering la traverse arata si mai bine, poate ca totusi aici se putea lucra putin mai "curat", insa dupa cum observi nu sunt toate sinele vopsite, asta inseamna ca doar a sters pensula de vopsea pe macaz :), ii sar eu de gat la Gabi pentru asta :p, insa e drept ca daca faci o poza cu macro asa fara pietris, fara nimic, se vad toate detaliile placute si neplacute :)

astept si alte critici.