Calea ferata din Vest, C.F.V.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

060-EA

Well-Known Member
Trenulist
10 Mai 2016
861
0
Oradea
railcrisana.wordpress.com
WEBSITE
https://railcrisana.wordpress.com/
YAHOO
paul_c_92
LOCATION
Oradea
Salutare
Dat fiind faptul ca pe acest forum modelismul feroviar gangureste iar pe altul unii incearca sa-l omoare, am luat hotararea sa continui prezentarea realizarilor mele aici.
Referitor la titlul am decis sa denumesc acest subiect C.F.V.pentru ca din Vest imi procur materialul rulant si accesoriile necesare constructiei acestei diorame.
Aici va fi prezentata colectia C.F.V.
cosmin78 a spus:
...parca ceva patina i-ar trebui atat maketei cat si materialului rulant....

Cosmin,iata cateva exemple:

Un Fans-u patinat


Uagps


Un Eas care inca nu "s-a murdarit" dar transporta fier vechi


Glfmrhs 46


BR50 cu cercuri aurii
 
De curand au intrat in parcul de vagoane al CFV cateva modele noi.
Dupa achizitionarea locomotivelor Brawa si constatand calitatea reproducerii detaliilor m-am gandit ca este timpul sa achizitionez si vagoane.
Vagoanele fac parte dintr-o garnitura D-Zug Wagen DB ep.III care se compune din:
Doua vagoane A4Ăź cu numere diferite




C4ĂźK mit KĂźchenabteil


Gepäckwagen Pw4ß
 
Frumoase si interesante achizitii :aplauze: Poate dai mai multe detailii despre vagoanele D-Zug,cam pe ruta mergeau si daca se poate ce locomotiva le tragea sau ce locomotiva ar putea fi pusa la ele.
Multumesc :D
 
Superbe clipuri , cel filmat noaptea si ultimul sunt preferatele mele .

Luminile din vagoane au decodoare sau s-au instalat leduri doar in anumite compartimente ???

Daca poti sa le postezi pe youtube.com , e mai convenabil acolo si compresia e mai buna , nu sufera distorsiuni majore clipul .
 
Saptamana aceasta parcul de locomotive diesel s-a marit cu un nou membru, JT42CWR - "Class 66" 002 Rail4Chem. Produs de Mehano va primi in viitor si un decodor cu sunet caracteristic.
Parcul de vagoane de dormit are acum si tipul MU in dotare: 2 bucati diferite ca si constructie, seriile 72-70 si 72-81, ambele epoca IV-V ale FS cu emblema TEN, produse de Rivarossi.

Uriasa locomotiva General Motors/EMD de 3000CP scara 1:87



si 1:1



Vagoanele de dormit



 
Sa stapanesti sanatos class 66-le. E favorita mea ... si mai mult decat atat este si in culorile care-mi plac.

Un sfat ... daca ii pui sunete .... ai grija sa nu patesti ca altii ... sa nu se potriveasca difuzorul de ex. ca eu asa am patit la Blue Tiger 2.

Sper sa fie suficient de spatioasa si sa nu fie probleme.

Superba locomotiva. ;-)
 
mpursu a spus:
Frumoase achizitii :aplauze:
Intrebare de baraj: vagoanele de dormit s-ar potrivi si la BalkanExpresul meu? :D

Categoric NU .Vagoanele TEN(Trans Euro Nacht/Nuit/Notte) circulau in trenuri de noapte in Vestul Europei.Chiar daca acum acest tip de vagon inmatriculat OBB vine la Bucuresti in rapidul Dacia el nu a circulat in compunerea expresurilor Est-Europene.
 
Salutare trenulisti,
Doresc sa va prezint noutatile lunii noiembrie la C.F.V.
Ca noutate absoluta la Roco,locomotiva cu aburi OBB Rh93.


Locomotiva electrica Brawa Ae417 MThB (ex E42 DR)


Vagon de marfa tip Gbs inmatriculat OSE(Grecia) produs de AlphaTrain


Vagon de marfa tip Gbs-z inmatriculat JZ produs de Heris


Vagon cuseta Bcmz OBB "Upgrade design" Liliput


Vagon de dormit DB-Nacht Zug tip WLABmz 175.1


Voi reveni cu mai multe poze in weekend :)
 
Salutare
Asa cum am promis, revin cu noi poze si noi achizitii.
In componenta garniturii RO-LA a intrat un nou vagon Fleischmann si un camion cu remorca MAN Herpa.Astfel garnitura arata in felul urmator:
Rh1144 Roco+vagon cuseta CFRMarfa+trei vagoane Sadkms


Garnitura de vagoane BLS tip Ldt de la Liliput pentru transport masini,trasa de Ae417 Brawa



In parcul auto au mai intrat 3 dubite Opel Vivaro,Renault Trafic si Ford Transit,toate de la Rietze


Garnitura mixta OBB ep III Roco formata din Rh93+vagon postal "DonnerbĂźchse"+vagon cl 2 "Eilzug"+vagon de marfa tip E+vagon de marfa tip Gld "Leipzig"






EuroNight OBB (Heris-RailTop-Liliput-Roco)


EuroNight DB (Roco)


P.S. Filme in curand :eek: