Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
lupul_alb a spus:
bulina? pentru? nu cred ca e un material obscen.

Asta e relativ :lol:
Adica un film la care se uita numai barbati (nu cred ca avem si fete pe aici) si care incep sa saliveze si sa doreasca/pofteasca ceea ce vad.... ar putea fi interpretat ca obscen. Sau altfel formulat: in momentul in care postezi niste frumuseti in toata splendoarea lor.... etc :D

De fapt eu ma referisem nu in sensul de bulina cu 18 ci la cea cu AG: din moment ce are generic, trebuie sa aiba toate detaliile , ca in realitate (la scara daca se poate :D )
 
dRacus a spus:
lupul_alb a spus:
bulina? pentru? nu cred ca e un material obscen.

Asta e relativ :lol:
Adica un film la care se uita numai barbati (nu cred ca avem si fete pe aici) si care incep sa saliveze si sa doreasca/pofteasca ceea ce vad.... ar putea fi interpretat ca obscen. Sau altfel formulat: in momentul in care postezi niste frumuseti in toata splendoarea lor.... etc :D

De fapt eu ma referisem nu in sensul de bulina cu 18 ci la cea cu AG: din moment ce are generic, trebuie sa aiba toate detaliile , ca in realitate (la scara daca se poate :D )

Da. Si tu ai dreptate.

Sincer..... Imi plac filmele astea care te fac sa doresti/poftesti. Cu sau fara bulina.
 
iata realizarile din saptamana aceasta.

IMG_3056.jpg


IMG_3057.jpg


IMG_3058.jpg


IMG_3059.jpg


O achizitie de la Coobra. O aburoasa de care sunt foarte incantat. vreau sa-i fac unele modificari la tender ( leduri ).

IMG_3060.jpg


IMG_3061.jpg


IMG_3062.jpg


IMG_3063.jpg


pe santier a aparut si inginerul sef cu noua lui masinarie ( pasionat pana in maduva oaselor de caile ferate imperiale )

IMG_3066.jpg


IMG_3065.jpg


IMG_3064.jpg



iar in incheiere, episodul special al acestei prezentari. o epava gasita intr-un raft la tata. are peste 20 de ani vechime, ii lipsesc rotile din fata, dar,veste bune, motorul merge perfect ( l-am alimentat cu curent aseara ). O epava pe care vreau sa o pun din nou pe sine. Ii pot pune si leduri albe in fata. Tenderul lipseste. Daca a avut vreodata, si cred ca a avut, acesta a fost pierdut definitiv. Se poate inlocui cu un alt tender, insa. Tot ce caut acum este o pereche de roti pe care sa i le atasez in fata. Daca are cineva, se gaseste undeva, anuntati-ma si pe mine. Cumpar. Locomotiva este prea pretioasa ca sa fie abandonata. In primul rand, are o valoare sentimentala pentru mine. In plus, cum zacea acolo in raft, plina de praf si uitare, mi-a adus aminte de romanul si filmul serial Toate panzele sus, cu epava Sperantei zacand pe o plaja pustie. o scena care a trezit sentimente emotive pe vremea aceea. de aceea am hotarat sa botez aceasta locomotiva Speranta si sa sper ca am sa reusesc sa o vad mergand pe sinele mele. plus ca i-as face si o bucurie tatalui meu, pe care l-am virusat nitel, caci dupa ce-si va termina casa se va apuca si el sa faca o diorama, proprie creatie, caci nu concepe sa cumpere o diorama de-agata ( trebuie sa fie personalizata de el ) si cred ca va reusi, fiind mult mai talentat decat mine. ( si priceput, fie vorba intre noi ).

IMG_3067.jpg


IMG_3069.jpg


IMG_3071.jpg


IMG_3072.jpg


IMG_3074.jpg


IMG_3075.jpg


Si tot in acelasi raft am gasit ramasita unui vagon Piko din aceeasi perioada cu locomotiva. Cred, sunt sigur defapt, ca a fost candva un vagon de marfa. Are rotiile din plastic si cuple antice.

IMG_3076.jpg


IMG_3077.jpg


IMG_3078.jpg


IMG_3079.jpg
 
Intre timp am desfactu locomotiva epava. am spalat carcasa de praf. motorasul si alcatuirea mi se par simple. loc destul, cred eu, pt a pune leduri in fata ei. imi trebuie rotile ei. ma gandeam sa cumpar o locomotiva de la rally, din aceea din seturile acelea ieftine, si sa iau rotile si bielele de la aceea.
 
@ mpursu

cum ai facut ca sa-i pui farurile acelea? poti sa explici undeva? as vrea sa ii pun si eu.


am analizat-o nitel. este identica cu aceasta:

http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=Te079

am comandat-o de la rally. voi avea si tender, voi avea si roti. desi, daca e sa privim logic, e identica si nu cred ca ar merita dezmembrarea uneia noi in vederea uneia vechi, dar are mai mutla valoarea asta veche pt mine. :roll:
 
am nevoie de niste leduri albe cu care sa luminez o cladire in interior. nu pot pune bec normal, fiindca trebuie sa-l urc la etaj si ocupa loc mult si se vede urat prin ferestre. imi trebuie un led sau doua. unde pot gasi leduri ??? help! :)

la ledurile astea mai trebuie sa leg ceva, o bobina ? intre ele si transformator ?
 
Am perforat cu grija farurile locomotivei, apoi am introdus in gauri cele doua LED-uri bipolare galben/rosu, cu o rezistenta de balast adecvata intre ele. Avand in vedere ca glisierele sunt conectate la culegatoarele de tensiune de la roti, am curbat usor terminalele din exterior ale LED-urilor astfel incat sa le atinga atunci cand carcasa vine montata pe sasiu. Asta-i tot! Bineinteles, am montat totul definitiv numai dupa ce m-am asigurat ca sensul de deplasare corespunde cu culoarea luminii data de LED-uri :).
 
@mpursu

multumesc pt sfaturi. ce rezistenta ai folosit intre ele? de care? ca sa cumpar si eu. poate e o intrebare stupida, dar inca sunt strain la capitolul acesta. invat pe parcurs.
 
iata ce s-a mai realizat in saptamana 24 - 28 septembrie pe santierele imperiale. cu scuze ca nu pot ( nu stiu ) cum sa fac pozele mai mici.

IMG_3086.jpg


IMG_3087.jpg


IMG_3089.jpg


IMG_3090.jpg


IMG_3091.jpg


IMG_3092.jpg


IMG_3094.jpg


IMG_3095.jpg
 
Pai daca urmaresti indicatiile lui Mircea si faci exact asa cum spune el ai sa poti

Ia vezi merge marita daca dai clik pe ea?



adica:



unde:

"link poza mare" = http://i182.photobucket.com/albums/x105/lupul_alb_photos/avans%20lucrare/IMG_3086.jpg?t=1190979751

"link poza mica" = http://s182.photobucket.com/albums/x105/lupul_alb_photos/avans%20lucrare/th_IMG_3086.jpg

linkurile se copiaza din proprietatile imaginii, cu clik dreapta, corespondent pozei mari si mici

Lamurit?

Mai rau ca la scoala :D