Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
optiuni

<r>Salut Dane si bine ai venit printre noi !!!<br/>
Motorasele , nu se ard decat la tensiuni prea mari , peste 16 V , amperajul si-l iau cat e nevoie , si daca ai 3 loco de 0,16A , exact cat da trafo , functioneaza fara probleme.<br/>
Rio Bravo e un start set de puradei , pt "virusarea" acestora in ale trenuletelor ... viitorii mei clienti de "PRESTIGE" si eu am rabdare si ii astept... <E>:D</E> <E>:D</E> <E>:D</E> <br/>
PIKO , produce mai multe loco si vagoane cu sigla OBB , trebuie doar sa le cauti pe <URL url="http://www.PIKO.de">www.PIKO.de</URL> si sa-ti alegi. Sau sa-ti comanzi catalogul si-n 3 luni o sa ai timp berechet pt marea decizie. <br/>
Mai citeste pe aici si o sa vezi ca ti se mai cristalizeaza ideile pt ce va sa fie.<br/>
Succese !<br/>
rally</r>
 
Ma gandeam ca daca imi cumpar un starterset extra-mega ieftin oricum o sa-l inlocuiesc aproape integral pe parcursul timpului intai expandand traseul apoi cumparand o locomotiva de colectie si pentru o locomotiva de colectie se merita si vagoane. Dar dupa ce am citit reply-ul tau, rally, am inceput sa reconsider aceasta optiune. Acum oscilez intre un starter set digital (alea ce se invart in jurul sumei de 600RON de la Piko ca am vazut ca le-ai mai recomandat cuiva) sau sa imi cumpar cu traseu tip A si o locomotiva si pe urma sa ma extind.

Totusi am cateva intrebari. Locomotivele din seturile digitale BR 218 si BR 182 precum si vagoanele din starter seturile ce le contin ( vorbim de Piko) sunt detaliate si calitative la nivel de Prestiege sau ceva mai spre Hobby?

Se pare ca locomotiva "Crocodile" este varianta elvetiana pentru E 93 sau E 94 care si la Piko este extrem de scumpa (cel putin pentru buzunarul meu). Si aici am o intrebare locomotivele Prestiege de la Piko sunt digital ready?

Si de acum in colo unde pun astfel de intrebari? Pe ce thread se petreaza cel mai bine? Deasemenea as vrea sa-mi recunoasca cineva cateva modele de locomotive si vagoane; pe ce thread pun astfel de intrebari si poze?

La doua lucruri in schimb m-am hotarat: 1. Ma apuc de o macheta TT pentru ce am deja. Si doi dupa ce am rasfoit putin catalogul Piko 2006 in format digital o sa-ti urmez sfatul rally si o sa mi-l comand de pe site-ul tau. Inainte de asta te rog raspunde-mi la o intrebare, fiind inregistrat doar de cateva zile primesc vreo reducere (stau prost cu banii si orice fel de reducere oricat de mica e bine venita de aia intreb :) )? Si daca da, la nume cum completez ceva de genul 'Mihai Dan Popescu dan [forum]'?

PS. Am nevoie de rotii TT pentru locomotiva. Pentru detalii va rog uitativa peste threadul inceput de mine la depanari. Orice informatii referitoare la de unde pot comanda asa ceva sau cum pot improviza sunt mai mult de cat bine venite. Va multumesc

MDP (dan)
 
OPTIUNI

<r>Salut Dane !<br/>
Ai dreptul la reducere daca postezi cel putin odata pe luna ... citeste rubrica in care se explica asta.<br/>
Cunosc colectionari si pasionati care si-au luat din gama hobby br218 ,<br/>
Hercules , Taurus , etc. Si au fost multumiti . In cazul asta nu prea tine cu "sunt prea sarac sa cumpar ieftin" , ca e cam scumpa ocupatia si pana la urma e un Hobby , nu o masina de spalat care sa te tina 20 de ani.<br/>
Si daca ai mana si esti mai pretentios , tuneaza-le.<br/>
Sunt de acord cu Coobra , pt inceput , oricine sa-si ia un startset cu toate alea, la cel putin 40 % mai ieftin <E>:roll:</E> apoi nici o grija , o sa vezi ca vrei si altele , devii mai pretentios , mai trec 10 ani... <E>:wink:</E> buzunarele sunt mai pline , toata lumea <E>:D</E> happy . <br/>
ALELUIA !!!<br/>
RALLY</r>
 
HA !

<r>ha ha ha !!!<br/>
Coobro tu esti o exceptie , ca in cateva luni ai facut mai mult decat altii in ani ,<br/>
dar si asa abia ai zgariat varful aisbergului. Rar poate la par pe ... piept <E>:shock:</E> <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <E>:lol:</E> <br/>
Sunt sigur ca faceai si mai multe daca erau mai multi... coco<br/>
rally</r>
 
Salut RALLY sunt SILVIU20061 si as dori sa stiu si eu cand aduci macaze
Mehano manuale.Daca aduci te rog anunta-ma si pe mine ca as dori 4 bucati.Ce vagoane noi mai aduci de la PIKO. :?:
 
Salutare tuturor.
M-am inregistrat si eu la voi pe forum, am si eu o pasiune pt machete si trenuri, asa ca bine v-am gasit :D
 
Salutare in legatura cu comanda cu elicea aia

<t>salut baieti este super forumul azi facui comanda la o elice cred ca este una nu doua si incercarati sa ma sunati pt confirmare scuze avusai tel pe vibratii si nu ami dadui seama dar vreau sa stiu cam in cat timp ajunge comandaprin posta si nu mai am credit pe telefon</t>
 
!!!

<r>Bine ai venit ENDO !<br/>
Eu cred ca intai trebuie sa te gandesti la diorama si apoi vezi ce garnituri mai pui pe ea , apropo de " <B><s></s>Campania mea anti mochetisti<e></e></B> " cum i-ti spuneam...<br/>
Eu unul consider ca o diorama preformata , mai ales pt incepatori e ideala ca-ti da totul "mura-n gura" trasee sine , loc si volum case , gari etc , numai copacii ii pui unde ai chef .<br/>
Succese !<br/>
rally</r>
 
observ cu placere ca mica noastra comunitate incepe sa fie mare......
bine a-ti venit si la mai mare. 8)
 
SALUT "TRENARI" !!! SALUT "FORUMISTI" !!

<t>Trebuie sau trebuia mai din timp sa ma inscriu si eu la voi "pe" sau "in" forum.<br/>
Imi plac si mie jucariile, trenurile si masinile in special.<br/>
Poate o sa ma intrebe cineva de ce m-am inscris aici.....raspund : fiindca am vazut foarte frumose poze cu trenulete si as vrea si eu sa pot sa le arat celorlalti.<br/>
Am citit cateva rubrici si s-au parut interesante, sigur idei sunt multe si chiar daca am vrea sa le tratam pe toate ne-ar trebui timp...si cum timpul le rezolva pe toate.....sa avem succes !!!<br/>
Ii multumesc D-lui RALLY pentru primire si va spun BUN GASIT !!!<br/>
Mircea.</t>
 
New kid on the block

<r>Salut,<br/>
Sunt nou pe acest forum si asa cum i-am promis lui <B><s></s>rally<e></e></B>, fata de care trebuie sa ma revansez, voi posta cateva date despre mine. <br/>
Sub numele de "mailuseradv" veti gasi pe cineva nu foarte tanar (fizic) respectiv aflat la "venerabila" varsta de 47 ani ???! <E>:shock:</E> <br/>
Nu pot spune ca cel mai mare hobby al meu este modelismul. Mai degraba pot spune ca am ajuns aici nevoit. De ce? Vreu sa-mi construiesc o "barcuta" de nadit si vrand, nevrand sunt nevoit sa intru in tainele modelismului.<br/>
Fata de cei de aici care sunt adevarati modelisti, eu sunt un biet impostor. Dar sper sa nu mi-o luati in nume de rau si din cand in cand poate mai dati o mana de ajutor si novicilor asa ca mine.<br/>
Oricum, ce mai pot spune... Bine v-am gasit si spor la lucru!<br/>
Bafta-n viata.</r>
 
Bine ai venit
PS . si eu fac parte din grupul celor care isi pierd diminetile friguroase pe marginea baltii :lol: incercand sa miroasa MAREA CAPTURA a vietii :twisted: