Lumea lui dRacus

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Grija cu sina pe margine - Eu am pris un BR 01 de la piko din zbor inainte sa faca cunostinta cu dusumeaua. :D
 
de asta mi-e frica si mie si ma gandesc sa nu ma apropii cu sinele prea mult de marginea dioramei ca nu mi-ar place sa-mi vad locomotivele luand lectii de zbor pana la intalnirea dureroasa cu podeaua.
 
Va dati seama ca dupa experienta cu canapeaua, am stat cu ochii pe ea ma rau decat pe butelie! Oricum m-am hotarat sa aman restul experimentelor in asteptarea unui blat corespunzator: pe masa e riscant, pe jos la fel (din cauza junioarei). E drept ca sina e mai ieftina... dar e pacat.
Pe masa a mai fost un dezavantaj: fiind la limita dimensiunile, evident ca la demontare un capat a cazut de pe masa, celelalt ramanand sus.... asa ca am reusit sa fac niste clipsuri de o forma neomologata...

Nu mi-ati zis ce comportamentul loco. Vi se pare ok?

@LDH
"Cont si esti ca nou" - ce e cu expresia asta? Intreb ptr ca am un amic (de fapt un partener la un joc online) care asa isi punea subject la toate mesajele. Ori sunteti aceiasi persoana?
 
@LDH
"Cont si esti ca nou" - ce e cu expresia asta? Intreb ptr ca am un amic (de fapt un partener la un joc online) care asa isi punea subject la toate mesajele. Ori sunteti aceiasi persoana?

Adica sa iti faci8 cont sau sa te inscrii, inregistrezi, pe romaneste sau preferi sa vorbim pe engleza?
Adica ar fi trebuit sa spun "join now" sau "register" sau mai stiu eu cum

Prefer sa vorbesc romaneste
 
Salut din nou. Pe frontul dracus... nimic nou. Se pare ca pana la anul nu voi avea sansa sa ma apuc de diorama, renovarile mele fiind blocate de... "ministerul (in)culturii"
Pe bune. Casa mea e in zona istorica si acesti idioti trebuie sa-mi dea voie sa o renovez. Diorama urma sa fie intr-un demisol pe care nu il pot reamanaja inainte de a face restul casei (termo+ hidro izolatii) - nu de alta dar nu cred ca o combinatie umezeala+diorama e in favoarea dioramei. Drept e ca rugina de pe sine ar fi autentica dar prefer alte metode de weathering. :lol:
Deci cu timpul si banii astfel economisiti, voi profita pentru a-mi face stocul de materiale feroviare, iluminarea vagoanelor, etc
Am studiat siteurile producatorilor si comerciantilor si imi apare o intrebare.

Calitatea produselor Hobby Piko e aceiasi ca in startseturile Hobby?
Nu ca as critica hobby, dar vreau sa stiu la ce sa ma astept.
Vad ca piko e f zgarcit la cealalta categorie (profi?) si cel putin dieseluri nu prea apar... Iar diferenta de pret intre piko si concurentul Rocco e cam de 3:1....
 
eu cred ca este identica.depinde de fiecare ce model ii place de la hobby sau startset. eu de exemplu imi cumpar in octombrie un set piko digital compus din loco.br,189+3 vagoane transport container,+linii+instalatia digitala.(digi 1).
stiu sigur ca cele 3 vagoane din set le vind ca voi achizitiona altele mult mai calitative.aceasta v-a fi garnitura railion(am deja 2 vagoane tillig railion),si urmeaza sa completez aceasta garnitura.
apropo de digi 1 de la piko,care este diferenta intre digi 1 si digi 2 ?
 
sper ca nu spun prostii: digi 2 e de fapt o sursa de curent suplimentara - o extensie- care permite alimentarea a mai mult de 3-4 loco suportate de digi1
 
Calitatea produselor Hobby Piko e aceiasi ca in startseturile Hobby?
Identica .
sper ca nu spun prostii: digi 2 e de fapt o sursa de curent suplimentara - o extensie- care permite alimentarea a mai mult de 3-4 loco suportate de digi1

Nu spui prostii, e corect, dar la digi 2 mai trebuie un trafo ca sa-si indeplineasca functia.

Si la noi, mai apar diesele ROCO, Profesional, mai ieftine cu 20-30 % decat pe situl lor , asa ca ai avea de unde alege... ;-)
rally
 
Dupa cum v-am spus , ma plictisesc si visez la trenuri. Deci ca sa am o ocupatie, am inceput sa studiez iluminarea vaoganelor.
O deosebita satisfactie am avut azi cand am constatat ca desi au trecut aproape 20 ani de cand am facut ultima lipitura (si aia proasta - deaia am renuntat) am reusit sa fac un minicircuit cu 2 SMD-uri. E f ciudat cata satisfactie iti poate da aprinderea unui banal LED... lipiturile arata ok... motiv ptr care sunt f mandru! Eh, astfel s-a trezit electronistul din mine.
Intrebarea e: ce punte redresoare (sau la ce amperaj trebuie sa mearga - cam asta ma intreba nenea de la magazin) ptr a alimenta SMD-urile (vreo 10 in serie)?
 
A mai incercat cineva sa ilumineze vagoanele IC din startsetul BR218?
Eu am facut-o dar nu sunt f incantat:
Am pus in serie 8 LED SMD galbene pe o rigleta de 250mm (la o distanta de 3cm intre ele), punte redresoare + potentiometru
Ar arata super daca lumina nu ar trece prin vagon , f deranjant mai ales in dreptul usilor laterale... Am mai taiat din curent, ledurile sunt deja portocalii.... dar degeaba.
Nu e sesizabila scaparea de lumina in momentul in care in camera e luminata dar la o lumina mai scazuta a ambientului, devine din ce in ce mai deranjant... in plus lumina orange.... nu prea mai e naturala....
Sa vopsesc interiorul vagonului, nu imi pare o solutie: ar fi inestetic. As mai taia vreo 2 leduri (redistribuindu-le)... dar cred ca ar aparea o neuniformitate a luminii in vagon- distanta fiind mai mare intre leduri.
Aveti vreo sugestie?

Nu am pus poze din simplul motiv ca nu am digital.... iar cu tel nu fac poze din principiu. Sper sapt viitoare sa-mi soseasca aparatul....
 
Lumea lui dRacus s-a imbogatit, sau mai exact a suferit o imbunatatire: a aparut primul vagon IC luminat! Din pacate nu pot pune poze... ca n-am cu ce :(
Este o realizare de care nu sunt 100% multumit (sau mai exact sunt usor derutat)
Am renuntat la ideea ledurilor galbene (nemultumit de tenta orange) si amm trecut la leduri albe. Sunt mult mai potrivite luminile neon ptr vag tip IC... parerea mea.

Deruta mea apare de la urmatoarele (sistem digital PIKO):
Tensiunea pe puntea redresoare de 18,5V (inainte de ea ~20V) Mi se pare f mare prin comparatie cu ce mai citeam pe forum.... si chiar fata de ce scrie pe traf (max 16V parca).
Montajul e de 2 grupuri in paralel. Fiecare ramura de cate 4xLED-SMD-alb inseriate + R balast. Am considerat tensiunea ptr leduri de 3V - mi-a rezultat un R de 400. Am facut montajul si totul e ok cu exceptia faptului ca mi s-a parut lumina cam slaba. Tensiunea masurata pe led: 3,5V. Am scazut R... tensiunea creste pana la max 3.54 (r=0) Intensitatea lumini.... variaza f slab, greu sesizabil. Nu am reusit sa masor curentul prin leduri (am inseriat multimetrul in locul unui led.... si nimic). Ceva imi scapa sau multimetrul e dus. Ciudat mi-a parut si faptul ca masurand R, la rece, obtineam 0.4k - daca alimentam imi afisa valori de genul 11.5....
Asa ca in final am pus R de 680... ca asta aveam in casa (testele le facusem cu semireglabile pe care l-am scos ca erau prea mari) - diferenta de luminozitate dintre 400 si 680 e practic inexistenta (asa ca nu am mai asteptat deschiderea magazinului...) tensiunea pe led 3,47V

In final vagonul arata bine, luminat la modul economic (mult mai vizibil cand e bezna in camera:( ). Am incercat sa pozez cu tel dar degeaba - cu lumina in camera nu se prea vedea ca ar fi ledurile aprinse iar in intuneric se vad doar geamurile. Lumina vagonului pare echilibrata prin comparatie cu farurile loco... asa ca vrand nevrand se pare ca am reusit un 1:87 si in privinta luxilor din vagon :D
Pare ok si natural dar ma asteptam sa fie mult mai puternica (cel putin asa traiam cu impresia din pozele voastre) - poate din cauza ca lumina galbena "sare" mai mult in evidenta (mie imi sarea si prin peretii vagonului)? In realitate inca nu am vazut nici un alt vagon luminat....:oops:

Daca stie cineva , are timp si chef sa ma lamureasca unde gresesc... sau ce imi scapa... plz do it.
Poate cineva masura tensiunea care o scoate traf-ul digi piko (la clipsul de alimentare)? Sunt curios daca sa arunc multimetrul sau inca nu (pe rezistente , baterii indica valori ce par corecte).
Sorry ptr postul asa lung....
 
Deruta mea apare de la urmatoarele (sistem digital PIKO):
Tensiunea pe puntea redresoare de 18,5V (inainte de ea ~20V) Mi se pare f mare prin comparatie cu ce mai citeam pe forum.... si chiar fata de ce scrie pe traf (max 16V parca).
Unde ai masurat tensiunea?
Daca ai masurat la ce iti da boosterul pe sine ai mari sanse sa fie eronata masuratoarea.Deobicei aparatele de masura sa zic normalicesti nu se prea descurca la semnalele de genul DCC.
Ciudat mi-a parut si faptul ca masurand R, la rece, obtineam 0.4k - daca alimentam imi afisa valori de genul 11.5....
.
Ai incercat sa masori rezistenta alimentata cu tensiune?
Daca ai facut asa nici nu-i de mirare ca rezultatul e eronat.In mod normal la multimetrele din ziua de azi rezistenta se masoara injectand in ea un curent cu valoare data in functie de gama de masura si se citeste tensiunea de pe ea.
Legea lui Ohm e simpla R=U/I.Si daca mai alegi I convenabil poti citi direct valoarea pe ecran.
Daca peste acel curent ii mai suprapui un altul e clar ca apartul va indica ceva aiurea.
 
Daca peste acel curent ii mai suprapui un altul e clar ca apartul va indica ceva aiurea.

Sorry, am aflat intre timp.
La tensiune : am masurat la intrarea in puntea redresoare. E posibil sa sufere o eroare din cauza dcc... dar dupa punte am 18.5V . Deci se cam leaga...