Bine ati venit !

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
salut!bine ai venit!...ma tot gandeam cum de nu a aparut mai devreme pe aici
"stapanul led-urilor".... :p
 
Bine ai venit ,poate ne impartasesti din vasta ta experienta in domeniul trenuletelor si mai ales din experienta ta in iluminarea locomotivelor si mai ales din experienta ta in aburoase .Te asteptam cu interes sa ne prezinti din creatiile tale .
 
Salut (voios de impatimit al modelismului feroviar)! Numele meu este Ionut si urmaresc acest forum cu interes de ceva vreme. In primul rand permiteti-mi sa ii felicit pe toti cei care contribuie la dezvoltarea modelismului feroviar in Romania si in special pe domnul rally, a carui implicare in acest fenomen ma umple de admiratie.

Ei bine, prezentarile fiind facute, sa va dau cateva detalii despre trecutul meu feroviar. Microbul mi-a fost introdus de tatal meu prin '84, odata cu achizitionarea unui startset TT si apoi a catorva extinderi. TTul este acum de domeniul trecutului, iar intre timp pasiunea mea a luat o (prea)lunga pauza din diverse motive. Acum ca am si eu la randul meu un baietel vreau sa imi reiau vechea pasiune si sa il introduc si pe el in lumea modelismului feroviar. Dat fiind faptul ca am pierdut contactul cu acest fenomen atat de mult timp, pentru inceput va voi bombarda cu intrebari (sa sectiunea dedicata). Dupa ce imi voi lamuri unele necunoscute voi purcede la achizitionarea unui sistem H0 si la asamblarea primei diorame.
 
Salut IonutM !!!
Bine ai venit printre noi !!! Ne bucura aparitia fiecarui nou-vechi pasionat ce ingroasa randurile noastre cam rasfirate... :roll:
Despre Diorame, idei noi i-ti vin daca parcurgi "Despre Machete" iar intrebarile le asteptam la "FAQ pentru incepatori" .
Cat spatiu ai pt diorama ca sa ne pregatim cu raspunsurile :D :D :D
Succese !
rally
 
Salut si bine ai venit ,restul a zis Rally asa ca te asteptam cu intrebarile la care ai nevoie de raspunsuri lamuritoare .
 
Multam de primire! Idei despre diorame si circuite am deja o groaza. Timpul, banii si spatiul pot reprezenta un mic impediment insa sunt foarte hotarat sa ma pun serios pe treaba, asa ca nimic nu e insurmontabil. In ceea ce priveste diorama sunt hotarat sa mi-o fac in cea mai mare parte cu manutele astea doua (pana la urma asta-i frumusetea la modelism, nu?).
Intrebarile le-am plasat deja la sectiunea de intrebari generale. In mare parte chichite tehnice.
 
Ave !
Salutare tuturor pasionatilor de trenulete, bine v-am (re)gasit !

Spunea cineva mai sus ca virusul e unul periculos si extrem de contagios...
Mai grav: se pare ca e in stare sa stea in hibernare ani grei - in cazul meu peste 30 - si sa te "loveasca" atunci cand te astepti mai putin...

Cert e ca acum nici o luna de zile in urma am "bagat" intr-o doara in google "trenulete". Acum... am in fata un start-set, o droaie de sine si - extrem de ingrijorator - am dat comanda pentru o "masuta de cafea" de 230x120x50 cm. Din pal melaminat...

Aaa, e grav dom doctor ?
 
Ave !
Chiar asta si fac: o pun de o comanda... o pregatesc pentru luni... :D

Si ca sa fie treaba bine facuta am descarcat winrail si ma chinui sa-mi incapa traseele in dimensiunile de mai sus... Grea misiune ! Dar nu ma las !!
 
dac a spus:
Ave !
Salutare tuturor pasionatilor de trenulete, bine v-am (re)gasit !

Spunea cineva mai sus ca virusul e unul periculos si extrem de contagios...
Mai grav: se pare ca e in stare sa stea in hibernare ani grei - in cazul meu peste 30 - si sa te "loveasca" atunci cand te astepti mai putin...

Cert e ca acum nici o luna de zile in urma am "bagat" intr-o doara in google "trenulete". Acum... am in fata un start-set, o droaie de sine si - extrem de ingrijorator - am dat comanda pentru o "masuta de cafea" de 230x120x50 cm. Din pal melaminat...

Aaa, e grav dom doctor ?

Asa incep toate. O gustare cu un startset, o comanda de o "cafea pentru o masa", sa nu fie cafeaua lui rally ca aia nu prea se poate bea :D , rezumand cele de mai sus:

Bine ai venit!
 
Pai, dupa voce (am avut onoarea), rally pare fumator. Inrait.
Si ce merge mai bine la o tigara daca nu una amara rau. Cafeaua... 8)

Multam de urari ! Tuturor.
 
Bine ai venit Dac !!!
Fumez 3, si beau cafeaua tare si in zahar... :D :D :D
Ai grija, nu sunt doctor & modelist, ca de regula , cel putin aici in bucuresti, asemenea asocieri au fost de rau Augur... :(
Exceptia fericita , singura cunoscuta de mine, e colegul nostru de forum , si incepand de azi de club... Badulesco.
Sunt cel mult un umil "farmacist" ce-ti poate prescrie dupa suflet. :roll:
Succese in proiectare, e bine, i-ti faci o idee de ce va fi, dar cum s-a mai spus, abia cand "arunci" sina pe diorama, te lamuresti... :D
rally