Diorama lui IonutM (The making of)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
I

IonutM

Guest
Ei bine, tocmai am terminat proiectul viitoarei diorame. M-am hotarat sa realizez o exploatare miniera si de cherestea. Acest topic se vrea o explicatie pas cu pas (si poza cu poza) a ceea ce va urma. de asemenea voi mai pune intrebari aici despre eventualele neclaritati in diverse faze ale proiectului si voi raspunde la intrebarile primite de la voi (daca este -D). Deocamdata avem planu' (sper ca nu ca tiganu' :D )

1. Prezentarea configuratiei terenului :

dioterrainwu5.jpg


2. Prezentarea circuitului:

diotrackmb0.jpg


3. Totul pus cap la cap:

diofull2lq4.jpg


Cateva consideratii generale:

1. Diorama va fi realizata prin mijloace proprii (cat mai mult posibil) si cu un buget relativ redus.
2. Circuitul va fi analogic cu 2/3 locomotive/garnituri specifice (pe cat posibil) temei alese.
3. Diorama va reprezenta un mediu arhaic montan cu majoritatea constructiilor/infrastructurii realizata din lemn. Plasarea istorica in Era III/IV (in functie de materialul disponibil).
4. Majoritatea actionarilor mecanice se va face manual pentru pastrarea realismului si a unui pret cat mai redus.
5. Formele de relief vor fi realizate din chit de spaclu (astept sugestii pentru alte materiale) pe suport de lemn si polistiren.

Cam astea ar fi liniile generale. Mai am o mica problema in care am sa cer ajutorul fratilor de suferinta si anume alegerea materialului rulant (locomotivele in mod special) care sa se incadreze cat mai bine in tema propusa.

Locomotivele nu trebuie sa fie prea mari pentru a pastra realismul insa suficient de puternice pentru a tracta vagoanele (de asemenea de dimensiuni reduse - ca si lungime) "incarcate" cu carbuni si cherestea/busteni.

Una dintre candidate este locomotiva de manevra de la PIKO (http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=me68) care mie mi se pare ideala pentru transportul materialelor de la exploatari la un depozit central (tractare 3-4 vagoane). Ce imi puteti spune despre aceasta locomotiva? Considerati ca va face fata sarcinii atribuite?

Candidata numaru' doi e mai incerta. Mi-ar trbui o loco diesel (poate fi si o aburoasa din Epoca III) cam din aceeasi perioada, dar ceva mai mare/puternica pentru a prelua garniturile combinate (6-8 vagoane) de la depozitul central. Pret maxim 350RON (300 ar fi ideal). Sugestii?
 
eu nu inteleg ce epoca vrei 3 sau 4.
mai uita-te si pe www.tillig.com
pentru HO iti recomand vagoanul 76229(cu incarcatura de carbuni)
daca faci cu tematica miniera ,te-ai gindit la linia care iese din mina ---ai putea sa folosesti o linie dubla(adica pe aceeasi linie merge si HO si HOe sau HOm--adica linie normala linie ingusta), adica pentru setul de mina folosesti o loco. cu aburi si citeva vagonete pe HOe sauHOm,iti recomand loco.br 99 si vagonetul15990 HOm sau 05990 HOe sint ep.3.
toate la tillig inclusiv liniile.
astept mp. pt. alte detalii.
succes.

ps.despre o macheta cu tematica miniera tocmai am vorbit cu mpursu acum o zi...
 
Ma bag si eu ca e gratis.
Nu recomand inca nimic la materialul rulant, astept sa mai detaliezi putin dar ma bucur ca a aparut un subiect cu tema asta.

O intrebare se impune.

Stai bine cu modelitul?
Adica esti in stare sa faci transformari ale materialului rulant, uneori radicale in ce priveste caroseriea?
Daca da te sfatuiesc sa nu te avanti la cumparaturi de material rulant.

Pentru materialul rulant avem idei, se mai gasesc si planuri.
Nu se face totul de la ZERO ci se transforma niste "amarate" de startseturi hobby.

Bafta!
 
@LDH, modelam, transformam, ca doar d'aia suntem p'aici, nu ? :D . AStept sugestiile tale in legatura cu asta.

In alta oride de idei, am vazut ca rally aduce destul de multe modele Mehano. Cam pe la ce pret se invarte o astfel de loco http://www.mehano.si/?PID=21&CID=40&ID=440?

LE: Oops, se pare ca linkul nu merge. E vorba de Mehano VOSSLOH HLD 77 (configuratia DC analogic)
 
ce ti-ar trebui tie ar fi loco.diesel V20 sauV36 de la lima pret 335 lei/bucata.
http://www.hornbyinternational.com/ProductDetails.aspx?id=291
http://www.hornbyinternational.com/ProductDetails.aspx?id=292
 
@IonutM
Ahhh, HLD77 ... febletea mea.. :roll: costa acum 497 ron (145 Eu) din care mai scazi si procentul 5 % de forumist
Dar vorba lui LDH, baga mare cu diorama, ca materialul rulant vine si el. :D

Gaby7291, nu uita suntem un site cu produse ieftine... 175 eu ... scump frate...scump :oops:
 
:D daca mai adaugi transportul de 30 de euro pina in Romania....
de ,eu am spus un pret informativ aici in vazul lumii ca sa nu-ti stric afacerea.(site cu produse ieftine...ai dreptate dar nu 100%,ca nu e bine sa generalizam---fiecare dupa sursele lui,la un produs mai scump,la altul mai ieftin))
si mie nu-mi da nimeni rabat la produsele Mehano.
 
@rally: Bag, bag, dar astept sa se definitiveze bugetul (am cateva vanzari pe rol si mai stau cateva zile sa vad cum merge). Si mie imi plac dieselele de genul ala cel mai mult.
 
:-? m-am referit ca nu primesc rabat pt.produsele mehano de la distribuitorul din Germania. :( :(
 
gaby7291 a spus:
:-? m-am referit ca nu primesc rabat pt.produsele mehano de la distribuitorul din Germania. :( :(
Ai grija , Domn'le la transportul din Germania 30 euro/ coletel ..... e un pret prohibitiv pentru o comanda mica :-? si de ce ai cumpara de acolo :?: :?:
rally cred ca are cele mai bune preturi la mehano , iar cu modele piko de la kilipiruri cred ca a spart piata :aplauze:
IonutM .... cred ca ar fi bine sa sa-ti cristalizezi ideile de la inceput , sa nu dai banii degeaba , eu de obicei inainte de o achizitie fac o cercetare pe google .... si pe urma caut un vanzator cu pret bun .....
Bafta la cumparaturi ... si atentie si producatorii mai slab cotati fac modele cu adevarat frumoase , la fel cum si producatorii de renume mai o dau o bara rau de tot cu unele modele :(|) :(|)
 
Azi sosi prima transa de jucarii de la rally constand in startsetul 57120 (G7.1 + 5 vagoane marfa) si un det de sine de tip D (in felul asta mi-am facut toate macazele pentru urmatoarea diorama). Nici nu incape comparatie cu vechiul meu TT. Mai am de luat ceva sine (curbe in special) si ii dau drumul la infrastructura. Am sa sar peste (de acum traditionalele) poze pe covor pentru ca banuiesc ca stiti cum arata un BR55 (desi asta e mai fumoasa ca altele :p ).

Ah, uitai...la mersul inapoi la viteza mica se aude un scartait (de altfel extrem de asemenator cu scartaitul la franare al aburoaselor reale). E normal? Rodajul l-am facut 15 minute pe fiecare sens de mers la viteza maxima. E bine?
 
Datorita unei greve spontane a lucratorilor de la Regionala Arges, lucrarile la diorama au stagnat un pic :D . Fiind inca in faza de definitivare a proiectului (care a suferit modificari majore fata de versiunea initiala, dar la care se lucreaza intens) nu avem inca imagini cu diorama insa avem ceva imagini cu materialul rulant al regionalei (cam multe - nu-mi venea sa renunt la nici una - sper sa nu va plictisesc):

071009011nv9.jpg

071009010dm4.jpg

071009009cv3.jpg

071009008kn1.jpg

071009007tn2.jpg

071009004ij2.jpg

071009003qi7.jpg

071009002ec0.jpg

071009001if6.jpg

071009005fn8.jpg

071009006ij7.jpg

071009000db6.jpg

071009013ny4.jpg

071009014fb4.jpg


si una de la realizarea fotografiilor

071009015dj4.jpg


Macaraua Roco am primit-o astazi si e bestiala (multam rally :aplauze:).

Speram sa va oferim primele imagini ale dioramei la intoarcerea din (mult asteptatul) concediu al directorului regionalei.
 
Mda...formos, formos. Cam putine explicatii legate de materialul rulant dar se trece cu vederea de data asta.
Dupa alcatuirea garniturilor se pare ca, vrei nu vrei, cam trebuie sa renunti la ideea ta cu exploatarea miniera. Asta daca nu ai in plan sa incarci nota de plata a regionalei cu achizitii noi de genul: vagoneti de mina H0e si poate o locomotiva :D ca doar nu o sa intri cu vagoanele mari direct in mina :wink:

O linie secundara cu o gara mica, depozit, remiza pentru o locomotiva si alte acareturi cred ca ar fi cel mai potrivit peisaj pentru ce ai.

Bafta si spor!
 
Da, planul s-a schimbat destul de radical intre timp. In ultima vreme am studiat posibilitatile de a realiza o macheta restransa (cam 200X60 cm) si am gasit cateva idei foarte interesante pe care le voi expune in curand.

Se pare ca una din problemele cele mai spinoase ale modelistilor o reprezinta spatiul si sunt putini cei care au posibilitatea de a crea un imperiu feroviar. Partial este si cazul meu. Desi as avea posibilitatea contruirii unei diorame de 250X120 cm, dar care ar ocupa o buna parte din spatiul intregii familii, am decis sa imi limitez diorama la 200x60, inspirat de lucrarile multor modelisti (in mod special europeni) pe care le-am gasit aici: http://carendt.us/index.html.

Am adunat o intreaga colectie de link-uri si documentatii foarte interesante pe aceasta tema, cu cre as vrea sa deschid un subtopic la un moment dat, pe aria dedicata a forumului. Aceste modele (small sau micro layouts cum sunt numite pe-afara) pot reprezenta solutia ideala pentru multi modelisti confruntati cu problema spatiului. Cateva din avantajele oferite ar fi:

- Portabilitate mare datorita dimensiunilor reduse
- Acces usor la toate elementele machetei (fara crize de sciatica :D )
- Operatiuni realiste de tip punct-la-punct (in realitate tranurile nu alearga in cerc)
- Timp de realizare si costuri mai mici (Ideal pentru prima diorama)
- Gradul de detaliere este in general mai mare


Sigur, exista si limitari impuse de dimensiunile reduse, dar acestea pot fi transformate in avantaje cu putina imaginatie.
Ce va iesi, ramane de vazut. Eu sper sa fie un succes.
 
La dimensiunea de 200x60 in cel mai bun caz o gara mai mica sau o miniremiza la 1:87 . Sau o linie simpla serpuind printr-un mic satuc. Altceva la aceasta dimensiune (cei 60 cm latime te omoara) nu prea vad ce sa faci .
Gandeste-te ca o garnitura normala si intreaga : Locomotiva aburi ceva dimensiuni BR.01 si 5 vagoane de calatori cu osii duble ti-a omorat lungimea de 2m :(
 
Pai din cate am inteles eu vrea sa faca un modul functional cu posibilitati de prelungire la ambele capete sau, in cel mai "rau" caz ceva de genul asta:

http://carendt.us/index.html

Chestii acre ocupa foarte puti spatiu. Adica o sa fie o manevra continua pe modul.
Oricum este foarte interesanta ideea si de aplicat in lipsa de spatiu.