Refuz categoric sa raman un simplu "manipulant" !!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

Prognosis

Well-Known Member
Trenulist
21 Iulie 2007
1.345
1
Slobozia
trenulete.info
WEBSITE
http://trenulete.info/
LOCATION
Slobozia
YOUTUBE
Prognosis
Sunt nitzel necajit!
Am fost criticat foarte aspru de persoane din "lumea buna" a trenulistilor, pentru faptul ca:
1. Ma deteriorez profesional si moral procesand material mehano;
2. Postez aplicatile mele NUMAI pe forumul jucarii;
3. Cumpar numai de la Rally...

Plin de dezamagire, am sa raspund la fel de punctual acestor persoane, al caror nume nu vreau sa-l vehiculez. De fapt numele acestora nu mai conteaza, atat timp cat ideile pe care le exprima, sunt in totala contradictie cu principiile mele.

Iata cum stau lucrurile din punctul meu de vedere:

1. Sunt frumoase modele Roco! Sunt minunate machetele Fleischmann! Sunt avantajoase jucariile Piko! Dar...
Perfectiunea care le da viata, le si pune la locul lor in vitrina! Eu, sunt un om activ. Pentru mine nu inseamna nimic daca iau un trenulet numai ca sa-l pun pe sine, fara sa bag surubelnita in el. Fara sa ma murdaresc de vopsea in incercarea de a-l pitura nitzel. Fara sa dau gauri in macheta sau fara sa pilesc capete de leduri pentru faruri. Fara sa caut scheme si solutii la iluminat... etc., etc., etc...
Ce pot eu sa mai fac la un set Fleischmann??? Hmmm! Greu de crezut ca se mai poate aduga ceva unui lucru perfect!
Mehano!
Pentru ca fara sa ma implic personal in modificarea unui lucru, as fi doar un ceferist anemic, un acaru' Fanica, un "manipulant" de material rulant in miniatura. Iar eu, spre surprinderea mea, am descoperit ca nu sunt asa ceva!
Asta nu insemna ca nu respect acarii si manipulantii! Dar nu sunt EU acela! Sanatate celor care sunt, sanatate si celor care nu sunt! Dar nu-mi place deloc cand cineva incearca sa-mi arate ca drumul meu in viata, trece prin curtea lui!
Mehano!
Mehano imi ofera aceste satisfactii! Mehano ma lasa sa-mi organizez gandurile si sa le orientez spre o activitate fara de care as fi mort inainte de moarte.
Si mai presus de orice, Mehano scartaie la curbe! :D

Pe de alta parte, nu cumpar numai Mehano! Rally imi este martor tacut! Am si alte jucarii pe care le ador, dar la care nu indraznesc decat... sa ma joc cu ele! Ar fi si pacat sa le stric cu neindemanarea mea! :D

2. De ce Forumul Jucarii!
Pentru ca este locul in care, prin intermediul lui Silviu, m-am regasit dupa multi ani!
Forumul jucarii!
Este locul in care am simtit ca pot fi de folos si altora, nu numai mie, caci unul din principiile mele existentiale este:
"Ceea ce faci pentru tine, moare o data cu sine. Ceea ce faci pentru altii, dainuie o vesnicie!"
Formul jucarii!
Pentru ca aici ma simt acasa! Pentru ca aici am intalnit intelepti, pentru ca aici am intalnit cunoscatori adevarati, pentru ca aici am fost acceptat ca si cand, de o vesnicie, as fi apartinut acestui taram!
Este forumul meu! Asa cum este si al altora! Asa ca ca... Fiecare, pe la casa lui!

3. Cumpar de la Rally, pentru ca:
Magazinul are un site care este in continuu actualizat si nu risc (ca prin alte locuri...) sa comand un produs si dupa doua zile un e-mail impersonal sa ma anunte ca nu mai exista la vanzare acel produs, sau ca produsul cu pricina reprezinta un bonus la nush cata vanzare, sau ca nush ce piesa se vinde numai cu nush ce piesa!!!
Cumpar de la Rally, pentru ca:
Nici nu apuc sa fac comanda si raspunsul si factura imi sosesc pe e-mail!
Cumpar de la Rally, pentru ca:
Face reduceri intotdeauna si deseori substantiale!
Cumpar de la Rally pentru ca:
Stie intotdeauna sa te sune si sa te informeze daca simte el ca ceva e nelamurit!
Cumpar de la Rally pentru ca are ...Mehano!
Si cumpar de la Rally pentru ca ... aici e mai ieftin iar eu nu sunt un baiat de bani gata!

Sperand ca am lamurit aceasta problema, sperand ca represaliile vor fi blande, cer clementa de la cei ce s-au simtit afectati poate de cuvintele mele!
La urma urmei, nu e decat 4 noaptea, iar aceste randuri nu sunt decat cuvinte... ganduri, idei... trecatoare, vagi rabufniri ale unei insomnii dureroase si sufocante!
Nu uitati ca in viata, numai drumul e interesant! Sa te trezesti direct la destinatie, poate deveni dupa un scurt timp, o mare si nesfarsita... plictiseala!
 
Prognosis,

Poate ar mai trebui adaugat ca aici ne simtim "copii mari" si indiferent de varsta gandim si ne manifestam ca si cum ne-am cunoaste de o vesnicie.
Inca un amanunt legat de acest forum, cam nebagat in seama, toti sar atunci cand cineva cere o informatie si, chiar daca s-a mai scris, se mai scrie si se rescrie raspunsul de cate ori este nevoie.
Asemenea colegialitate si bunavointa am mai intalnit pe cartula.

Ma bucura faptul ca se scrie pe acest forum si se scrie ce se face, chiar daca uneori gresit.
Ma bucura foarte mult faptul ca fiecare incearca sa arate, mai ales, cum a facut. Foarte, foarte important.
Ma bucura faptul ca atunci cand se "da cu pietre" ca ceva nu este sau pare incorect nimeni nu se supara si asta este de laudat.

Pentru cei care nu stiu poate ar fi interesant ca cineva sa spuna cum arata forumul asta acum un an si cum este acuma.

Este drept ca am putea fi criticati ca nu vorbim decat despre machete si nu ne ocupam de lucruri mai serioase: istorie CF si CFR, material rulant real si mai stiu eu ce legat de realitatea CF.
Eu zic ca vor veni si astea. Primii pasi, e drept timizi, s-au facut la rubrica "Colectii tematice" si probabil ca vor urma completari.

Cu toate astea eu consider ca acest forum este dedicat in primul rand Modelismului Feroviar si pe planul doi se situeaza realitatea CF.
Asta este foarte bine.


Regret ca te-au "suparat" colegi de ai nostri cu atat mai mult cu cat ai prezentat o gramada de bricolaje ale materialului rulant deci ai muncit nu ai dat numai din gura (persoana care scrie, adica io, se exclude :D )

Apropo de macaraua Mehano. Vezi ca are si un far care trebuie facut functional :D

Tot legat de Mehano am mai spus-o si vad ca si tu ai atins acest aspect: este mult mai convenabil sa stric sau sa-mi fac mana pe un model ieftin decat sa stric unul care ar putea sta intr-o vitrina.
Ai sa ajungi sa "umbli" si la modele mai pretentioase, multe doar aparent pretentioase, deoarece indiferent de producator tot mai trebuie facut ceva ca sa fie comparabil cu originalul.

Ma bucur ca ai scris ce ai scris si nu-mi ramane decat sa iti urez spor la treaba in continuar, sa nu sece ideile de bricolare, sanatate si bafta!
 
@Prognosis
Stai linistit omule ,nu pune la inima toate problemele astea ,tu vezi-ti de treaba ta ,da-i bice in continuare ca faci treaba buna ,avem ce invata de la tine :aplauze:
 
De acord cu cele expuse de catre dvs. Pana una-alta, avem un loc al nostru, minunat... FORUMUL, unde ne simtim bine si probabil ca multi dintre noi abia asteapta sa vada cine a mai postat, ce a mai postat, ce a mesterit, ce idee trasnita a mai aparut, oferte, vanzari etc ... :confused:

Asta e lumea noastra, forumul nostru, prietenii nostri si Rally-ul nostru :D :D :D

Sa ne bucuram de tot !!!!! ;-)
 
cei care te critica sunt invidiosi ca nu pot realiza ce releazi tu ,degeba spun uni ca mehano nu este bun,poate nu este bun pentru ei care au facut achizitii de alte tipuri cine are marklin in romania mai nimeni in germania este la moda marklin asa ca fiecare merge cu ce are . Eu am deja de la mehano mai multe locomotive cu sunete si fum si sunt foarte multumit de ele.
 
Cum spunea si Radu , Mehano are si parti bune , unele chiar apreciate , eu prefer LINT41-le de lei decat Desiro , din cauza formei + ca l-am vazut varianta cu sunet si este bine reazliata , de asemeni producatorul sloven faci si marea mea "iubire" , vezi semnatura + ca pentru incepatorul cu bani putini alocati pasiunii sunt bune .
 
Horia Radulescu a spus:
in lumea modelistmului nu poti sa fii fan al unei singure marci...
deci daca vrei un D-Zug tipic de prin 1960, te servesti de la cel putin 4-5 fabricanti... ;)

Salut Horia,

Cum ramane cu detalierea?
Sa presupunem ca pentru o garnitura, nu ma pune sa spun care :D , gasesti vagoane de la MEHANO si BRAWA.
Utopica chestia dar ca sa intelegem fenomenul modelism trebuie si o speta extrema :evil:.
Daca mai spun si Ep.I precis ca dati cu pietre.
Revenind.
Este clar pentru toata lumea ca modelul BRAWA, din punct de vedere al detaliilor si nu numai, bate MEHANO.

Intrebarea este ce facem?

Vrem un tren real si doar cei doi producatori fac modelele necesare.
 
Horia,

Sigur ar fi foarte interesant daca ai scrie, pentru inceput, despre tipurile de vagoane de calatori.
Fac referire la inscriptionarea lor in functie de clasa, numar de roti, salon sau compartimentat, cu culoar lateral etc., etc.

Uite si rubrica unde se posteaza informatiile

http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=929