Colectia lui ALX

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Hehe, dar o sa ma pun sa incep diorama dar stau prost cu timpul :( intai ma concetrez pe achizitionarea de material rulant.
 
Salutare
Un sfat - daca in viitorul apropiat (1 luna,2,3,) ai de gand sa te apuci de o diorama mai bine ai aduna materiale pentru teraformare (iarba,copacei,cladiri,pietris,terasament,tunele,poduri ).......si joaca-te cu sinele pentru a vizualiza varianta cat mai apropiata de final a circuitului dioramei :twisted:
Spor
 
Cladiri mar interesa sa iau dar caut ceva asemanator cu gara din Arad (stiu visez prea mult) iar pana nu gasesc ce vreau mai iau material rulant.
 
Salutare, din pacate timpul ma cam strange, maine mai pun poze cu noi achizitii :)
 
La depoul meu am mai adaugat doua noi achizitii :)

Macara ROCO


Vagon IC cls 1 (urmeaza sa fac o garnitura intreaga IC)







 
Si uite asa se aduna.
Felicitari pentru noile achizitii.
O sa mai asteptam ceva achizitii, si oate mai vedem si un inceput de diorama. :D
 
de vazut o sa fie, dar sa imi permita timpul si spatiul :)
 
Noutati:
Azi m-am digitalizat si eu cu o minunata statie digitala roco multimaus.
Poze in curand :D
 
Acum mi-am facut si eu timp dupa ce mi-am distrus un elicopter :(( sa revin la trenuri si sa mai postez noile achizitii:

Vagon roco primit de ziua mea de la un coleg si prieten foarte bun:



BR225 acum proaspat digitalizata cu un ESU lokpilot v3.0 DCC



Macaraua roco am vrut sai fac o poza mai clara :)



Garnitura CFR tillig






Alta Garnitura CFR tillig (ce sa fac daca is nationalist :D )







Si ultima un BR185 dintr-un start set NS la care astept si raspuns de la rally :p in legatura cu comanda mea pt piese de pe acoperisul ei, ca are niste piese lipsa pe acoperis.





Si problema cu acoperisul



In rest deocamdata cu diorama ramane inca in planuri dar lipsa de spatiu e mare la aprtament asa ca vad cand o sa stau la casa :) ce loc o sa am.
 
Mai revin si eu in lumea trenuletelor cu o mica descoperire :) e posibil sa stie lumea de ea dar eu tot o spun:
Accidental cand am vrut sa programez una din locomotive pe o adresa dar am uitat-o pe cealalta pe linie si din greseala s-au programat amandoua pe acelasi adresa, chestia interesanta ii ca am putut face tractiune la tren pe doua locomotive. Am mai auzit ca nu se prea putea chestia asta in digital daca ma poate lamuri si pe mine cineva la chestia asta ar fi super :D. Nu stiu daca multimouseul meu de la roco stie sa faca chestia asta din optiunile lui dar eu am reusit programandu-le pe aceeasi adresa.
 
Astazi vazand ca mi-am cam neglijat colectia la H0, m-am hotarat sa fac un mic scenariu:
Un camion stricat pe linia de tren pe care din intamplare a sosit si un marfar, noroc ca circula cu viteza mica si a putut opri la timp:





Mecanicul a sunat imediat prin statie si a sosit un tren cu macara si un vagon platforma sa recupereze camionul stricat.



Au inceput operatiunea de ridicare a camionului







au avut mici probleme cu vantul care batea si camionul suspendat se misca, dar sa rezolvat













Vedere de ansamblu



Camionul este pus pe platforma cu succes



Macaraua se intoarce catre vagonul cu suportul pentru brat





Trenul cu macarua si-a terminat treaba si a plecat.



Trenul marfar se pregateste de plecare si el, dupa ce a facut toate procesele verbale :)



Si pleaca









O duminica placuta la toata lumea :)
 
Salutare lume,
La mine in depou au mai sosit doua piese de colectie:
Prima e o loco Piko E69 in perfecta stare:









cea de-a doua achizitie e un vagod piko CFR frigorific, sunt curios cat de aproape de realitate e acest model:








si in rest astept si eu modelul DA de la tillig ca toata lumea :)

o seara placuta sa aveti.