Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
lupul_alb a spus:
@ Ionut

multumesc mult pt sfaturi. si-mi pare rau ca mai dau prin bara, dar trece. :D

Asa invata omul, important e sa pleci urechea la sfaturi si sa nu consideri ca numai dam cu pietre din carcoteala gratuita
 
lupul_alb a spus:
@ Ionut

in rest, am sa mai fac experiente.

La fel cum MPU are piticii cu bielele asa am eu piticii cu pietrishul. Urasc orice sina care are terasament din plastic, si pentru mine o diorama adevarata are pietrish pus de mana. Asa ca eu personal nu te las sa treci pe diorama mare pana nu vad ca iti iese bine in zona de test :p :D

Alt sfat , pentru aranjat pietrishul cu pensula am luat o pensula de acuarele cat mai mare dar la care am taiat din fire pentru a fi cat mai teapana. Daca este prea moale firul nu poti sa-l aranjeri ca lumea. In plus daca pui prea mult pietrish din prima numai te chinui sa indepartezi surplusul. Mai bine pui mai putin si mai adaugi unde este necesar.

Ca sa nu mai scriu inca o data articolul uite link unde am prezentat prima mea incercare :

http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?t=1496

Astept noile teste sa vad daca iti dau nota de trecere :)
 
pentru aranjat pietrishul cu pensula am luat o pensula de acuarele cat mai mare

Eu am folosit chiar o pensula obisnuita, mai micuta si noua, cu care poti vopsi caloriferele de exemplu. Latimea ei aproximativ cat distanta intre sine.

La pulverizarea apei pentru umezire sa ai grija sa nu deranjezi pietrisul, fie de la curentul de aer, fie de la jet, daca nu pulverizeaza bine. Oricum, pe masura ce se umezeste nu va mai fi atat de sensibil . Sa fii generos cu umezirea si cu aracetul cu apa. Astfel, dupa intarire terasamentul va fi beton. Sa nu te sperii de culoarea putin albicioasa, pentru ca va disparea.

http://img165.imageshack.us/img165/1364/dscf5088hw1.jpg

http://img165.imageshack.us/img165/4851/dscf5089bi6.jpg

http://img170.imageshack.us/img170/7571/dscf5090fe9.jpg
 
adevarulș este ca eu ma joc pe tablia asta de OSB si incerc sa fac si eu cat mai bine cu putinta, dar pe diorama mare sub sine eu o sa pun terasamentul de la Noch cu pietris crem deja lipit. Am doua suluri cat sa-mi junga pt tot traseul, iar daca nu imi ajunge, am pe cine sa bat la cap ( Rally ). Metoda am sa o folosesc pentru a lipi pietris crem intre terasamente in gara si acolo unde vor fi doua randuri de sine apropiate, dar dupa ce se unesc prin macazele curbe intr-un singur traseu, nu cred ca voi mai avea nevoie sa lipesc pietris pe langa terasament.

in ce priveste experienta mea..... mi se pare interesant cum a iesit, dar am sa caut sa aranjez pietrisul cat mai bine. deja am facut o greseala. trebuia sa lipesc mai intai gara, apoi sa vin cu pietrisul. acum trebuie sa racai un pic ca-mi sta peronul stramb sau saltat pe pietris si nu da bine. :evil:
 
@ ionut

am citit sfaturile tale. deja am gaurit o cutie de medicamente si ma ajuta mai bine. totusi, nu reusesc sa fac marginea terasamentului. am pus si eu o bucatica de carton langa sina si am turnat, dar nu-mi iese cum trebuie. cat despre tubul de vopsea de par,... nu am sanse... sotia nu se vopseste. lucrez cu o siringa si recunosc ca-mi mai scapa mai mult de o picatura mai ales cand imi mai pierd si rabdarea.
 
eu am folosit o metoda putin diferita si zic eu destul de buna si ati vazut cum a iesit terasamentul si spatiul dintre sine la halta mea.
am procedat in felul urmator: am uns suprafata pe care urma sa pun pietris cu aracet destul de diluat, undeva la 50%, formind un strat de pina la 1-2 mm de astfel de aracet, am turnat apoi pietris pe care l-am aranjat in forma dorita cu o penseta metalica (are avantajul ca nu se lipeste pietris de ea), apoi am picurat aracet de asemenea diluat 50% peste pietrisul aranjat. rezultatul se vede in pozele postate la HALTA LUI DORIN. eu zic ca arata destul de bine. personal sunt multumit.
 
Din spusele unui amic din state, ei aplica urmatoarea metoda de realizare a prismei de balast:
dupa presarare si modelare sub forma de prisma, se pulverizeaza alcool pentru reducerea tensiunii superficiale a adezivului, apoi aracet foarte diluat, evident tot pulverizat. Nu se modeleaza balastul ud, la pulverizare, asa cum s-a mai spus, jet fin si care sa nu deranjeze granulele. Ei spun ca metoda are succes, cea ce va doresc si voua!

PDI
 
lupul_alb a spus:
adevarulș este ca eu ma joc pe tablia asta de OSB si incerc sa fac si eu cat mai bine cu putinta, dar pe diorama mare sub sine eu o sa pun terasamentul de la Noch cu pietris crem deja lipit. Am doua suluri cat sa-mi junga pt tot traseul, iar daca nu imi ajunge, am pe cine sa bat la cap ( Rally ).

Dupa ce o sa pui terasanemtul Noch (excelent de altfel din punct de vedere a atifonarii) o sa descoperi ca nu arata tocmai ca si in realitate (mai ales unde sunt doua linii paralele). Prea e perfecta forma de trapez. Noi la Cluj am folosit acest terasament dar pe urma am completat cu pietrish. In plus in gari mi se pare ca este prea inalt, nu gasesti asa ceva in realitate.
Uita-te la diorama de la Cluj pe modulele cu munte cum arata numai cu terasament Noch si cu terasament Noch completat, parerea mea ca este diferenta ca de la cer la pamant.
 
Stiu ca dupa experienta Consolidation am spus NU Mehano. Dar dupa ce am citit ce a scris Prognosis la Discutii diverse in topicul sau in care raspundea celor care l-au criticat pe nedrept, dar si dupa ce am citit si parerile altor machetisti, am inceput sa-mi indrept privirile cu interes catre cateva produsa Mehano. Ma gandeam chiar si la un automotor din acela la 670 RON de pe site-ul lui Rally, dar as vrea sa aflu mai multe despre el. In schimb umbland pe site-ul celor de la Mehano am dat de asta:

359_5750c06cb08660f2274f1744f1464d5.jpg


DIESELXPRESS T770

Nu stiu ce pret are si unde pot gasi. Imi place locomotiva si cred ca ma bate gandul sa incerc sa aduc si eu unele imbunatatiri ( ma refer mai mult la culoare, la partea electrica sunt total in aer de aceea poate am sa cer un ajutor daca consider ca este necesara vreo modificare in acest sens )
Asa ca speranta mea se indreapta spre Rally. El ma poate ajuta sa procur acest set. Acum il rog sa-mi spuna daca o poate face, cat costa cutiuta asta si cand ar putea sa soseasca.
Desigur, orice parere legata de acest produs este binevenita. Multumesc.
 
De altfel, fiindca e vorba de modificari, as dori sa fac o modificare la aceasta mica locomotiva.

IMG_1966.jpg


As dori sa-i pun leduri de luminat. Doua albastre si unul rosu. Atat in fata, cat si in spate. Nu ma pricep la astfel de modificari si as avea nevoie de ajutorul unui pasionat si cunoscator. Contra cost, desigur.
 
@ mpursu

da. e Fleishmann. analog. este mai veche .

@ Rally

si nici o sansa sa apara pe stoc?
cat despre automotor, ramane sa mai rumeg nitel :D
 
uite lupule ce iti ziceam eu...despre pulverizator

http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=354&postdays=0&postorder=asc&start=510
 
....si despre terasament...de ce nu esti atent? :twisted:

http://www.forum.jucarii.com.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=354&postdays=0&postorder=asc&start=525
 
Vineri, cum am aflat ca i-au sosit produsele de la Piko, i-am si facut o vizita lui Rally. Eram hotarat sa nu achizitionez decat ceea ce-mi trebuie: macaze, poduri. Anyway... Investitia trebuia sa se ridice pana in 200 RON. Cu toate acestea, am plecat cu tot cu salariu la mine. Si bine am facut, ca nici bine nu am intrat si mi-a sarit in ochi draguta de mai jos. Nu am putut sa rezist farmecelor ei si mi-am golit portofelul si inima :p ,dar nu m-am intors acasa fara ea. Si, bineinteles, ... Rally a fost iarasi un dragut, ajutand la reusita acestui complot :D.
Anyway... acum am la ce sa privesc si sa bat din palme ca un copil mic. metaforic vorbind.

IMG_2982.jpg


IMG_2981.jpg


IMG_2980.jpg
 
O intrebare of topic.

Daca vreau sa deschid o pagina de site, ce trebuie sa fac? La cine sa apelez? Trebuie sa tin tot timpul calcul deschis ca sa mearga?