Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
pai numele e excelent: 'victoria'... garii asupra dealului. ia sa se mai dea un pic la el ca pleaca chelalaind cu coada intre picioare... :p
 
Carcotasi feroviari... va vad si va aud !!!! :D
Care-i problema cu dealul de langa gara ??? In lumea paralela, imperiul lupului, e un deal pe langa gara !!! Daca lui ii place ... sa-i creasca si-nfloreasca !!!
Lupane, tu nu esti adeptul simetriei ? As pune unul si in partea cealalta.
Si daca mai zice cineva ceva, pana oi termina dealul, zi-le ca-i halda de steril de la gara Victoria, ce urmeaza a se exporta in alt imperiu...
 
BOGDAN I a spus:
Lupule schimba numele garii GARA DIN DEAL si asa scapi de carcotasi :twisted:

Pai Bogdane asta inseamna sa mute gara pe deal sau in deal, depinde de sensul lui "DIN".
Adicatelea nu-i ajung discutiile il mai pui si la munca chipurile dandu-i o mana de ajutor sa scape de carcoteli :D
 
rally a spus:
Daca lui ii place ... sa-i creasca si-nfloreasca !!!
Lupane, tu nu esti adeptul simetriei ? As pune unul si in partea cealalta.
.

daca mie imi place!!!!

in partea cealalta nu voi pune nici un deal. am alte idei pt partea cealalta. dar pana atunci..... luptati-va cu dealul :skul: :D

si nu ma supar daca carcotiti, chiar.... :aplauze: :aplauze: :aplauze:
 
train a spus:
am fii seriosi mohniti si plictisiti :mask: :skul:


mi-ar pare rau sa aud ca din pricina mea focul din inimile voastre machetiste a ajuns sa arda mohnit , insa sper sa nu fiti mahniti si plictisiti. :p
 
iata ce s-a mai lucrat in aceste zile la dealul meu de langa gara

IMG_2703.jpg


IMG_2704.jpg


IMG_2705.jpg


IMG_2706.jpg
 
Iar azi o experienta de terasament.

Mi-am permis sa fac experienta pe o placa de OSB pe care am cladit un mic circuit. Sinele le-am prins in cuie direct de placa.

IMG_2687.jpg


pregatiri de lupta

IMG_2688.jpg


mai intai am pus in practica ideea lui cosmin. am aranjat pietrisul cat de cat pe linie apoi am incercat sa-l ud putin cu apa inainte de a turna solutia de aracet cu apa si detergent. pietrisul udat se lipea si se faceau mici broboane, iar aracetul nu s-a imbinat prea bine in pahar cu apa si detergentul.

IMG_2689.jpg


IMG_2690.jpg


IMG_2691.jpg


rezultatul:

IMG_2693.jpg


am incercat si solutia lui rally

IMG_2695.jpg


am pus cate o picatura din solutie printre sine si am turnat pietris cu generozitate. maine trebuie sa fug dupa o punga curata pt aspirator.

IMG_2696.jpg


IMG_2697.jpg


astia din imagine nu aau facut decat sa carcoteasca mereu. ba mi-au dat note, ba au luat notite, ba s-au uitat chioras, ba au ras pe sub mustati.

IMG_2698.jpg


IMG_2699.jpg


IMG_2700.jpg


asta seamana cu mine :D :D :D :D :D

IMG_2702.jpg
 
Lupule, lupule :)
Noroc ca ai facut toate prostiile astea pe terenul de antrenament ca altfel iti scoteai ochii acuma.
Deci, repet procedura , desi nu cred ca nu ai studiat-o pana acuma:

1. se pune pietrish (eu am folosit o cutie de la vopsea de par dar taiat varful astfel incat a rezultat o gaura cu un diametr de 0-.5 cm
2. pasul asta f important l-ai sarit cu desavarsire: cu o pensula se curata pietrisul ramas pe traverse si se da forma trapeziodala a terasamentului
3. se stropeste totul cu apa in care pui 2-3 picuri de detergent de vase (aici nu arunci apa cu paharul ci folosesti un pulverizator (eu am luat de la o solutie de spalat geamuri)
4. Cu o siringa sau din nou cu o cutie de la vopsea de par se toarna prin picurare (e important sa nu fie jet) solutia d earacet (moment pt parchet) diluat 50% cu apa. Parctic pietrishul fiind ud se absoarbe f bine aracetul. Dai atata cat e nevoie sa acopere tot pietrishul. Daca ai pus prea mult nu trebuie sa-ti faci probleme pentru ca dupa uscare devine transparent

Daca mai este cazul uite si exemplu cu poze:

http://www.floodland.nl/trein/info/model_en_13.htm
 
@ Ionut

am incercat sa aranjez pietrisul cu o pensula, dar nu mi-a iesit deloc. uite, la chestia cu pulverizatorul nu m-am gandit, dar maine achizitionez unul. in rest, am sa mai fac experiente.

multumesc mult pt sfaturi. si-mi pare rau ca mai dau prin bara, dar trece. :D