Nebunia lui Gam3

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Si un filmulet cu NOHABUL,ca so mai supara pe mine ca nu il mai bag in seama.

http://www.sendspace.com/file/j97cy8
 
Asa arata mai bine? :lol: :lol:


Cum cumpar lipici,si aici cer ajutorul vostru(ce lipici sa folosesc),cum trec la treaba.
 
mergi la orice magazin de modelism si cauta Revell este cel mai bun pe care l-am folosit
este o doza cu ac de siringa si pui exact cat ai nevoie, adica putin, sa nu murdaresti componentele
stiu ca la voi la mall sau cum ii zice (se mananca foarte bine la parter) sunt cateva standuri la etajul 1, daca nu ma insel, si au cam tot ce trebuie sau aveau - nu am mai fost de doi ani
 
Salutare!
Am trecut astazi pe la tamplar si iata ce a iesit:







Si un filmulet,decodorul nu are compensare de sarcina dar urca fara probleme :D
http://www.sendspace.com/file/8xzw2w

Pe picioruse va fi nivelul superior,ma mai gandesc la ce material voi folosi,am gasit prin curte niste scartitoare de 100/40 cm,ma gandeam la ele.Voi incerca mai tarziu.
 
salu gam3!

off topic!

invata-ne si pe noi cum pui pozele mici si cand dai clic pe ele se fac mari
nu de alta dar daca postam poze mari riscam sa scriem o pagina numai cu poze - intervine gazda paginii si sterge - am vazut la alte forumuri unde poze mai vechi nu se mai deschid
te rog vorbeste "romaneste" nu multi dintre noi sunt cunoscatori ai limbajului folosit in programare, calculatoare, programe etc, etc

multumim de ajutor

LDH
 
Prima etapa - poza nu trebuie sa fie mai mare de 1.5 MB ( dati click dreapta pe poza si apoi proprieties pentru a afla dimensiunea pozei )

Etapa a doua - urmatoarea pagina ( de confirmare upload poza )

Etapa a treia - postarea link-ului cu mostra pozei


Si cam asta e, sper sa va fie de ajutor .

PS : S-a nu radeti de grafica si sa stiti ca nu am fost sarcastic sau altceva de genu', dar asa sunt sigur ca nu vor fi dubii
 
Salutare!
Astazi va prezint o locomotiva LIMA BR218.Locomotiva e veche de cam 10 ani asa ca nu avea mufa pentru decodor asa ca am trecut la treaba:

Cum nici macar lumini nu avea am cumparat si 2 leduri albe si 2 rosi,aici pleaca din gara:

Iata ca soseste si personalul de 19:59

Aici in probe & rodaj:


Mentionez de pe acum ca asa am vrut eu sa fie luminile,din cauza ca am gasit numai 2 leduri albe si nu am avut rabdare pana luni cand gasesc toate magazinele deschise,asa ca am pus cate unul pe fiecare parte.De proba eu zic ca merge.
Si o ultima poza cu aburoasa:


P.S. LDH vad ca tot nu poti pune poze.Ai mai incercat?
 
arata bine la prima vedere. ledurile le-ai legat in serie cu vreo rezistenta? ce rezistenta ai folosit? acum citiva ani cind am modificat si eu o LUDMILA am folosit o rezistenta pentru protejarea ledurilor.
ai scos cumva tunelurile de lumina de plastic din locomotiva , sau ai pus ledurile in spatele lor in locasurile becurilor?
cit mai costa un led de 3 mm alb- rosu?
 
La LED-uri trebuie puse neaparat rezistente ca altfel se duc, in paralel nu se pun, doar in serie si cu o rezistenta inseriata. LED-urile se leaga la decodor si stau aprinse si cand sta pe loc daca are comanda pt lumini activata. Un LED alb/albastru costa cam 3-3.5 lei indif de dimensiune si cele de alta culoare cam 0.5 lei, rezistentele cam 0.1 lei/ buc.
 
Ei da la DC!
Eu am gasit o schema pe un forum si vreau sa stiu daca este buna
Cel ce a postat-o spune ca functioneaza, a pus si cateva poze cu locomotiva, o americana

luminilocomotiva.jpg


Electronisti! Va astept cu comentariile

LDH
 
Salut!
Eu folosesc sistemul digital( poze mai jos ).
Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta dar DC inseamna Direct Current ( curent continuu ), se foloseste pt sistemele analog si nu e o prescurtare pt Digital ; AC inseamna Aleternative Current ( curent alternativ ) se foloseste la sistemele digitale .
Sau poate ai vrut sa scrii DCC care inseamna Digital command and control ... sau trebuia sa fie ? in loc de ! ... ( oricum am scris explicatiile in cazul in care sunt care nu cunosc aceste detalii )

Vezi aici transformatorul ( scrie pe el AC ) si amplificatorul :




Locomotiva are luminile aprinse si cand sta pe loc :

Pai le pun dar tot mari, acolo unde le am in album ori nu au optiunea asta ori nu stiu eu sa citesc
Pana una alta merge si asa
Ca sa nu le mai inserezi intregi in raspunsuri copie link-ul din casuta : "Thumbnail for forums (1)"

Legat de schema mi se par cam multe diode siliconice, poate era de ajuns o dioda Zener la voltajul necesar sau poate si un condensator daca sunt caderi.
 
Inca un filmulet cu BR 130 (LUDMILA) si cu NOHABUL.
http://www.sendspace.com/file/2dfcd3
 
Frumos

Uite ce am gasit tot la MPUrsu cand a pus lumini la un E69

"Pentru faruri am folosit LED-uri de 3 mm bicolore rosu/galben. Acestea sunt bipolare, adica au doua terminale (atentie - exista si LED-uri cu trei terminale, care nu ne sunt de folos aici). In fiecare "bot" intra cate doua astfel de LED-uri, conectate în serie cu un rezistor de 820 ohmi, pentru limitarea curentului prin ele la 10-15 mA. Deci conexiunile sunt:
contact roti stanga - LED1 - 820 ohmi - LED2 - contact roti dreapta"
(MPUrsu)

LDH
 
Salutare!
Astazi cateva poze cu lumini la peroane:


Ce bine se potriveste scara vagonului cu inaltimea peronului,va rugam poftiti in vagoane :D :D .Asta pana cand cumpar terasament si se va mai inalta linia.