Imperiul Lupului

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
IMG_2191.jpg


IMG_2192.jpg
IMG_2193.jpg


IMG_2197.jpg


IMG_2196.jpg


IMG_2199.jpg


IMG_2201.jpg


IMG_2202.jpg


IMG_2203.jpg


IMG_2204.jpg


IMG_2205.jpg


IMG_2206.jpg


IMG_2207.jpg


IMG_2208.jpg


IMG_2209.jpg


IMG_2210.jpg


IMG_2211.jpg


IMG_2212.jpg


IMG_2214.jpg


IMG_2216.jpg


cu acesta am ajuns in Sibiu

IMG_2217.jpg


IMG_2218.jpg


restul de poze le afisez mai tarziu, ca ma grabeste nevasta la cumparaturi

:D
 
pana acum am prezentat cateva imagini furate din automotor pe drum. Acum continui cu imagini din Sibiu.

IMG_2219.jpg


IMG_2233.jpg


IMG_2234.jpg


IMG_2289.jpg


IMG_2292.jpg


acesta este podul minciunilor

IMG_2295.jpg


in Sibiu este ideal sa te casatoresti. de cand am sosit si pana la plecare am intalnit vreo 5 - 6 mirese cu mirii lor. cei din imagine nu sunt de nationalitate romana, vorbeau germana.

IMG_2301.jpg


IMG_2315.jpg


IMG_2316.jpg


macheta din muzeul aflat in interiorul turnului sfatului, reprezinta centrul vechi al Sibiului

din varful turnului, cateva imagini panoramice

IMG_2331.jpg


IMG_2332.jpg


IMG_2333.jpg
IMG_2334.jpg


IMG_2335.jpg


IMG_2336.jpg


IMG_2337.jpg


IMG_2338.jpg


IMG_2339.jpg


IMG_2340.jpg


IMG_2345.jpg


IMG_2346.jpg


IMG_2347.jpg


IMG_2348.jpg


IMG_2350.jpg


IMG_2351.jpg


IMG_2353.jpg


IMG_2357.jpg


IMG_2408.jpg


avem o tara frumoasa, orase monument, dar nu avem destula minte ca sa le apreciem. suntem destepti foc daca lasam o amprenta de prostie pe zidurile monumetelor. ca in imaginea de mai jos. din pacate nu e unicul loc unde prostia manelista si smechera si-a lasat semnatura.

IMG_2410.jpg


IMG_2417.jpg


IMG_2430.jpg


IMG_2436.jpg


IMG_2592.jpg


IMG_2607.jpg


tocmai se desfasura targul olarilor. piata mare era plina de tot felul de farfurii, cani, oale, statuete din lut

IMG_2617.jpg


IMG_2618.jpg


IMG_2619.jpg


IMG_2620.jpg


IMG_2621.jpg


IMG_2622.jpg


si cam atat. am facut 445 de poze, dar am ales doar cateva pt a posta. poate ca unele dintre ele vor inspira pe unii dintre voi cand vor ridica micile orase de pe dioramele viitoare.
 
in ce priveste terasamentul si lipitul pietrisului, voi tine cont de sfaturile voastre si voi face cateva incercari separate. voi alege varianta care imi place cel mai mult.
va voi tine la curent.
 
LDH a spus:
Fa o proba pe o bucata de 231 prinsa de un carton si pe urma treci la terasament.
Bine ar fi, daca iti place, ca inainte de a pune pietrisul sa vopsesti sinele pe laterale si in dreptul tirfoanelor (bolturile de fixare pe traverse) cu ruginiu.
Arata foarte realist si o sa iti placa.
Se vopseste si la pensula daca nu ai aerograf.

Bafta!

cred ca ar fi interesant chestia cu ruginiul. unde gasesc o astfel de vopsea?
sa vopsesc sina sau traversele de plastic?
 
iata aici niste vopsele.

http://www.revell.ro/store/index.php?action=ViewGroups&grp=1503&pag=1

sunt de mai multe tipuri. am vazut si acrilice. care ar fi cea indicata???
 
@rally
picatura de detergent se pune ca sa elimine tensiunile existentente in materiale
in momentul lipirii,adica sa nu apara fisuri,e recomandat sa se puna si in ghips
si alte amestecuri ca sa elimine fisurile
uite ce metoda folosesc eu si nu numai,este f raspandita in vest:se pune linia cu
sau fara pat de pluta,depinde de inaltimea terasamentului,se pune pietrisul,se da
forma trapeizodala,se umezeste(amorseaza) si se imbiba apoi cu amestecul de
aracet si apa.fiind umed terasamentul amestecul circula mai bine,ajunge peste tot
lipind toate pietricelele.daca faci cum zici tu,pui pietrisul in baltoaca de aracet risti ca partea de deasupra sa iti ramana nelipita ptr ca aracetul este vascos si un
apare fenomenul de capilaritate.in plus nu poti sa controlezi exact cantitatea de
aracet pe care o pui inainte
 
@Cosmin

dupa ce se aseaza pietrisul peste balta de aracet, se toarna deasupra amestecul de apa-aracet-detergent si dupa uscare toata masa va fi compacta si foarte rezistenta.
 
ma bag mai tirziu in vorba...... frumoase fotografii ! ! ! asa e.....avem o tara foarte frumoasa .... pacat ca e locuita .............. si de astfel de oameni (daca ii putem numi asa).
Sibiul e unul dintre cele mai frumoase orase de la noi..... sa le traiasca primarul acela neamt ca e baiat destept cu mult bun simt si diferit de majoritatea celorlalti primari din tara....intelegeti voi ce vreau sa zic...... :mrgreen: oricum bravo lui si locuitorilor din oras ca l-au votat. sibiul a fost mereu cu un pas in fata.
 
Iata ce am mai lucrat ieri la gara mea.

Am montat becul care lipsea, am lipit pavajul apoi am lipit cladirea garii si peronul de pavaj. Cred ca a iesit destul de bine. Pe la colturi si margini voi mai acoperii urmele cu ce voi gasi la momentul respectiv. Ma gandesc sa ridic in fata garii o mica piata cu tarabe, bancute, multe aranjamente florale, felinare, iar pe margine sa imprejmuiesc cu un gard frumos.

IMG_2526.jpg


IMG_2525.jpg


IMG_2524.jpg


IMG_2523.jpg


IMG_2522.jpg
 
Frumos , frumos
"imbinarea" intre peron si pavaj - scapa un pic de pietris .. si ai rezolvat problema

PS. Ce pavaj ai folosit ca arata tare bine ?
 
@ Bogdan.

Multumesc. Am sa rezolv si problema imbinarilor.
Am folosit pavajul de la Noch 93055 imitatia de drum roman.

http://www.jucarii.com.ro/prodlist.php?ctg=tpp&pag=1
 
cladirea pe care ai lipito de peron ai putea sai faci un pic de weathering pentru ai acoperi urmele............si cred ca ar da bine pe langa tarabele acelea despre care vorbesti :D

Toate cele bune!!!
 
Cateva noi achizitii

De la Endo au sosit pe sinele imperiului urmatoarele condamnate:

BR 218

IMG_2637.jpg


IMG_2639.jpg


Un Taur

IMG_2641.jpg


IMG_2643.jpg


Doua vagoane luminate

IMG_2644.jpg


IMG_2645.jpg


IMG_2648.jpg


IMG_2649.jpg


IMG_2650.jpg


Azi, de la Robert, au sosit doua liliputance

IMG_2653.jpg


IMG_2654.jpg


IMG_2655.jpg


IMG_2656.jpg


IMG_2657.jpg


upssss!!!! astea au intrat la apa

IMG_2658.jpg


IMG_2659.jpg


IMG_2660.jpg


va urma
 
@ cosmin

asta s-ar putea intampla intr-un oras romanesc daca langa gara ar fi un deal, dar in Imperiul meu..... :D

@ endo

multumesc. voi incerca sa le pastrez cat mai bine posibil.